makian011- گوسفند و بز حیواناتی میباشند که قادرند شرایط اقلیمی متغیر را تحمل کنند . 


2- جیره حفظ گوسفند و بز در مقایسه با سایر دامها کمتر بوده و بیشتر غذای دریافتی را صرف پرورش و ساخت می نمایند . 


3- گوسفند و بز دارنده انواع فرآورده های تولیدی (گوشت، پشم، پوست، شیر و فرآورده های لبنی متنوع و کود) بوده و در تمام طول سال می بضاعت این فراورده ها را به بازار عرضه نمود . 


4- بازارپسند بودن امعاء و احشاء گوسفند (کله و پاچه، سیرابی، جگرسیاه (کبد)، دل، قلوه و خوش گوشت (چربی های دور و بر روده کوچک) . 

ماشین آلات تولید خوراک دام


5- عادت ذائقه اهل ایران به گوشت گوسفند، زیرا گوشت گوسفند طبع گرم و تر داشته و موافق با ذائقه و طبع بشر می باشد . 


6- وجود اعتقادات مذهبی به سنت حسنه قربانی نمودن گوسفند به عنوان یک حیوان با قیمت معنوی . 


7- معروفیت و رده مختص فرش (قالی) ایرانی در عالم و پشم تولیدی گوسفندان ایرانی که از نوع پشم قالی میباشد . 


8- نیاز مبرم و توجه خاص جامعه اهل ایران به البسه پشمی و بازارپسند بودن چنین کالاهایی . 


9- اهمیت کود گوسفند از نظر ارزش اقتصادی و غنای مواد معدنی مو جود در آن و کاربرد وسیع آن در زراعت و باغبانی . 


10- فراوانی ایلات و عشایر و پراکندگی پهناور آن‌ها در گستره جغرافیای کشور‌ایران و رونق بسیار پرورش و حفظ گوسفند و بز نزد این بخش از جامعه . 


11- تنوع نژادهای بومی گوسفند (27 نژاد) در کل سرزمین . 


12- در مقایسه با سایر نشخوارکنندگان (گاو و گوساله) رجوع و برگشت سرمایه نسبتا سرعت بالا بوده و می بضاعت و توان بره ها را در سن 3 ماهگی، یعنی 8 ماه پس از آبستنی مادر به فروش رساند . 


13- توان ایجاد نظیر بالاتر و مسافت نسل کمتری که گوسفند و بز در مقایسه با گاو به تیتر مرجع تامین گوشت قرمز رنگ دارا‌هستند . طول عصر آبستنی گوسفند و بز 4 ماه کمتر از گاو بوده و صفت دو و چندقلوزایی در گوسفند و بز امری عادی بوده و از این حیث به شدت دارای ارزش افزوده اقتصادی می‌باشند . 


14- اگر‌چه چرای گله های گوسفند و بز در مراتع باعث بروز فشار بر مراتع می گردد ولی با اعتنا به عادت گوسفند به دفع کود در هنگام جنبش و جابجایی، چنانچه چرای گوسفند و بز بصورت هدفمند در مراتع و مزارع چهره بگیرد سبب تقویت خاک مزارع و مراتع می گردد . 


15- گوسفند و بز به استدلال دارا بودن خصوصیت مهمی مثل اقتدار راهپیمایی و مقاومت در مقابل کمبودها و امکان بقا با استفاده از مواد با قیمت غذایی پائین، سازش بالایی نسبت به موقعیت اقلیمی کشور ایران دارا هستند . تفاوت 
گوشت میش , بز ,قوچ ,بره شنبه 
هفدهم بهمن ۱۳۹۴ ساعت 5:58 | متن ‌شده به دست علی رضا عزیزی | ( نظر دهید ) درمورد 
گوشت گوسفندی : گوشت های میش و بز دارنده گوشتی سفت و دیر پز میباشند . 
گوشت میش را قصاب ها با اسم گوشت تعاونی می شناسند . 
توضیح: به گوسفند ماده ای که وضع حمل کرده باشد میش می‌گویند . 
گوشت بز مقداری پر رنگ تر از گوشت میش هست . 
گوسفند نر بالغ را شیشک می نامند که گوشت آن لطیف تر از گوشت میش هست . 
البته به گوسفند بزرگی که کاملاً بالغ گردیده است ، قوچ می‌گویند . گوشت قوچ مقوی میباشد و برای جوان ها اثرگذار است . 
ولی مقداری وحشیانه خیس از گوشت شیشک است . 
و اما . . . 
اصل مطلب: در صورتی‌که گوسفندی زایمان نکرده باشد و یا بالغ نشده باشد ، برّه اسم دارااست . 
گوشت بره (به خصوص برّه شیری) لطیف ترین و گرانترین مدل گوشت گوسفندی میباشد . 
حالا 
اینجانب یه رویه بهتون یاد میدم تا بتونید گونه های گوشت گوسفندی رو از هم تشخیص بدهید: گوشت میش و دام های پیر تر دارنده غضروف هایی به رنگ سپید متمایل به زرد رنگ است . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

رنگ آن نسبت به گوشت برّه مقداری تفاوت داراست . 
گوشت برّه های برنا و دام های جدید به بلوغ رسیده ، دارای غضروف هایی به رنگ سفید متمایل به آبی تا سپید متمایل به سبز می باشد . 
گوشت 
برّه شیری هم که میزان ی جنازه و یا این که اجزای آن دیگه معلومه !!! میش به مراتب لاغر است، گوشت آن تیره‌رنگ بوده، دارای ران لاغر و چربی زرد‌رنگ هست . 

نشان 
مختص تشخیص گوشت بز کهن سال از گوشت گوسفند هم تیره‌بودن آن و صورت مخروطی و کشیده ران است؛‌ گوشت بز درصورتی که خوب باشد، تفاوتی با گوشت شیشک (گوشت مرغوب گوسفندی) دارد 
طبع 
گوشت بز سرد و گوشت گوسفند گرم است 


ب) 
گاوهای کم آب آبستن: 
در پایان عصر شیرواری یعنی سه ماه قبل از زایمان ناچیز اندک باید از اندازه کنسانتره دامی و علوفه های مرغوب قلیل کرد . به جای آن می توان، خوراک های اندک ارزش خیس را در غذای دام قرار داد . یعنی می بضاعت به طور بی نقص از علوفه به کار گیری کرد و دیگر به دام ها کنسانتره نداد . به کارگیری فراوان از غذای آردی در گاوهای خشک سبب چاقی آن ها می شود . در نتیجه، مشقت بار زایی و بیشترشدن هزینه ها را به دنبال دارد . دو هفته قبل از زایمان، اندک ناچیز مقدار کنسانتره در غذای دام را بیش تر نمائید . همینطور از علوفه های مرغوب نظیر یونجه بایستی در غذا دام به کار گیری کرد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

ج) 
گوساله های پرواری: 
ـ سه ماهه اولیه دوره پروار: در این دوره، استخوان ها و اندام گوساله ها رویش می نماید . براین اساس گوساله ها به طعام هایی نیاز دارند که پروتئین زیادی داشته باشند . برای این کار، علوفه هایی نظیر یونجه و شبدر مناسب هستند . به علاوه در مخلوط کنسانتره باید از کنجاله تخم پنبه به کارگیری کرد . همچنین استعمال از کربنات کلسیم یا این که پودر آهک و طعام های کلسیم دار واجب هست .اضافه وزن روزانه در این دوره، با هزینه کمتر و سرعت بخش اعظم انجام شود . بنابراین، پروار دام های برنا از لحاظ اقتصادی بهینه تر است . 

ـ سه ماهه دوم پروار: در این دوره گوساله ها رویش ابتدایی خود را انجام داده اند . در نتیجه، استخوان ها و اندام ها رشد کمتری دارا‌هستند . بنابراین، برای پروار و چاق شدن گوساله ها باید از غذا های پرانرژی و علوفه هایی که تا حدودی مرغوب هستند، استعمال کرد . آرد جو، تفاله چغندر قند، ملاس، علف باغ و کمی یونجه و کاه برای این دوره مناسب میباشند . در این زمان برای طولانی تر شدن وزن گوساله ها می بایست هزینه بیشتری کرد . همینطور هفتاد درصد غذای دام می بایست از کنسانتره دامی که مواد پرانرژی دارد، تشکیل شود . 

راه 
بی نیاز سازی کاه 
به عامل استعمال فراوان کاه در تغذیه دام، بی نیاز سازی این علوفه اهمیت متعددی دارااست . برای غنی سازی کاه، ابتدا آب و میزان مشخصی اوره را با نیز ادغام می کنند . در صورتیکه ملاس نیز وجود داشته باشد، میزان مشخی از ملاس هم با آن مخلوط می نمایند . وقتی اوره و ملاس در آب به خوبی حل شد، آن را بر روی توده کاه می پاشند و کاه را به نیز می زنند . بعد آب را در باطن سیلوی سیمانی می ریزند و فشرده می نمایند . با این کار هوای باطن سیلو خارج می شود . آن گاه اب استعمال از پلاستیک روی آن را می پوشانند . این کاه به زمان بیست و پنج روز به همین فیس باقی می ماند و آن گاه مصرف می شود . 

اندازه 
ماده های ضروری برای غنی سازی کاه ـ 
ملاس ۴ تا ۱۰ کیلوگرم ـ 
کاه ۱۰۰ کیلوگرم ـ 
آب ۵۰ تا ۸۰ لیتر ـ 
اوره ۴ کیلوگرم استفاده 
های بی نیاز سازی کاه ۱ پانزده درصد به قیمت غذایی کاه اضافه می شود . 
۲ پروتئین کاه بیشتر می شود . 
۳ کاه خوش طعام می شود . 
۴ اگر در بی نیاز سازی کاه از ملاس نیز استفاده شود، انرژی آن اکثر می شود . 

یک راهنما برای ساخت موفق، غذای مناسب برای گاو میباشد . هزینه غذا بیشترین بهایی می باشد که برای حفظ گاو باید پرداخت .ادراک روند هضم نشخوارکنندگان وغذای اصلی آنها، نیازمند خوراک دادن و مدیر خوب هست . 

ماشین آلات خوراک دام

دستگاه 
گوارش: گاو متعلق به طبقه نشخوارکنندگاه می باشد . علاوه بر گاو، گوسفند، بز و آهو هم جز این گروهند . دستگاه گوارش نشخوارکنندگان به آن ها اجازه می دهد تا از مواد خوراکی خشبی به عنوان منابع غذایی به کار گیری کنند .شکمبه اولی قسمت از دستگاه گوارش حاوی یک جمعیت پهناور از میکروبها ( باکتریها و پروتوزئرها) می باشد . هضم اول بخش اعظم غذاها بوسیله میکروبها شکمبه انجام می گیرد .میکربها می توانند دیواره سلوی و همی سلوی سلولهای تشکیل دهنده علوفه ها را بشکنند و تجزیه نمایند همچنین اینها قادر به تجزیه نشاسته و پروتئین جیره غذایی حیوان نیز هستند . نگاری کوچکترین بخش معده هست که طعام بعداز تخمیر وارد آن می شود .هزارلا آب مواد غذایی را می گیرد . آنزمهای گوارشی طعام را در شیردان و روده کوچک تجزیه می نمایند . جذب طعام عمدتاً در روده کوچک حادثه می افتد . حیوان‌ها تک معده ای توانا به تجزیه و هضم سلو نمی باشند . وقتی که نشخوارکنندگان علوفه مصرف می نمایند تکه های والا غذا را پاره ای جویدن می بلعند آنگاه در وقت استراحت آنها را به وسیله مری به داخل دهن بر می گردانند و پس از عالی جویدن، دوباره می بلعند . اینکار سبب ساز کوچک شدن قطعات علوفه می شود و متنابه آن سطح دسترسی میکروبهای شکمبه را بر روی قطعات خوراک ارتقا می دهد . 
مواد 
مغذی: احتیاجات غذایی برای هر مجموعه از حیوان ها مختلف می‌باشد . روشهای متفاوت تغذیه براساس رشد، ساخت و متابولیسم تهیه می شود انواع مواد غذایی براساس عملشان در متابولیسم یا به وسیله ساختار شیمیایی آن ها مشخص و توصیف می شوند . 
انرژی: 
انرژی برای بدن بضاعت و توان عمل کردن مهیا می نماید .انرژی در جیره های غذایی گاو معمولاً براساس % کلی ماده غذایی قابل جذب(TDN) ابلاغ می شود .کار کردن رشد، شیردهی، ایجاد مثل، تکان و هضم طعام را شامل می شود . ارژی عمده ترین قسمت هزینه طعام را دربرگیرنده می شود . منابع نخستین انرژی برای گاو، سلو و همی سلو علوفه ها و نشاسته باطن دانه ها هست .چربی ها و روغنها بیشترین و کمترین دما محتوی انرژی می‌باشند ولی معمولاً قسمت کوچکی از جیره غذایی را تشکیل می دهند . 
پروتئین: 
پروتئین یکی از مهم ترین ساختار های تن می باشد . آن یک ماکرو ملکول می باشد که سیستم عصبی و بافت پیوندی را تشکیل می دهد . پروتئین از واحدهایی به اسم آمینو اسید تشکیل گردیده است .یک رژیم غذایی با پروتئین کافی برای رشد، نگهداری، شیردهی، تولید مانند لازم هست . پروتئین به ترکیبات گوناگون براساس امکان حل شان در شکمبه تقسیم می شوند .پروتئین حل شده در شکمبه به وسیله میکروبهای شکمبه گوارش می شود . پروتیئن غیر محلول در شکمبه دست نخورده باقی می ماند و فارغ از تغییر به قسمتهای بعدی می رود .پروتیئن عبوری در روده کوچک هضم و جذب می شود . 
مواد 
معدنی: مواد معدنی متعدد جهت رشد، شکل دهی استخوان، تولید مانند و خیلی از کارهای دیگر تن زمینه نیازند . آن مدل از مینرال ها که مقدارشان دوچندان هست .ماکرو مینرال اسم دارا‌هستند که دربرگیرنده سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و فسفر می شوند .بسته به گونه و کیفیت طعام محتویات مینرالی آنها متغیر میباشد .برای اضافه کردن مینرالی مکمل بایستی از میزان ظریف مورد احتیاج باخبر باشیم جور ترکیب مینرال های مکمل قضیه نیاز براساس مواد غذایی در جیره و احتیاجات حیوان انتخاب می شود . 
ویتامینها: 
ویتامینها نقش کاتالیزورهای زیستی را در بدن موجود زنده دارا هستند . ویتامینهای A،D،E معمولاً در علوفه های جدید به وفور یافت می شوند . در سیلاژها به خاطر تخمیر اکثر ویتامینهایشان تخریب می شود . دانه ها معمولاً دربردارنده اندازه پاره ای از این نوع ویتامینها هستند . 
ویتامین A برای پرورش طبیعی، تولید مانند و مراقبت حتمی می باشد . کمبود این ویتامین عارضه ها متعددی بسته به دسته عمل و جنس گاو دارد . ویتامین D برای رویش مناسب استخوان نیاز است . فقدان این ویتامین در گوساله موجب قوسی شدن استخوانهای دراز و قابل انعطاف شدن آنها می شود . در حیوانات پیر خیس نبود ویتامینD سبب سستی و شکنندگی استخوانها می گردد . ویتامین E به همراه سلنیوم برای توسعه و گسترش بافت ماهیچه ای مورد نیاز می باشد . کمبود این ویتامین به هم پا سلنیوم موجب بیماری عضله سفید می شود . از این بیماری می توانایی با تزریق E/Se به گوساله نو متولد گردیده و به گاوهای ماده با خوراندن تکمیل کننده های E/Se به گاوهای مامان جلوگیری کرد . کاربرد کمپلکس ویتامین Bدر جیره های غذایی گاوها به غیر از در موارد استثنا معمولاً نیاز نمی‌باشد . این ویتامین به طور بخش اعظم بوسیله میکروبهای شکمبه ساخت می شود و آن گاه توسط دیواره شکمبه جذب می شوند .کاربرد این ویتامین در جیره گوساله های برنا که هنوز میکروبهای شکمبه آن‌ها فعال نشده اند اهمیت داراست و همینطور گاوی که شکمبه اش فاقد جمعیت می می باشد به مکمل ویتامینB احتیاج دارد . 

رشد 

صنعتی شتر 

در صورتی‌که بخواهیم شترها را با استفاده از خط مش پیشرفته رشد دهیم، بایستی برای آنها سالن رشد صحیح کنیم . تالار پرورش، دوازده متر عرض دارااست . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

بلندی سقف آن سه تا چهار متر هست . طول تالار نیز براساس تعداد شترها معلوم میشود . پهنای سالن بایستی به سه نصیب تقسیم شود . در دو قسمت کنار به فاصله حدود چهار متر از دیوار، شتر‌ها محافظت میگردند . قسمت اواسط نیز یک راهرو به پهنای سه و نیم متر درنظر گرفته می شود . این راهرو برای پخش غذا و عبور شترها می باشد . آخور شترها نیز با ید طوری ساخته شود که هنگام خوراک خوردن، شتر موقعیت طبیعی خویش را داشته باشد . 


بلندی آخور، به نژاد و بلندی شترها بستگی داراست . به طور معمول بلندی آخور میان سی تا پنجاه سانتیمتر میباشد . برای این که راز شتر به راحتی وارد آخور بشود، پهنای آن را پنجاه سانتیمتر بلندتر از کف آن می سازند . اعتنا فرمائید که آخورهای کناره دار برای شترها مناسب نیستند . بهتر هست کناره آخورها به شکل گرد ساخته شوند . 


خلاصه 

مطالب: 

1- حتمی می باشد هنگام خرید شتر با سازمان دامپزشکی محل خود م نمایید . 


2- بهترین راه و روش مراقبت شتر، ساختن منزلت مطلوب هست . 


3- شتر نر یا لوک می بایست خصوصیت‌های متاع نر را به طور بدون نقص داشته باشد . 


4- سن مناسب جفت گیری در نرها چهارسالگی و در ماده‌ها پنج سالگی میباشد . 


5- برای هرگله سی تا چهل نفری شتر ماده، می‌توان از یک شتر نر استعمال کرد . 


6- در ماه‌های پایان بارداری و نزدیک زایمان، شتر را ناچار به فعالیت نکنید . همچنین غذای مطلوب و قوی به آن بدهید . 


7- هنگام وضع حمل شتر را به جایی سفت ببندید . 


8- بعد از آن از تولد، نوزاد شتر را خشک نمایید و ناف آن را ضدعفونی فرمائید . 


9- میل کردن آغوز در هفته نخستین تولد نوزاد شتر بسیارضروری می‌باشد . 


10- تناول کردن بیش از اندازه شیر در نوباوه شتر، منجر ناراحتی‌های معده و روده آن میگردد . درنتیجه نوزاد ممکن می‌باشد به اسهال مبتلا شود . 


11- سن شتر را می‌توان از روی دندان‌های آن مشخص کرد . 


12- برای به کار گیری به خصوص از شتر می بایست آن را برای به عبارتی کار تربیت کنیم . 


13- برای ساختن اصطبل شتر از سه طرف دیواری را بالا می‌آوریم و سقف آن را می‌پوشانیم . به طوری که قسمت باز اصطبل به سمت وزش باد، باران و نور و روشنایی خورشید نباشد . 


14- اعتنا در گزینش شترهای مناسب و جداکردن شترهای نر و ماده از نیز برای پرواربندی بسیار اضطراری هست . 


15- شیوه پیشرفته برای رویش شتر، ساختن تالار رویش است . در این تالار هر شتر در اصطبل غیر وابسته ای مراقبت می‌گردد . 


گوسفندان 
ایران گوسفندان اهل ایران از نظر پشم در مجموعه گوسفندان با پشم ضخیم یا قالی می‌باشند . همه این گوسفندان دنبه دار می باشند به استثنای زل که دارای نیم دنبه یا فارغ از دنبه بوده و قره گل که دارای نیم دنبه‌است . لازم میباشد ذکر شود مهمترین تقسیم‌بندی گوسفندان در کشور‌ایران در قبل بر پایه مرغوبیت پشم بوده، ولی هم‌اکنون بخش اعظم به گوشت و تعداد زایش آن توجه می گردد و در بعضا بخش ها کشور ایران پشم چیده گردیده در صحرا رها می شود . 

ماشین آلات خوراک دام

گوسفندان ایرانی رنگ‌های مختلفی دارا‌هستند از پاراگراف می‌توان به سفید، سیاه، خرمایی، قهوه‌ای، نخودی و خاکستری اشاره کرد . 

آتابای 
گوسفند افشاری یک عدد از شایسته ترین نژادهای گوسفند کشور ایران برای شیر و گوشت است، در اکنون حاضر دیگر این نژاد منشأ خاصی ندارد و در تمام بخشها کشور ایران در رنگ‌های قرمز - سرخ و سپید رشد داده میشود . 
بلوچی 
بهمنی 
تالشی 
ترک 
قشقایی لک 
قشقایی زل نژاد بدون دنبه جمهوری اسلامی ایران بوده و از لحاظ کیفیت گوشت به برهان تقسیم مناسب چربی در سطح گوشت یکی از مرغوب ترین‌ها هست . 
زندی 
گوسفند 
سنجابی سنگسری 
شال 
شاهرودی 
عربی 
فراهانی 
فشندی 
کبود 
شیراز کردی 
خراسانی کرمانی 
کلکویی 
لری 
لری 
بختیاری قره‌قل 
قزل 
نائینی 
مغانی 
گوسفند 
مهربان شایسته ترین 
نژادها شایسته ترین 
نژادهای گوسفند در عالم عبارت‌اند از: 
نژاد رومانف که رکورد زایش تا ۹ قلو در یک شکم رحم دارااست . 
نژاد بولانی که دوقلو زایی در آن ناچیز و بیش بسیار میباشد . 
نژاد مرینوس که دارنده پشم‌های لطیفی میباشد . 
گوسفند قره‌گل که پشمهایش دارنده جعد خاصی می باشد . 
افشاری(گوسفند) 
استفاده 
انسان‌ها از شیر و گوشت گوسفند استعمال می کنند و از این حیث گوسفند جانوری موثر برای بشر هست . در مناطق بادیه‌نشین شیر گوسفند نوشیده می گردد . پوستش برای کفش‌دوزی کاربرد داراست و پشمش برای ریسندگی و پارچه بافی کاربرد گسترده‌ای دارااست . همینطور از فضولات گوسفند که پشکل اسم دارااست به‌عنوان کود کشاورزی استفاده می‌شود . جمعیت کل گوسفند و بز دنیا در حدود دو میلیارد راءس است که حدود دو سوم این مقدار (بیشتر از ۱٬۳۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ راس) گوسفند و سایر (در حدود ۷۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ راس) بز است . بیشترین تعداد گوسفندان عالم به تعداد صد و پنجاه میلیون راس در استرالیا رویش داده می‌شود، پس از آن چین با حدود صد و چهل میلیون راس، هند با حدود هشتاد میلیون راس و ایران با حدود شصت میلیون مرکز قرار دارند؛ کشورهای سودان، نیجریه، نیوزلند، انگلیس، پاکستان و اتیوپی در رده‌های بعدی قرار دارند . 

بیماری‌ها 
در راز عمده گوسفندان (دقیقا در سینوس مجرای بینی) دو یا این که چندین کرم بلندمرتبه زندگی می‌نمایند که لارو مگس انگلی گوسفند یا Oestrus ovis می باشند که پس از کشتن گوسفند قصاب رمز گوسفند را به زمین می‌کوبد تا خارج شوند ولی نوعی انگل دیگر کرم مغز هم وجود داراست که به مغز حیواناتی چون گوسفند، بز، گوزن و برخی حیوانات دیگر نیز یورش میکند .[۲] همینطور انگل‌های گوارشی متنوعی ممکن می باشد از طرز گوشت گوسفند منتقل شوند که نیاز به پختن بی نقص گوشت دارد . در مسئله مبتلا شدن به انگل تفاوتی در میان گوسفند و دیگر حیوان ها وجود ندارد . 

طرح 
توجیهی رویش گوسفند و بره به رویکرد پرواربندی گوسفند و پرواربندی بره 
مراد از پرواربندی یعنی تپل کردن دام و کسب حداکثر بیش تر وزن و ازدیاد گوشت آن با استعمال از غذای مناسب و با رعایت مسایل بهداشتی . 

پرورش گوسفندان جز مشاغلی می باشد که خیر صرفا در آن هچی ضرری دربرگیرنده شما نمی شود بلکه کل سرمایه شما بر می‌شود . 

گوسفند به برهان دارا بودن جثه کوچک، اهلی بودن، ایجاد گوشت، شیر، پشم و …جزء حیواناتی است که انسان به رویش آن روی آورده هست . رویش گوسفند در سال های اخیر هواداران اکثری پیدا کرده می باشد . 
ولی رشد و پرواربندی گوساله و گاوهای گوشتی هم نتیجه نیکی دارد . 

یک عدد از روشهای رویش گوسفندان علاوه بر پرواربندی آن ها منش مراقبت گله گوسفندان داشتی می باشد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

معرفی 
طرح پرواربندی گوسفند و بره ابتدا بدانید که فصل پرواربندی گوسفند در اوایل فصل‌پاییز می باشد . 
در رویش گوسفندان به خط مش پرواربندی او‌لین نکته ای که باید به آن توجه فرمایید مدت مطلوب برای خرید گوسفند می باشد . 
بره‌ها معمولاً آنگاه از شیرخوارگی و درحالی‌که 20 الی 25 کیلو وزن‌ دارند خریداری می شوند . 
بهترین مقطع برای خرید بره شیری در فصل تابستان هست . 
از آنجاکه خرید دام مهم ترین تراز به شمار می رود می بایست در خرید اعتنا شود و نژادهای سنگین مثل: افشاری، مهربان، بهمنی، بلوچی، زندی، کردی، عربی، سنجابی و سنگسری گزینش شود . تا پس از 100 روز بره‌ها به وزن تقریبی 45 تا 50 کیلو برسند . 

عامل ها 
حساس در پرواربندی موفق برای 
انجام عملیات موفق پرواربندی گوسفند نیاز به یک خصوصی دست اندرکاران حیاتی می باشد که در ذیل به بعضا از آنان اشاره شده است: 1- 
شناختن نژاد های متعدد به یار ویژگی ها آنها 2- 
ایجاد جایگاه مطلوب جهت پرواربندی 3- 
خرید دام مطلوب جهت پرواربندی 4- 
تهیه علوفه مورد نیاز دام ها در ارتفاع عصر پرواربندی 5- 
قرنطینه و انجام کارها بهداشتی بر روی دامهای خریداری گردیده پیشین از پرواربندی 6- 
بکارگیری روشهای مطلوب پرواربندی 7- 
رعایت اصول صحیح تغذیه در طول زمان پرواربندی 
ساختمان 
و تاسیسات: پرواربندی گوسفند نیاز به جایگاه و امکانات مضاعف و لبریز خرج در مقایسه با گاو و مرغ ندارد . با این که سیستم های پرورش گوسفند متنوع و متعدداند اما به طور کلی در هر سیستم پرورشی ضرورت داراست گوسفند از تاثیر سو عامل ها نا مساعد اب و هوایی مراقبت گردد . 

پرواربندی به دو راه انجام می شود . 
1- 
پرواربندی گوسفند در محیط محسور 2- 
پرواربندی گوسفند در محفظه ازاد و مرتع 
شیوه اول: یعنی پروار بندی در مکان های محصور و محدود به دو گونه زیر تقسیم می شود . 
1- 
مراقبت گوسفنده زنده پرواری در مکانهای مسقف که به فیس اغل یا این که سایه بان و حفاظ می باشد 2- 
نگهداری گوسفنده زنده پرواری در محیط بدون سقف البته محسور که طبعا هزینه کمتری دارد 
خط مش دوم: یعنی پروار بندی در محفظه ازاد احتیاج به مستخدم کمتری داراست ، کود دام زنده می‌تواند مستقیما به مرتع گشوده گردد ، البته طبیعی میباشد که مقدار اضافه وزن کمتر باشد و مقداری انرژی و مواد مغذی که باید در دام های زنده ذخیره گردد در راهپیمایی هدر می رود . 

نظارت 
بازار گوشت قرمز‌رنگ از مهمترین منابع تامین پروتئین محسوب می شود که در غذای ایرانیان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می‌باشد . در ایران پرطرفدارترین جور گوشت، گوشت قرمز رنگ گوسفند هست . و با ارتقاء بها این گوشت پرورش دهندگان این میدان سود بیشتری میبرند . 

اشکال 
روش‌های پرواربندی گوسفند و بره پروار 
بره های شیری: 1 . 
خط مش معمولی: در این رویکرد بره ها مستقیما از شیر مامان تغدیه می نمایند و علاوه بر ان پاره ای کنسانتره به چهره آزادانه در اختیار آنها قرار می گیردرشد نمو این بره ها بستگی زیادی به اندازه شیر مادر و مخلوط ان دارااست این بره ها در 3تا 4 ماهگی از مادر قطع می شوند و در 5 ماهگی که به وزن 45تا 50 کیلو گرم رسیدند به کشتار می رسند . 

2 . 
روش زود از شیر گرفتن (پرواربندی کنسانتره ای): در این رویکرد بره ها در سن 2تا 3 هفتگی از مادر جدا می شوند و آن ها را به مصرف کنساتره با پروتئین درصد عادت می دهند (مزیت این روش) . 

3 .بره 
های شیر پروار: این روش در اروپا متداول می‌باشد و در این رویه بره ها تنها با شیر مامان تغذیه می شوند و در 3 ماهگی زمانی که وزن آنان به 20 کیلو گرم رسید کشتار می شوند . 

پرواربندی 
مرتعی: پرواربندی 
بره های معمولی به رویه مرتع 
در این رویه بره ها در 4 ماهگی تا 5 ماهگی خریداری گردیده و در مراتع مرغوب طبیعی و مصنو عی چرا می شوند و علاوه بر آن در وعده شبانه کمی کنسانتره در اختیار بره ها قرار می دهند . و وزن این دسته بره ها در 7 تا 8 ماهگی در نژادهای سنگین وزن به 45 تا 50 کیلو گرم می رسد . این نوع پروار بندی بخش اعظم برای بره هایی که در میانه پاییز و اوایل زمستان متولد شده اند به کار گیری می شود و تا آخرها فصل‌تابستان به کشتار می رسند . 

واحد 
پرواربندی گوساله گوشتی احداث کنید حدود ۴۰درصد از گوشت مصرفی کشور‌ایران از کشورهای دیگر تأمین می شود که با اعتنا به میزان بالای این عدد و همچنین پتانسیل‌های بالقوه برای ارتقاء ایجاد گوشت قرمز رنگ در کشور، فعال سازی یک تیم پرواربندی گوساله گوشتی یک سرمایه گذار . . . 
دامداری گوشت قرمز رنگ به‌عنوان یک عدد از نیازهای مهم سبد تغذیه غالبا در اکثری غذاها جای به‌خصوصی دارااست و علاوه بر طعم خوشایند دارنده پروتئین مضاعف و ارزش غذایی بالاست و با وجود جایگزین‌هایی که برای گوشت در سال‌های اخیر معرفی شده البته این کالا خوش‌خوراک کماکان در سفره غذایی مقام ویژه‌ای دارد . از طرفی کارشناسان معتقدند جمعیت دامی یک مملکت یک عدد از سرمایه‌های ملی به شمار می رود و در موقعیت بحرانی میتواند تأمین‌کننده بخش متعددی از نیازهای تغذیه‌ای مردمان باشد، از این رو در هرکشوری با توجه به جمعیت و فرهنگ غذا، مقدار مشخصی از گوشت ساخت و مصرف می‌گردد . به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دریک آنلاین، گزارش‌ها حاکی از آن است که حدود ۴۰درصد از گوشت مصرفی کشور ایران از کشورهای دیگر تأمین می شود که با دقت به مقدار بالای این عدد و همچنین حالت مطلوب این کار برای سرمایه‌گذاری و پتانسیل‌های بالقوه برای ارتقا تولید گوشت قرمز‌رنگ در کشور، میخواهیم در این مقاله وضعیت سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی یک گروه برای پرواربندی گوساله گوشتی را از حیث بگذرانیم . برزیل بلای جان گوشت ایرانی برزیل به‌عنوان یک عدد از مهمترین کشورهای تولیدکننده گوشت قرمز در دنیاست که حجم متعددی از محصول ها خویش را هر ساله روانه کشور ایران میکند . در این خصوص به تازگی مدیر انجمن آشتی ایران و برزیل گفته است: بازار گوشت کشور‌ایران در انحصار برزیل می‌باشد و این میهن گوشت خویش را ۸۰۰ یورو در هر تن گران‌تر از سایر کشورها به ایران می‌فروشد؛ واسطه‌های متفاوت هم به این فعالیت دامن می‌زنند همچنین به‌رغم این‌که بازار مصرف ۸۰ میلیونی کشور‌ایران را در اختیار برزیل گذاشته‌ایم ولی هیچ امتیازی از این کشور نگرفته‌ایم . میرقاسم مؤمنی با ابلاغ این‌که کشور‌ایران سالانه ۴۰۰‌میلیون دلار گوشت از برزیل وارد می‌کند، گفت: در مقابل، این سرزمین هیچ‌گونه کمکی به صادرکنندگان ما نمی‌کند . برزیل تعرفه‌های گمرکی را طوری تهیه کرده که قابلیت و امکان صادرات ما به آن مرز و بوم دوچندان زیر میباشد . از این رو واجب می باشد موجبات خودکفایی در ساخت این مال در مرزو بوم فراهم شود و نیاز داخلی را با اعتنا به وجود پتانسیل‌های اضطراری فراهم کنیم . تبدیل واحدهای سنتی به صنعتی در سال‌های اخیر پیشرفت تکنولوژی‌ و همچنین روش‌های علمی بهینه برای حفظ هرچه خوبتر و بیشتر اشکال دام موجب شده تا موفق واحدهای این بخش به صورت صنعتی و نیمه صنعتی درآیند . این واحدها موجب ساخت اقتصادی و بهداشتی فرآورده‌های دامی میگردد . همینطور راندمان ساخت گروه با به‌کارگیری ابزارهای مکانیزه بالاتر میرود تا سوددهی هرچه بهتری قسمت سرمایه‌گذار نماید . سرمایه‌های مسئله نیاز برای تأسیس یک واحد معقول برای فعال‌سازی یک گروه پروار‌بندی گوساله با گنجایش ۱۰۰راس در شروع، نیاز به زمینی به متراژ ۲۰۰هزار متر داریم . این زمین می بایست دارنده امتیازات آب، برق و گاز فشار قدرتمند باشد و همچنین پیشین از آغاز کار باید تجهیز شده و با خاکبرداری و حصارکشی و تأمین تأسیسات سرمایشی و گرمایشی به علاوه امکانات اطفای حریق مهیا شده و دارنده مرجع ذخیره آب و مرجع ذخیره انرژی باشد . برای تجهیز این گروه حدودا به ۵۰تا۷۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارید . سپس سراغ خرید تجهیزات و ماشین‌آلات قضیه نیاز می‌روید . این امکانات دربرگیرنده گاوآهن، تراکتور، تریلر، علوفه خردکن، آسیاب و میکسر و شعله پخش کن و… می گردد که همین تجهیزات هم حدود ۵۰میلیون تومان سرمایه نیاز دارد . همینطور برای خرید مواد اولیه، علوفه‌، مکمل‌های غذایی و . . . گوساله‌های نر گوشتی حدودا به ۸۰ میلیون تومان سرمایه درگردش نیاز دارید . د نیروی انسانی قضیه نیاز برای این کار، با گنجایش ابلاغ گردیده نیاز به حدود ۱۱نفر نیروی فعال داریم . این نیروها دربرگیرنده دو دامپزشک، یک نگهبان، شش کارگر و یک راننده و یک رئیس تیم که امور اداری و حسابداری را هم به عهده بگیرد می‌باشند . رموز موفقیت در این کار هرکاری قلق‌های مختص خودش را دارااست و به اصلاح یک سری نکات میباشند که با رعایت آنان ریسک فعالیت کاهش یافته و احتمال سودآوری و موفقیت‌تان بیشتر میگردد . در مورد این فعالیت اول نکته تعیین جور گوساله‌ها و ‌نژاد آنهاست . به این منظور کارایی کنید روی مدل مشخصی فعالیت فرمائید و برای خرید اولیه ۱۰۰ عدد را از یک جا تهیه و تنظیم کنید، با این کار احتمال شیوع بیماری‌ها و تلفات دوچندان کاهش می‌یابد . همینطور تلاش نمایید در مناطق محروم که تمرکز گاوداری‌ها کمتر است آغاز به کار کنید، چون راحت‌تر مجوزهای این عمل را دریافت میکنید و ممکن است بتوانید از وام ها و حمایت‌های دولتی فایده بگیرید و همچنین برای بازاریابی و فروش محصول راحت‌ترید . بعد از آن توجه کنید که با یاری یک مهندس کشاورزی از علوفه با ارزش غذایی بالا و هزینه قلیل به کارگیری نمایید همینطور بدانید که حداکثر افزایش وزن روزانه دام به‌طور معمول با جیره مطلوب بین ۱٫۲ تا ۱٫۸ کیلو گرم می باشد و توقع اکثر از این اندازه غیر‌معقول هست ولی برای کمتر از این مقدار هم بایستی نگران بود و علوفه را نظارت کرد . 

شناخت 

با بیماری آنفولانزای بزی 

آلودگی محیط معاش گوسفند و بز ممکن میباشد موجب بروز انواع بیماریهای بالینی در آن‌ها گردیده و گاها سبب ساز به سقط جنین می شود . یک عدد از بیمارهای شایع در در بین بزها بیماری تب کیو یا این که آنفولانزای بزی است که بین انسان و بز مشترک است . 

ماشین آلات خوراک دام

استدلال این بیماری یک باکتری میباشد که معمولا در شیر، ادرار و مدفوع حیوانات آلوده و کثیف وجود داراست . دامهای کثیف در هنگام وضع حمل یک عدد از مهمترین عوامل انتقال این بیماری می‌باشند چون جفت و مایع جنینی آن‌ها به شدت آلوده به برهان بیماری زا هستند . 


باکتری ایجاد کننده آنفولانزیای بزی مقاومت بالای در برابر گرما، کم آبی و اکثر مواد ضدعفونی دارد . این ادله بیماری زا به راحتی به انسان منتقل می شود و حتی در چهره ورود تعداد اندکی از این باکتری به تن آدم فرد سریعا در گیر بیماری آنفولانزای بزی میگردد . این ادله بیماری زا از شیوه تنفس و استنشاق ذرات آلوده وارد بدن انسانها می شود . 


آشنایی 

با بیماری آنفولانزای بزی علامتها بالینی این بیماری فقط در نصف افراد در گیر بروز می‌نماید . 

علائم 

آنفولانزای بزی در انسان مهم‌ترین علائم بالینی این بیماری در بشر ها تب بالا، گلودرد، لرز، تعریق، سردرد شدید، بی حالی، سرفه خشک، موقعیت تهوع، اسهال، استفراغ، درد ماهیچه ها، پریشان حالی، درد شکم و درد سینه می‌باشد . 


آشنایی 

با بیماری آنفولانزای بزی آنفولانزای 

بزی در بزها در‌صورتی‌که این بیماری به تازگی در محل رشد بزها پیدایش نماید ممکن می‌باشد تعدادی از دام ها را نیز تلف کند . 


روشهای 

در اختیار گرفتن و پیشگیری 

آموزش 

صحیح در مسئله منبع بیماری دفن 

ترشحات، جفت و پرده های جنینی دامها عدم 

ورود به دامداری های آلوده تنظیم 

شیر پاستوریزه و محصول های پاستوریزه آمار 

بیماری آنفولانزای بزی در جهان 

این بیماری در کشورهای مختلفی مانند بلژیک، سوئد، دانمارک، لهستان، سوئیس و عمان کماکان وجود داراست . این بیماری در سال های اخیر در مرزو بوم هلند بخش اعظم دیده گردیده است، به طوری که در سال ۲۰۰۹ موجب مرگ ۶ نفر گردیده می باشد . 


اقدامات 

انجام گرفته در کشور‌ایران برای پیشگیری از این بیماری در سالیان اخیر پستهای قرنطینه سازمان دامپزشکی کشور اقداماتی بسیاری مانند کنترل و نظارت بر واردات و صادرات و ترانزیت دام و جنس های دامی را برای پیشگیری از این بیماری به انجام رسانیده اند . 

قرنطینه 

کردن دامهای وارداتی به مقطع ۲ تا ۳ هفته مجهز 

کردن آزمایشگاههای تشخیصی برای شناسایی به موقع و پیشگیری از شیوع آن عقد 

توافق طومار بهداشتی با کشورهای همسایه محاسبه 

سالم دامها گذشته از کشتار، حین کشتار و آنگاه از کشتار در کشتارگاههای داخل و بیرون از کشور آشنایی 

با نژاد بز باگوت


۶ 

فـاز تولـد تـا تـلیسـه شـکم اولیه – قسمت سوم نصیب 

سوم فاز 

۴ – تلقیح تا ۹۰ روز گذشته از زایش در این عصر افزایش وزن ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم روزانه جهت حمایت از یک امتیاز بدنی مناسب آن‌گاه از زایش لازم می شد . زیرا بعد از زایش تلیسه شکم اولیه توانمند نخواهد بود برای تامین احتیاجات مواد مغذی به اندازه کافی ماده کم آب مصرف کند و امتیاز بدنی در طی این مدت انتخاب کننده خواهد بود . استفاده از کامل کننده های معدنی و ویتامینه علاوه بر اثرات سلامت چکیده و ارتقاء بضاعت و توان سیستم ایمنی، سبب ساز اطمینان از رویش اسکلتی و ارتقا قدمت موءثر اقتصادی خواهند بود . اعتنا کافی برای دوری از مورد ها اسهال در سود کوکسیدیوز باید اعمال شود . اضافه کردن موننسین و بقیه ضد کوکسیدیوز ابزار قابل قبولی جهت در دست گرفتن چنین مواردی را تامین خواهد نمود . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

فاز 

۵ – ۶۰ روز قبلی از زایش طی دو ماه پایان آبستنی، تلیسه ها روزمره می بایست میان ۷۰۰ گرم تا ۱ کیلوگرم ارتقا وزن داشته باشند و برنامه تغذیه ای بایستی گوساله زایی در ۸۵ تا ۹۰ درصد وزن بلوغ را حمایت کند . در عین افزایش وزن امتیاز بدنی مناسب بایستی محافظت شود . بخاطر رویش پرسرعت جنین بالانس با صرفه مواد مغذی و ریزمغذی ها حتمی می باشد . در این عصر در چهره قابلیت تلیسه ها نباید در بهاربند گاوهای خشک چند شکم سنگین نگهداری و ترکیب شوند و در رخ عدم قابلیت پذیری دست‌کم ۸۰ سانتیمتر آخور برای آن ها باید در لحاظ گرفت . 

عوارض 

شایع در فاز ۴ و ۵ – 

سقط جنین – افت امتیاز بدنی – بالا رفتن امتیاز بدنی راهکارهای 

پیشگیری – 

جداسازی تلیسه های آبستن سنگین وزن از سایر تلیسه ها – 

بهاربند تلیسه های آبستن سنگین وزن از بهاربند گاوهای نو زا و بیمار‌ستان مسافت زیادی داشته باشد جهت پیشگیری از انتقال دست اندرکاران بیماری زا – 

بالانس دقیق طعام مصرفی بوسیله تلیسه حامله به طوری که نه سبب ساز به افت امتیاز بدنی گردد نه منجر چاق شدن ( در این تراز گاو احتیاجات – رشد نیز دارد که اگر تامیـن نگردد علائـم کمبـود پیدایش می کند و از طرفی چاقـی بسیار در این مرحلـه بدلیـل رشـد بافت سبب ساز کاهش آلوئول های شیر ساز می شود . 

– مصرف سیلـو و کنسانتـره در این مرحلـه بسیـار کنتـرل گردیده باشد . 

فاز 

۶ – ۳۰ روز قبلی از زایش تلیسه ها ۳ تا ۵ هفته قبل از زایش در گروه انتظار زایمان قرار گیرند بدلیل رشد زیاد پر سرعت جنین و بافت ی، احتیاجات پروتئین و انرژی تلیسه باردار در این محدوده وقتی شدیدا ارتقا می یابد . جیره غذایی و ماهیت فیزیکی خوراک بایستی رویش و بسط پرزهای شکمبه را حمایت نماید از سدیم مازاد جیره در قبلی از زایش پرهیز فرمایید چون سبب ساز ادم می شود . از دامپزشک فارم بخواهید تا برنامه واکسیناسیون پیشین و آن‌گاه از زایمان را ارائه نماید . 

دلایل 

شایع در این فاز سقط 

جنین – ضعف و بی حالی به هم پا ژولیدگی – وضع حمل زود رس – ناتوانی در زایمان راهکارهای 

پیشگیری – سی روز باقی مانده به وضع حمل تلیسـه های باردار می بایست در محیطی کم آب و تمیـز قرار گیرند در غیر اینصورت احتمال ابتلا به ورم و افزایش سوماتیک سل در شیر دهی اولیه بالا می رود . 

– خوراکی که در این مرحله در اختیار دام قرار می گیرد می بایست به نحوی باشد که شکمبه حیوان را فراهم دریافت طعام گاو شیری کند، بدین رخ که علاوه بر اینکه تعداد پاپیل های شکمبه را ارتقا می دهد حجم آنان را هم افزایش دهد . (افزایش تعداد و حجم پاپیل های شکمبه که در فرایند عمل های گوارشی فراوان حائز اهمیت هست به ترتیب از نحوه اسید پرو پیونیک و اسید بوتیریک فیس می پذیرد . 

که آن نیز با مصرف کنسانتره حاوی غلات میسر است) – ازدیاد مصرف غذا در این مرحله سبب ساز چاقی می شود که مشقت بار زایی همراه خواهد بود . 

– مصرف مواد معدنی و نمک ها در این مرحله بایست با محدودیت در اختیار دام قرار گیرد تا شرایط را برای ساخت املاح آن‌گاه از به دنیا آمدن فراهم سازد . 


جیره 

غذایی مسئله نیاز گوسفند پرواری: 

مقدار غذایی که در24 ساعت در دست دام قرار می گیرد تا دام بتواند به عمل های خویش ادامه داده و ایجاد شیر داشته باشد، جیره غذایی گفته می شود . 

جیره غذایی متعادل مخلوطی از چند ماده خوراکی میباشد که دارای میزان و نسبت صحیحی از انرژی و مواد مغذی گوناگون بوده و 

چنان چه روزانه و به مقدار کافی در دست دام قرار گیرد، احتیاجات آن را از نظر انرژی ، پروتئین، موا معدنی وسایر مواد مغذی درمدت 24 ساعت تامین می نماید . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

مواد 

قابل به کارگیری درتغذیه گوسفند پرواری 

1-دانه جو اگر بصورت بلغوری خورانده شود، یکی از منابع تامین انرژی برای دام می باشد . 


2-کاه ساقه کم آب تیره غلات و حبوبات می‌باشد که پس از کوبیدن وجدا کردن دانه بدست . 


می آید . از لحاظ مواد غذایی بسیار ضعیف میباشد . برای گوسفند پرواری کاه بایستی با کود اوره غنی سازی شود . 


3-سبوس، غشاء فرنگی دانه غلات است که قیمت غذایی متعددی دارد، برای دام سهل وآسان الهضم وملین ودارای فسفر زیادی می باشد . 


4-کنجاله اضافی کارخانجات روغن کشی بوده که دارای اهمیت ترین آن، کنجاله تخم پنبه و کنجاله سویا می‌باشد . 

این ماده پروتئین زیادی دارااست و یک عدد از با اهمیت ترین مواد درخوراک گوسفند پرواری می باشد 

5-تفاله 

وملاس چغندر، اضافی کارخانجات قند می باشد و به علت قندی بودن و خوش غذا کردن مواد غذایی برای پرواربندی دوچندان مطلوب می باشند 

6-یونجه برای دام خوش خوراک می باشد و از لحاظ پروتئین ، کلسیم و ویتامین مضاعف غنی میباشد . بها غذایی برگ یونجه بیش تر از ساقه آن هست لذا برهه زمانی و روش برداشت آن تاثیر متعددی روی قیمت غذایی آن دارد . 
نیاز 

غذایی دام پرواری: 

الف- انرژی به وسیله مواد غذایی تامین شده و برای حفظ بافت های بدن، فعالیت های با اهمیت و رشد و نمو صرف می شود . چنان چه انرژی قضیه نیاز دام تامین نشود، علایم ظاهری کمبود، نظیر لاغری و عدم تناسب اندام پیدایش می نماید . 


ب- پروتئین از شیوه مواد غذایی تامین می شود و وجود آن برای رویش و نمو دام ضرورت دارد . 

کنجاله دانه های روغنی و یونجه از کلیدی ترین منابع تامین پروتئین هستند 

ج- آب برای گوسفند پرواری زیاد واجب و متوسط مصرف آن 3 تا 5 لیتر در روز میباشد . 


د- مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم، فسفر، ید و آهن برای رشد ونمو دام لازم است . برای تامین نمک مورد نیاز دام خوبتر میباشد ازسنگ نمک به کارگیری شود . 


ه- ویتامین ها برای کار های معمولی لازم هستند . بخصوص ویتامین D که درجذب کلسیم وفسفر نقش دارااست . کلسیم و فسفر در رشد اسکلتی دام مضاعف اثرگذار می باشند . 
اصول 

تنظیم جیره متعادل: 

برای تهیه و تنظیم یک جیره متعادل باید از میزان احتیاجات گوسفند به اندازه ماده کم آب ، انرژی ، پروتئین ومواد مغذی اطلاع داشت . جیره غذایی ضمن خوش خوراکی، قابل هضم بودن ومقوی بودن بایستی از نظر اقتصادی هم باصرفه باشد و زیرا گوسفند یک حیوان نشخوار کننده است، وجود مقدارکافی مواد خشبی درجیره حتمی می باشد . مواد خوراکی قضیه استفاده درپرواربندی گوسفند نژاد کریم ومهربان شامل یونجه، جو بلغور شده، کنجاله تخم پنبه ، سبوس گندم، تفاله خشک چغندر قند و کربنات کلسیم می‌باشد .برای هر راءس دام، میزان غذا مصرفی درهرروز 1300 گرم میباشد . نسبت ترکیب کنسانتره وعلوفه به ترتیب 780 گرم و 520 گرم بوده بطوریکه کنسانتره ویونجه را کاملاً با نیز ادغام کرده ودرسه نوبت صبح، ظهر و عصردراختیار بره ها قرار داده می شود . برای عادت کردن بره ها وجلوگیری از مشکل ها گوارشی ناشی از غذا مصرفی، تغییر و تحول جیره باید به تدریج وطی یک هفته تا ده روز انجام شود . درماه دوم پرواربندی میزان خوراکی مصرفی 1600 گرم می شود بطوری که برای هر بره 1280 گرم کنسانتره و 320 گرم یونجه به صورت مخلوط درسه وعده داده می شود . 


بخش ها و تجهیزات موضوع نیازبره هایی که به فیس تصنعی و مصنوعی رویش می یابند بایستی به میزان کافی از تحت موقعیت تهویه و محیط مطلوب از جایگزین شیر تغذیه نمایند .بره ها در یک‌سری هفته نخستین معاش حرارت تن خود را نمی توانند با محیط تطبیق دهند . براین اساس بایستی از تجهیزات گرمازا همانطور که در زمینه جوجه های یکروزه به کار گیری می شود مانند مامان مصنوعی ،لامپها وغیره استعمال نماییم . طی پژوهش ها انجام شده حرارت 20 سکو سانتیگراد محیط ، بهترین حالت دمایی برای رشد بره ها می باشد . در صورتیکه زمین خاکی و یا این که بتون باشد بایستی روی آن را باکاه و یا تراشه چوب بپوشانیم . برای بره های نو به دنیا آمده می‌توانیم از دربهای چوبی یا فی عده شونده سیار به کارگیری نماییم . برای هربره 0 .9 مترمربع باکس چوبی سیار در تراز بتونی 0 .5 الی 0 .6 مترمربع تازمان اتمام شیرخوارگی کافی می‌باشد .جعبه های چوبی جمع شونده از حیث بهداشت و استعمال باصرفه از سطح دارنده مزیت می باشند . ک ها و سطلهای شیر موضوع استفاده،دارای دونوع می باشند . 
نوع اول سیستم اتوماتیک و دسته دوم ک عادی می باشد: در سیستم خودکار یک دگمه باز وبسته کردن وجود دارااست که به کپسول پلاستیکی متصل است،وجوددارد .در سیستم ک ، رعایت بهداشت سخت تر بوده و میل کردن شیر سردتر می‌باشد . جور دیگر ک متصل به کپسول پلاستیکی هست که بره برای دریافت شیر می بایست فشار متعددی را با مکش به ک و کپسول وارد نماید . 
در سیستم ک دار دو دسته سطل به کار گیری می شود: ک-سطل دسته I : دارای یک لاستیک به طول یک متر که ازداخل شیر عبور کرده و ک در راءس سطل قرار می گیرد . 
ک - سطل نوعII: ک ها در دور و اطراف قرار دارا‌هستند و شیر با نیروی جاذبه زمین به درون ک هاجاری می شود و بره ها آن را می خورند .شیر همیشه در ک قرار داراست و تغذیه بره ها را آسانتر می نماید . درسیستم خود کار ، هیچ افتی در میزان رشد بره ها نسبت به سیستم سطل وجود ندارد .ک های ازجنس لاتکس یا این که لاستیک برای این عمل ایده آل هستند . 
ک های لاستیکی دارنده ارتفاع 4-3 سانتیمتر بوده و برا ی هر ک 5-3 راس بره در حیث گرفته می شود .برای پرورش تصنعی بره ها دو یا سه نصیب در حیث گرفته می شود . او‌لین بخش، بخش عادت یا وفق دادن بره ها می باشد .بخش دوم مرحله عبور و بخش سوم بخش انفرادی است . 
بره ها از بخش دوم (عبور) به بخش عادت پذیری آورده می شود .دراین بخش در شرای بره ها به تغذیه تصنعی عادت نمایند دیگر نیازی به کمک ندارند . 3-2 روز بایستی ارزیابی انجام شود تا از عادت کردن بره ها به ک ها مطمئن شویم .بره ها تازمان از شیرگیری در بخش سوم می نظیر . در آغول های فی و تخته ای،به ازای هر راءس 0 . مترمربع و در آغولهای بتونی 0 .54 مترمربع تراز به ازای هر راس بره در لحاظ می گیریم . اگر در فصل‌زمستان ، تعداد زیادی بره را بخواهیم به طور مصنوعی رشد دهیم ، باید علاوه بر اینکه دمای محفظه را فراتر از 15 مرتبه سانتیگراد نگهداریم،تهویه مطلوب هم انجام دهیم تا سرعت پرورش بره ها در حد قابل قبولی بماند . 

آغوز 
و خوراک جایگزین شیر 
برای بره های تازه به دنیا امده مصرف آغوز دارای اهمیت ویژه ای است . نیز برای بره هایی که توسط مامان خویش تغذیه می شوند و نیز برای بره هایی که به طور تصنعی تغذیه می شوند آغوز سبب ساز افزایش اقتدار زنده مانی و مبداء اجزای غذائی ویژه می باشد . علاوه براین که از لحاظ انرژی و پروتئین غنی می باشد،دارای آنتی کورها و گولوبولینهای موضوع نیاز بره است . 
بره ها می بایست در 24- ساعت اولیه معاش آغوز مصرف نمایند .36-24 ساعت آن‌گاه از به دنیاآمدن میزان جذب مواد دارای اهمیت آغوز از روده از روده باریک به میزان قابل توجهی کاهش می یابد . به بره هایی که می خوا‌هیم بهصورت مصنوعی پرورش دهیم باید بوسیله شیشه و ک آغوز خورانده شود و یا این که اجازه دهیم تا در 6 ساعت نخستین زندگی از مامان خود تغذیه نماید . 
بره های تازه به عالم آمده به مصرف 20 میلی لیتر آغوز به ازای هر 0 .5 کیلوگرم وزن زنده بدن نیازمندند .این میزان در 4 دفعه با فواصل هم اندازه داده می شود .می بضاعت آغوز اضافی را یخ‌زده نموده و برای مصارف آینده محافظت نماییم . اگر از گوسفندان آغوز کافی برای تغذیه بره تامین نشود این کمبود را می توان از آغوز گاو تامین نمود برای این‌که آنتی کورهای موجود در آغوز یخ زده دناتوره نشوند بایستی به رخ غیرمستقیم گرما داده شود و به‌این روش با نگهداری آنتی کورهای آغوز به آرامی ذوب نموده و به مصرف بره برسانیم . 
آغوز یخ‌زده را داخل کیسه درون آب گرم قرار می دهیم . برروی کیسه دربردارنده آغوز به آرامی آب گرم می ریزیم و تا ذوب آغوز یخ‌زده ادامه می دهیم .طعام های فراهم گردیده به تیتر جایگزین شیر باید تنها برای بره ها فراهم شده باشند و طعام جایگزین ایجاد شده ب شیر گاو برای بره ها مناسب نمی باشد زیرا ذرات چربی جان دار درشیر آماده گردیده برای بره ها بایستی در اندازه های هم اندازه (هموژن) باشند . شیر گاو به علت وجود لاکتوز فراوان می تواند سبب اسهال و درنتیجه مرگ و میر بره ها شود . ترکیبات 
یک غذای جایگزین شیر برای تغذیه بره ها در جدول 1 آورده گردیده می باشد : 
پروتئین 
خام 
24-22% 

چربی 

35-25% 

خاکستر 

8-5% 

سلو 
خام 
1-0 .5% 

ویتامین 
20 .000 
IU/kg 
ویتامین 
5000 
IU/kg 
ویتامین 
100-50 
IU/kg 
لاکتوز 

25-22% 


بدنه رحم کوتاه بوده و به شکل کوچکی بسط یافته است . در صورتی که شاخ های رحم به نسبت طولانی خیس از آن میباشد . آنگاه از لقاح و آبستنی ، رویان از Oviduct وارد شاخ های رحم می شود . در این محل جنین رشد و توسعه می یابد و جفت (placenta ) به وجود می آید . همپا با بزرگ شدن جنین به رحم منتقـل می شود . رحم عضوی عضلانی می‌باشد و اندازه ی آن در زمان آبستنی ارتقا می یابد . دیواره آن در حدود 10- 3 میلی متر میباشد لایه های آن از درون به خارج عـبارت اند از: آندومتر ، میو متر و لایه ی سروزی . کارانکول ها از مشخصه های رحم در نشخوارکنندگان می باشد و در حقیقت محل اتصال جفت می باشد . 

گردن 

رحم، واژن و فرج ( ( Cervix,Vagina and Vulva سرویکس یا این که گردن رحم سدی هست بین رحم و واژن که به اندازه ها ی مختلف ، از 3- 2 سانتی متر در تلیسه تا تقریبا" 10 سانتی متر در گاو بالغ چشم می شود که دارای دیواره فیبروزی ضخیمی می‌باشد . به رخ پیچ خورده می باشد و صرفا در موقع وضع حمل و فحلی گشوده میباشد . بدین ترتیب این مجرا رحم را مسدود می نماید . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

واژن به سمت خلف از گردن رحم تا خروجی دستگاه تناسلی ادامه می یابد و ارتفاع آن بسته به آبستنی یا این که عدم آبستنی تتغییر می کند . در کف واژن مجرای خروج ادرار قرار دارااست و در سمت عقب آن ته کیسه قرار دارااست . دیواره آن سفت و قابل انعطاف است و لایه پوششی یا این که اپیتلیوم آن با سیکل تخمدانی تغییر تحول می کند . سلول های نزدیک گردن رحم می ترشح می نمایند و در سطح فحلی فعال میباشد . در آخری قسمت ، از دستگاه تناسلی دام ماده فرج قرار داراست . 

شناخت 

با دستگاه تناسلی دام نر دستگاه ایجاد نظیر حیوان نر مشتمل بر اندام های اولیه، ثانویه و ضمینه است . بیضه ها اعضای اول جنسی دام نر میباشند که در کیسه بیضه (Srotum) جای دارا هستند . اعضای ثانویه ی جنسی نر مجاری هستند که اسپرم را از بیضه ها به خارج بدن منتقل می کند . و از مجاری آوران ( Efferent Ducts ) که درون بیضه ها قرار دارد، اپیدیدیم ، کانال دفران ، آلت تناسلی و مجاری ادراری تشکیل شده است . غده ی پروستات ، غدد وزیکول سمینال و غدد کوپر اندام های ضمینه را تشکیل می دهند . 

اسپرماتوزوآ در دمایی زیر تر از دمای تن ایجاد می شود . بر همین مبنا بیضه ها در بیرون از تن باطن کیسه قرار دارا‌هستند . کیسه ی بیضه از داخل با بافت عضلانی دارتوس پوشیده شده هست که می تواند در هوای سرد کیسه بیضه را به درون بدن نزدیک کند و در هوای گرم عکس این عمل را انجام دهد . اندازه آن در حیوان ها مختلف متعدد هست . هر بیضه بوسیله یک بند به بدن متصل است . سرخرگ اسپرماتیک داخلی و سیاهرگ اسپرماتیک در نصیب قدامی و کانال وابران در قسمت خلفی بند بیضه قرار داراست . 

هر بیضه به وسیله دو لایه به اسم فیبروزی به نام تونیکا واژینالیس که ادامه پرده صفاق هست پوشیده گردیده می باشد . 

ساختمان 

داخلی بیضه بخش درونی بیضه به وسیله غشاهای فیبری یا این که دیوارهایی به اسم سپتوم(Septum) به بخش هایی تقسیم شده میباشد که لوبول خوانده می شود .هر لوبول 4 لوله اسپرم ساز را احاطه می نماید . درون هر لوبول به وسیله بافت کانال ای که دربردارنده رگ های خونی ، اعصاب و سلول های لیدیگ می باشد . این لوله ها دارای پیچ خوردگی های فراوانی هستند لایه داخلی این لوله ها به وسیله دو گونه سلول پوشیده شده اند: سلول های اسپرماتوگونی که اسپرماتوزوئید ایجاد می کند و سلول های سرتولی که سلول های اسپرماتوگونی را تغذیه می کنند . 

اعضای 

ثانویه جنسی در حیوان نر لوله های آوران به وسیله مجرای باریکی به اسم آوران با اپیددییم دارای ارتباط می شوند . عبور اسپرماتوزآ با عبور از درون اپیددییم با بلوغ همراه میباشد . این بلوغ مشتمل بر تکامل و تمایز و پیدا کردن توان تحرک است . مجرای وابران اسپرماتوزوآ را از اپیددییم بیرون می نماید و به مجرای ادراری می موفقیت . 

اندام 

های ضمینه دستگاه تناسلی دام نر غده پروستات غده کوچکی می‌باشد که در بالای گردن مثانه و نزدیک به اولِ مجرای ادراری قرار دارااست . دو غده وزیکول سمینال به لوبولهای کوچک تری تقسیم می شوند که در دو طرف گردن مثانه نزدیک غده پرستات قرار دارا هستند . غدد کوپر در دو طرف مجرای ادرای قرار دارند و با ترشح مایع قلیایی منجر خنثی کردن اسیدیته منی در هنگام انزال منی می شود در راستی با این عمل منجر زنده ماندن اسپرماتوزآ می شود . غدد ضمینه تناسلی قسمتی از ترکیبات مایع اسپرم را نیز ترشح می نمایند . 

سیکل 

فحلی ( Estrous Cycle ) در کالبد گشایی دستگاه تناسلی حیوان ماده آشنا شدیم که ساختمان تخمدان موقعیت استوار و ثابتی ندارد و پیوسته در خلال چرخه های رشد فولیکول، تخمک گذاری، چک فولیکول و رویش وتحلیل جسم زرد رنگ تغییراتی در سطح ظاهری آن به وجود می آورد . 

سیکل ایجاد نظیر در گاو دربرگیرنده یک سلسله اتفاقات معینی میباشد که پس از سن بلوغ چهره می دهد . این سیکل در گاوها به طور متوسط 21 روز ارتفاع می کشد .(در بعضا گاو در حدود 24- 17 روز ) و این شامل مهیا شدن سیستم ساخت مانند یا فحلی و آزاد شدن تخمک از تخمدان می‌باشد . 

روز 

1- 0 در این دوران گاو فحل است و در موقعیت فحلی ایستا قرار دارااست (standing heat) . روز 0 به طور میانگین ساعـت ( در برخی 24- ساعت) طول می کشد . در حدود 12 ساعت پس از حالت ایستایی فولیکول گراف رسیده ذیل پدیده آزاد شدن تخمک از تخمدان رها می شود و اندازه زیادی هورمون LH را از غده هیپوفیز آزاد می نماید . 

روز 

1 و 2 سلول ها به هم دیگر متصل می شوند و فولیکول تغییر‌و تحول می یابد و ماده ای با سلول های رنگ زرد رنگ به اسم کورپوس لوتئوم یا این که جسم زرد رنگ باقی می ماند . این تغیر در سلول ها به ادله هورمون های فعال بخصوص LH روی می دهد . 


کنه 
ها کنه ها یک عدد از خطرناک ترین ه ها در انتقال بیمارهای گوناگون به دام ها می باشند . این ه‌ها میتوانند بیمارهای تک یاخته های خونی مانند بابزیوز و تلیریوز و همچنین بیماری های ویروسی مانند تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو و بیماری اسپیروکتوز را به دام های مختلف منتقل نمایند . در ادامه مهم ترین شیوه های نزاع با کنه ها را مشاهده می نمایید . 

ماشین آلات خوراک دام


نزاع 
با کنه ها: شایسته ترین رویه برای نبرد با کنه ها استفاده از گونه های سموم ه کش نظیر کومافوس، حرفه والریتد، پرمترین ساپرمترین و فلومترین می باشد . 

خطرات 
وجود ه ها در دامداری ها 
نقش ه ها در انتقال بیماری های متعدد به دام جرب 
ها این ات می توانند موجب پیدایش انواع بیماری های پوستی نظیر درماتیت، ریزش پشم و مو، خارش، چروکیدگی و زخم های پوستی در دام شوند . 

راهکاری 
های پیکار با جرب ها: خزینه 
کردن دام ها با سمومی چون کومافوس، فوسمات، توکسافن و … استفاده 
از ه کش های تزریقی سیستمیک نظیر آیورمکتین در محل محافظت دام ها 
نقش ات در انتقال بیماری های متفاوت به دام شپش 
ها یک عدد از گونه های ات موذی در گاوداری ها میباشند که میتوانند خلل ها زیادی را برای تندستی دام ساخت کنند . به طورکلی شپش ها شامل دو گروه شپش های خونخوار و شپش های گزنده هستند . 

شپش 
های خونخوار 
این شپش ها که اکثر زمان ها در دام ها چشم می شوند می توانند موجب پیدایش قلیل خونی در میزبان و انتقال اشکال بیماری های عفونی به دام های متفاوت شوند . 

شپش 
های گزنده 
این شپش ها بیماری های پوستی مختلفی در صاحبخانه ایجاد می نمایند که موجب بروز علائمی نظیر خارش و تحریک شدید پوست، ریزش مو و تولید دلمه بر روی پوست می شوند . شپش های گزنده اکثر در طیور چشم می شود . 

مبارزه 
با شپش ها: 
بهترین منش برای درمان شپش ها استفاده از ترکیبات ارگانوفسفره است . در این منش سم مسئله حیث (به چهره پودر یا پور) مستقیما بر روی بخش های سرگرم بدن دام ریخته می شود . 


شتر حیوانی هست که در قران مجید از آن چندین توشه به‌عنوان آیاتی از آفرینش یادشده است . 


آخرین گزارش اداره جهانی اقتصاد در سال 2016، عوامل ریسک را برای تحولات اقتصادی قرن حاضر، 29 زمینه مطرح نموده میباشد . کلیه این عامل ها از پیش‌زمینه تغییرات اقلیمی تبعیت می‌کنند که مهم‌ترین ویژگی مربوط به گرم شدن زمین ناشی از سوخت فسیلی (تولید دی‌اکسید کربن) و مواد مشابه مانند گاز متان است که مورد انتها به حد زیادی به جمعیت و رشد دام‌های اهلی برای رفع احتیاجات بشر مربوط می‌شود . لحاظ به ویژگی‌های بارز این حیوان، بسیاری از محققان معتقد می‌باشند با اعتنا به مخاطراتی که در آینده دنیا با آن مواجه می‌باشد بی‌تردید شترها یکی از منجیان انسان‌ها خواهند بود . 


در ایستم گرمسیری و نیمه گرمسیری، با مشخصه‌هایی چون گرمای شدید، تبخیر فاحش، بارندگی جزئی آن‌هم با پراکنش نامنظم و اختلاف مضاعف رتبه حرارت در شبانه‌روز (که گاه به بیش از 35 سکو می‌رسد)، فقدان آب به‌ویژه آب قابل شرب که عرصه را بر ادامه حیات هر موجودی تنگ می‌کند، شتر صرفا دامی میباشد که با داشتن مشخصات بیولوژیکی استثنایی در چنین شرایط دشواری زیست و تولید‏مثل می‌کند و با عادات چرایی مختص خود سبب ساز محافظت و احیای این مراتع می شود . این حیوان قادر می‌باشد در دمای 40 مرتبه هوا و 50 جایگاه شن صحرا که حیوان دیگری توان عبور ندارد، مسافر خود را به مقصد برساند . وجود شتر برای صحرانورد، راهبردی برای حضور در صحرا است و فارغ از او نمی‌توانند ادعای ادامه حیات داشته باشند . 


شترها نقش قابل‌توجهی در بقاء و حیات انسان‌ها به‌خصوص در بخش وسیعی از آفریقا و آسیا دارا‌هستند . این نقش عمیق و شگرف موجب گردیده که این حیوان در اغلب جمعیت‌های روستایی و عشایری به بخشی از زندگی، تمدن و باورهای مردمان تبدیل شود . به‌گونه‌ای که در این جامعه ها داشتن شتر مایه افتخار و نشان قدرت، معیاری برای اعتبار اجتماعی و پایه بقاء خانواده و قبیله بوده و هست . مونس و راهگشای مردان به‌خصوص در موقعیت طاقت فرسا و بخش ها بیابانی بوده است . 


اگر‌چه به ادله پیشرفت‌های یک سری دهه اخیر نقش شتر در زندگی انسان‌ها کم‌رنگ‌تر شده و استفاده از آن در کارهای کشاورزی، حمل‌ونقل و نیروی نظامی کاهش پیداکرده است، ولی هنوز هم در برخی مناطق به‌ویژه مناطق خشک و نیمه‌خشک زندگی فارغ از وجود شتر طاقت فرسا و سخت می‌باشد . شتر برای ساکنین این مناطق، تأمین‌کننده نیازهای روزانه زندگی و هم وسیله‌ای برای کسب درآمد است . خوشبختانه در سال‌های اخیر کاربردهای جدیدی برای شتر تعریف‌شده و استفاده از این حیوان در صنعت گردشگری، فعالیت‌های ورزشی، مراسم، جشن‌های ملی و مذهبی و فیلم‌های تاریخی افزایش و گسترش‌یافته می‌باشد و در خانواده شتر سانان شترهای یک‌ کوهانِ به عامل گستردگی و میزان جمعیت دارای بیشترین اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند . 


برای توسعه و پایداری مناطق حاشیه‌ای ‌باید به بهره برداری منطقی و پایدار و محافظت ‌منابع ‌برای آیندگان توجه داشت . نزدیک نیمی از مراتع کشور در وضعیت بسیار فقیر و فقیر قرار دارا هستند که به خاطر وضعیت اقلیمی، عمدتاً در آنان گیاهان شادی پسند و نباتات خاردار میروید و شتر مهم‌ترین ‌دامی که ‌با این اقلیم تطابق یافته و تولیدمثل و بازده اقتصادی دارااست . چنانچه رئیس درستی بر این مراتع اعمال شود، ارتقاء گنجایش یک‌سری برابری جمعیت شتر و ساخت تولیدات آن را شاهد خواهیم بود . زیرا در صورتیکه دست‌کم درصد از این مراتع به پرورش شتر اختصاص ‌یابد و جهت هر نفر شتر مولد 50 هکتار مرتع در حیث گرفته شود‌، ظرفیت پایانی پذیرش‌ شتر در این زیستگاه‌ها در موقعیت فعلی مراتع، 400 هزار نفر شتر مولد (کل گله هزار نفر) برآورد می‌شود که تعدادی برابر جمعیت فعلی می باشد و با توجه به در لحاظ گرفتن ‌روش‌های ‌جدید بهبود و بسط مراتع، این رقم قابل‌افزایش خواهد بود . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

برخلاف سایر دام‌های اهلی که مساله علمی رشد دام پیشرفت فراوانی پیداکرده و در بهبود و گسترش آن ها به عمل گرفته می‌شود، در مسئله شتر این مشاجره کمتر دخالت پیداکرده هست و داده ها رویش شتر بیشتر سینه‌به‌سینه از پدر به پسر انتقال‌یافته می‌باشد و بازتابی از فرهنگ، آداب‌ورسوم مردم عشایر و پرورش‌دهندگان شتر در هر حوزه‌ میباشد . برای رهایی از این موقعیت باید ت‌های رشد علمی با هدف ها تولیدی متناسب با توانمندی‌های هرگونه و نژادی از شتر برنامه‌ریزی شود و بر آن اساس از علوم تصحیح نژاد، تغذیه، تولیدمثل، بهداشت، مرتبه و مدیریت پرورش همراه با بالا بردن تمدن مدیریت رویش شتر دامداران، استفاده جست . تا این حیوان مانند دیگر دام‌های اهلی بتواند در چرخه اقتصاد و تولید (گوشت، شیر، کرک، پوست، داروئی و فرآورده‌های بیولوژیک) نقش خویش را ایفا نماید . از طرف دیگر تنوع زیاد و گستردگی شترها، ابزار و زمان بسیار مناسبی می‌باشد تا متخصصین علم ها ژنتیک و اصلاح نژاد، به کمک علم و تکنولوژی روز حداکثر استعمال را از این حیوان ارزش ژنتیکی بنمایند . 


گوسفند 
سافولک گوسفند نژاد سافولک در فیض تلاقی فی مابین میش های Norfolk و قوچ­های Southdown به­وجود آمده و ثبت گردیده میباشد . رشد سریع بره سافولک از ویژگهای بارز این نژاد چند قلوزاست . 

وزن 
قوچ بالغ: ۱۲۵ – ۱۳۵ کیلوگرم وزن 
میش: ۷۵ – ۹۰ کیلوگرم P .A .T 
برای نرهای دو قلو ۳۰ روزه: ۱۳ کیلوگرم ارتقاء 
وزن روزمره نرهای دوقلو: ۲۹۶ گرم ارتقاء 
وزن روزانه ۳۰-۷۰ روزگی: ۴۰۰ گرم میانگین 
نرخ یک سری قلوزایی: ۱۶۰ درصد گوسفند 
نژاد سافولک گوسفند 
نژاد سافولک گوسفند 
نژاد افشاری گوسفندان نژاد افشاری جز گوسفندانی می باشد که رویش آن‌ها خیلی به صرفه می باشد . به خصوص این که دارنده گوشت و پشم عالی هستند . در اصل زادگاه با اهمیت گوسفندان افشاری وابسته به زنجان است اما با اعتنا به نژاد عالی این گوسفند برای پرواربندی و فروش امروزه در پانزده استان دیگر کشور چون کرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی، البرز، تهران، عجم شاهد گله های گوسفند افشاری هستیم . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

عوارض زیادی سبب شده می باشد که امروزه گوسفندان نژاد افشاری جز پر فروش ترین گوسفندان باشد 
شایسته ترین 
گوشت سرعت 
پرورش بالای گوسفند مقاومت 
بالا در برابر سرما اقتدار 
دو قلوزایی گوسفند بهبود 
پاره ای و کیفی پشم گوسفند نژاد 
افشاری نژاد 
افشاری گوسفند 
نژاد قشقایی فصل زایش این گوسفند بخش اعظم در فصل زمستان و فصل‌پاییز می باشد و درصد زایش آن ها ۸۵ درصد و باروری آن‌ها ۹۶ درصد و همچنین درصد دو قلوزایی گوسفند قشقایی ۲تا ۳ قلو می باشد . 

گوسفندان 
نژاد قشقایی گوسفندان 
نژاد قشقایی گوسفند 
نژاد کردی این 
گوسفندان به دو دسته گوسفند کردی تیپ دشتی و گوسفند کردی تیپ کوهستانی نامیده می شود 
میانگین 
وزن ولادت بره‌ها ۶ / ۴کیلوگرم متوسط 
وزن شیرگیری ۲۰ کیلوگرم میانگین 
وزن پشم ۲ کیلوگرم دوقلوزائی 
۱۰% گوسفند 
نژاد کردی گوسفند 
نژاد کردی 

گوسفند 
نژاد مهربان این گوسفند دارای درصد بالایی در دوقلو زایی می باشد که به ۱۳ درصد می رسد و جالب است که بدانید از دومیلیون ۷۶ هزار و ۷۵۱ راس گوسفند که در همدان رویش می یابد نزدیک به چهل درصد آن گوسفند کریم ومهربان می باشد . چه بسا انقدر رویش گوسفند کریم به صرفه می‌باشد که مبادرت تلفیق گوسفند کریم و مهربان و گوسفند رومانف کرده اند . 
نکته 

های حساس در تغذیه مخلوط علوفه و کنسانتره برای گاوهای شیری روستایی که تولید شیر آنها به هفت تا هشت کیلوگرم می رسد، ضروری نمیباشد که از کنسانتره استفاده کنید . با علوفه های مرغوب می بضاعت نیاز غذایی این دام ها را برطرف کرد . اما برای گاوهایی که در روز بخش اعظم از هشت کیلوگرم شیر ساخت می کنند، باید از کنسانتره استفاده کرد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

برای این گاوها در برابر هر یک کیلوگرم شیر تولیدی، نیم کیلوگرم کنسانتره دامی ضروری هست . برای نمونه درصورتی که گاوی چهارده کیلوگرم شیر تولید می کند، بایستی روزمره هفت کیلوگرم کنسانتره به اضافه میزان اضطراری علوفه جدید و مرغوب بخورد . 

تغییر و تحول جیره غذایی دام می بایست با احتیاط ناچیز کم انجام شود . تا باعث ناچیز شدن تولید نشود . در حالتی که در غذای دام از ضایعات استعمال می شود باید با دقت به دسته ماده افزودنی از مقدار کنسانتره کم کرد . 

علوفه های سبز، رطوبت زیادی دارا‌هستند . به همین عامل دو تا سه برابر علوفه های خشک باید مصرف شوند . در‌صورتی‌که بتوان علوفه و کنسانتره را به طور بی نقص مخلوط کرد، خیلی مناسب است . در صورتی‌که این فعالیت انجام نشد، سعی نمائید مسافت وقتی در بین تغذیه با علوفه و کنسانتره خیلی ناچیز باشد . 

برای بیشترشدن میزان ساخت شیره می بضاعت تا حدودی از کنسانتره دامی استفاده کرد . مصرف دوچندان کنسانتره منجر اندک شدن چربی شیر می شود . در این حالت بایستی از علوفه های مرغوب با فن های بلند و کنجاله تخم پنبه استعمال کرد . 


امر 

تنظیم کسانتره برای گوساله های پرواری مقدار چهل تا چهل و پنج درصد جو، سی تا سی و پنج درصد سبوس، قریه تا دوازده درصد تفاله چغندر، سه تا پنج درصد کنجاله تخم پنبه، هشت تا روستا درصد سبوس برنج را با کمی کربنات کلسیم ادغام فرمایید . بعد از آن در اختیار دام ها بگذارید . 


مهیا 

کردن غذا اضطراری برای دام های مختلف تمامی دامها برای ایجاد بایستی انرژی و پروتئین کافی مصرف نمایند . میزان مصرف ماده های غذایی دام ها با نیز فرق می نماید . 


الف) 

گاوهای شیرده: این گاوها به عامل ایجاد شیر، غذا هایی اضطراری دارند که پروتئین زیادی داشته باشند . مخلوط علوفه هایی نظیر یونجه خشک با کنسانتره دامی که انرژی کافی داشته باشند، دوچندان مطلوب میباشد . 

مقدار غذا برای این دام ها به گونه دام حک هبومی است یا این که دورگ و مقدار شیر تولیدی بستگی داراست . اندازه ماده غذایی خشک برای گاوی که دوازه کیلوگرم در روز شیر می دهد و پانصد کیلوگرم وزن دارد، قریه کیلوگرم میباشد . دو کیلوگرم از این اندازه بایستی کنسانتره باشد . 

در اولِ زمان شیرواری زیرا دام وزن زیادی را از دست داده و اشتهای کمتری دارد، می بایست از علوفه های مرغوب و کنسانتره عالی استعمال کرد . به علاوه از دادن علوفه هایی مثل کاه و سبوس برنج بایستی دوری شود . 


ب) 

گاوهای کم آب آبستن: در پایان عصر شیرواری یعنی سه ماه پیشین از زایمان قلیل کم بایستی از اندازه کنسانتره دامی و علوفه های مرغوب ناچیز کرد . به جای آن می توان، غذا های اندک قیمت خیس را در غذای دام قرار بخشید . یعنی می توانایی به طور بی نقص از علوفه به کار گیری کرد و دیگر به دام ها کنسانتره نداد . استفاده مضاعف از غذای آردی در گاوهای کم آب باعث چاقی آنها می شود . در نتیجه، سخت زایی و بیشترشدن هزینه ها را به دنبال دارد . 

دو هفته قبلی از زایمان، کم ناچیز میزان کنسانتره در غذای دام را اضافه فرمائید . همچنین از علوفه های مرغوب مانند یونجه می بایست در غذا دام به کارگیری کرد . 


ویژگی‌های 

یک گاو شیری خوب 

سعید 

فدایی دانشجوی 

دکتری تخصصی تغذیه دام دانشکده فردوسی مشهد 

زمانی 

که قصد خرید دام دارید به چه مسائلی توجه می‌کنید؟ آیا میدانید یک دام خوب می بایست چه خصوصیت‌هایی داشته باشد؟ البته تمام دامداران، نشانه‌های یک دام عالی را می دانند . 

اما آیا از مقدار اهمیت هر یک از این آیه ها هم دور اندیشی دارید؟ آیا مهم ترین نماد و اندازه آنان را می‌دانید؟ در این مقاله سعی شده شما را در خرید یک گاو شیری عالی و لبریز جنس یاری کنیم . همچنین مهمترین نشانه‌های یک گاو شیری خوب را به شما معرفی کنیم . 

به این ترتیب، با خرید دام خوب و پر کالا هم تولید خیر و خوبی خواهید داشت و هم دام‌های نا مناسب و ناچیز جنس خود را کم‌کم با دام‌های لبریز جنس عوض کرده و نژاد گاوهای خود را تصحیح می‌کنید . 

ماشین آلات تولید خوراک دام


نشانه‌های 

عمومی گاو تندرست پیشین از خرید گاو شیری می بایست از بیمار نبودن آن اطمینان پیدا کنید . می بایست دقت فرمایید که گاو موردنظر به‌طور تروتمیز واکسینه شده می‌باشد و کارت بهداشت داراست . یک گاو سالم، تحرک کافی، چشمان شفاف، درشت و براق، موهای براق و تمیز، گوش پر رنگ و سیخ، پوزه صاف و مرطوب و لب‌های گشاده داراست . 

اعتنا نمایید که حرکت‌های غیر طبیعی گاو را با تحرک و شادابی آن نادرست نگیرید . گاو را تکان دهید تا از مناسب بودن فاصله سم‌ها، روش رفتن منظم گاو و لنگ نزدن آن مطمئن گردید . 


ویژگی‌های 

مخصوص گاوهای شیری 1) 

قد و قامت (اندازه قد): عالی می‌باشد بدانید که قد حیوان اثری در شیردهی آن ندارد . اما گاو کوچک و ضعیف به علت اینکه نمی‌تواند غذای بیشتری بخورد و در تلقیح مصنوعی به اسپرم‌های خوب، جواب نمی‌دهد، برای حفظ مناسب نمیباشد . 

درهرحال گاوها را به سه گونه تقسیم می‌کنند: 1- 

قد بلند به ارتفاع 150 تا 5/147 سانتی‌متر 2- 

قد میانگین به طول 140 تا 5/137 سانتی‌متر 3- 

کوتاه قد به طول 130 تا 5/127 سانتی‌متر 

2) 

عمق بدن: عمق تن گاو شیری را با خط‌کش‌های مخصوص (کولیس) اندازه‌گیری می کنند . ولی با دیدن ظاهر گاو هم می‌توان به عمق تن آن پی برد . به‌طوری‌که هرچه مسافت گودی شیر تا پایانی دنده از نصیب عقبی حیوان بیشتر باشد، آن حیوان غذای بیشتری میتواند بخورد و اقتدار تولید بالاتری دارد . اما این صفت ارتباط مستقیمی با میزان ایجاد شیر ندارد، اما در قدمت اقتصادی و بضاعت و توان گاو برای ایجاد بیشتر اثر دارااست . 


3) 

زاویه‌دار بودن بدن در منظر پشتی: این صفت به‌طور بی واسطه با شیرواری گاو رابطه دارااست . زاویه‌دار یعنی هر وقت از عقب حیوان به سمت سرش نگاه کنیم، یک زاویه تیز که در سمت آخرین گردن باریک‌تر می‌شود، ببینیم . هرچه این زاویه تیزتر باشد، دام از نظر خصوصیت‌های شیرواری، شرایط بهتری دارد . البته می بایست دقت داشته باشید که نباید این صفت را با لاغری گاو اشتباه گرفت . 

زاویه گاو در منظر پشتی نشان می‌دهد که این گاو سرو گردن کشیده، دنده‌های پررنگ و دقیق و بدنی کشیده و موزون دارااست . در راستی کمر صاف، سفت و قوی،گردن نازک و کشیده، نداشتن غبغب و زاویه‌دار بودن گلو موجب به وجود داخل شدن چنین زاویه‌ای شده می باشد . 


4) 

پهنا و زاویه کپل: عرض کپل رابطه مستقیمی با زایمان آسوده و به دنیا وارد شدن گوساله سالم و درشت دارد . هرچه عرض کپل گاو شیری بیشتر باشد، خوب تر می‌باشد . برای درک کردن پهنا کپل، کافی می‌باشد که فاصله دو استخوان مفصل خاصره راست و چپ گاو را اندازه‌گیری کنیم . مسافت این دو، نشان‌دهنده پهنا کپل گاو هست . 


نکته با اهمیت دیگر این می باشد که زاویه کپل گاو می بایست یک شیب ملایم از سمت برجستگی مفصل ران به استخوان ورکی زیر گاو داشته باشد . برای اندازه‌گیری این زاویه باید به استخوان مفصل ران گاو دقت نمائید . شیب آن را نسبت به محل پین گاو نظارت کنید . شیب بالاتر و شیب پایین‌تر برای گاو شیری مطلوب نمیباشد و موجب ناراحتی‌هایی در تولیدمثل و خروج ناقص ترشح‌های رحمی گاو میشود . همینطور ظریف بودن و یکنواختی دم از محل اتصال تا انتها، نشان‌دهنده شیرواری گاو می باشد . 


5) 

پاها و صورت قرار گرفتن آن‌ها: پاهای جلو: پاهای جلو بایستی بدون واسطه و بدون خمیدگی به تن وصل گردیده باشند و بیش‌ازحد بلند یا کوتاه نباشند . همچنین مسافت دو پا، نشان‌دهنده پهنا سینه هست . عرض سینه متوسط و یا این که بیش‌ازحد میانگین در عمر اقتصادی حیوان و شیرواری گاو اثر دارد . 

پاهای عقب: خوب می باشد بدانید که شرایط دو مفصل خرگوشی گاو در شیرواری آن اثر دارد . به‌طوری‌که هرچه مفصل پاهای عقب گاو ظریف‌تر باشد،گاو شیروار‌تر می‌باشد . به‌علاوه پاهای عقب گاو در منظر پشتی می بایست بدون واسطه و سوای انحراف به داخل تن وصل باشند . به‌طوری‌که بتوان مستطیلی را بین دو پای عقب گاو رسم کرد . در صورتی‌که دو مفصل پاهای عقب گاو به هم نزدیک و پاها و سم‌ها به خارج گم راه باشند،کمترین قیمت را به آن گاو میدهند . حال‌آنکه پاها بایستی سوای انحراف و مفصل‌های خرگوشی بایستی با ران، پاها و سم‌ها، موازی باشند . 

در شرای پاهای گاو را از پهلو نگاه کنید، بایستی مفصل‌های خرگوشی پاهای عقب داسی شکل باشند . البته باید دقت فرمایید که گاهی ممکن هست گاو به عامل اشکال در لگن و یا عفونت، سم‌ها و پاهای خویش را به باطن کج کند؛ به این ترتیب نباید این قضیه را با خمیدگی داسی صورت پاهای عقب غلط گرفت . 


6) 

طول عقبی: این طول نشان‌دهنده ظرفیت ساخت شیر در گاو می‌باشد . برای تحلیل این صفت کافی می باشد فاصله ذیل فرج دام را تا محل اتصال به بدن گاو اندازه بگیرید . هرچه این فاصله کمتر باشد، خوبتر می باشد . 


شکل4 . 

موقعیت طول عقبی 

7) 

عمق : عمق یعنی آنالیز شرایط کف (به‌غیراز نوک آن) با مفصل خرگوشی پاهای عقب . البته درست می باشد که هرچه بزرگ‌تر باشد، شیر بیشتری را در خویش جای می‌دهد؛ اما یک با عمق عمده (حجیم‌تر)، زودتر به آسیب و ورم آلوده و کثیف می گردد . 

به این ترتیب در تحلیل این صفت می بایست به سن دام توجه کرد . به‌طوری‌که هرچه سن دام فراتر رود، عمق اکثر می‌گردد . در تلیسه‌ها باید کف نسبت به مفصل خرگوشی، حدود 3 انگشت (5 سانتی‌متر) فراتر قرارگرفته باشد . 


شکل5 . 

حالت عمق  

8) 

نگه‌دارنده ‌ها (لیگامن ها): نگه‌دارنده‌ها در حقیقت رباط‌های وسطی محیط می‌باشند . این رباط‌ها چنان در منظره پشتی قرارگرفته‌اند که به لحاظ میاید محفظه به دو نصیب تقسیم‌شده است . رباط‌ها در راستی نگه‌دارنده‌های اصلی و نخستین می باشند . همینطور دلیل مهمی در نگه‌داشتن در محل دارای اهمیت خویش می‌باشند . درصورتی که نگه‌دارنده ضعیف باشد، به موقعیت ریلکس و پاندولی درمی‌آید . درنتیجه طول عمر اقتصادی گاو کم می‌شود؛ براین اساس هنگام خرید یک گاو شیری می بایست اعتنا داشت که در چشم انداز پشتی درحالی‌که پر از شیر است، وسط گاو، خط وجود داشته باشد . همچنین این خط و شکاف بین ی، عمیق و سراسر را فراگیر باشد . 


شکل6 . 

چگونگی اتصال ها به بدن بعلاوه اتصالهای جلو اینطور توصیف می‌شود که بایستی کار کشته و یه خرده کشیده باشد و دارنده انحنا به طرف بالا بوده و بهطور موزونی به بدن اتصال داشتهباشد . 


گوساله های در روزهای اولیه به دنیا آمدن دستگاه گوارش قادر ندارند و شکمبه آن ها غیر فعال و کوچک می باشد . 
مدیر 
تغذیه گوساله شیری به دلیل ضعیف بودن دستگاه گوارش گوساله در روزهای اول ایجاد استعمال از پروتئین ، ویتامین و مواد مالامال انرژی در تغذیه دام دوچندان اهمیت داراست . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

غیر فعال بودن آنزیم ها در دستگاه گوارش گوساله ها منجر شده تا هضم پروتئین گیاهی در تن آن ها رخ نگیرد به همین استدلال به کار گیری از شیر آغوز تخمیر گردیده برای دام زیاد کلیدی می باشد . 
گوساله نو متولد شده توان هضم چربی اشباع را داراست به همین خاطر می بضاعت و توان در جیره غذایی آن از موادی که چربی اشباع دارا‌هستند به کار گیری کرد . 
بهترین ماده غذایی برای گوساله جدید متولد گردیده قند و چربی می باشد که در دو هفته اولیه میلاد می بایست با اندازه کافی از این مواد تغذیه شود تا رویش کافی در این دوهفته داشته باشد . 
استفاده 
از ویتامین های ضروری پرورش گوساله سبب ساز می شود تا شکمبه آن بدون نقص گردیده و بتواند مواد غذایی پیچیده را هم هضم نماید . گوساله برای پرورش نیاز به ویتامین های حتمی از پاراگراف B ، B12 ، اسید فولیک ، اسید پانتوتنیک ، بیوتین ، کولین ، ریبوفلاوین و پیرودکسین دارااست . 
در شیر آغوز ویتامین های کلیدی و اساسی از جمله A ، D ، Eوجود دارد که این ویتامین ها برای سالم و رویش گوساله دوچندان با اهمیت و با اهمیت می باشد . 
برای تامین ویتامین های زمینه نیاز گوساله شیر آغوز را تخمیر کرده و همین مورد سبب می شود تا گوساله رویش بهتری داشته باشد . 
نقش 
مواد معدنی بر رویش گوساله علاوه بر ویتامین ها که نقش دوچندان مهمی در رویش و سلامت گوساله شیری داراست مواد معدنی هم فراوان دارای اهمیت می باشند . شیر آغوز تخمیر شده جایگزین مناسبی برای مواد معدنی حساس می باشد . 
تاثیر 
سلنیوم بر رشد عنصر سلنیوم یکی از مواد دیگری می‌باشد که برای تغذیه دام می بایست در حیث گرفت . درصورتی که در خوراک گاو اندازه کافی سلنیوم وجود نداشته باشد این قضیه منجر می شود تا در شیر گاو نیز این عنصر اندک باشد . به همین عامل سبب می شود تا در غذا گوساله عنصر سلنیوم قرار گیرد . 
وجود 
آب در تغذیه دام آب یک عدد از اصلی ترین مواد غذایی در رشد و رویش گوساله می باشد . آب نقش مهمی در بدن دام و عملکرد مناسب شکمبه و دستگاه گوارش داراست . وجود آب کافی و سالم برای پرورش دام مضاعف اهمیت داراست . آب نا تندرست باعث کاهش رویش گوساله شیری می شود . 
تغذیه 
گوساله یک ماهه وقتی که گوساله یک ماهه شد بهتر می باشد از شیر گرفته شود . از شیر تصاحب کردن دام می بایست به دسته ای باشد که بتواند یک کیلوگرم خوراک کم آب در روز مصرف کند . به کارگیری از علوفه و دانه های علوفه ای در جیره غذایی گوساله باید وجود داشته باشد . به کار گیری از دستگاه آسیاب میکسر باعث می شود این مواد به فیس اصولی با مواد دیگر ترکیب شود . 
آن گاه از گذر کرد تعدادی ماه از زندگی گوساله وقتی که به رویش طبیعی و ایده آل رسید . می بضاعت و توان از خوراک کنسانتره در تغذیه دام استفاده کرد . کنسانتره را می بضاعت به وسیله خودرو آلات ساخت طعام دام و دستگاه های پرس پلت فراهم کرد . 


درجدول 
4 در مسئله سه نمونه از گندمیان و علت رشد آنان دعوا شده که داریم : 1 . 
غلات زمستانه 2 . 
بهاره 3 . 
کندمیان علوفه ای یک ساله تابستانه غلات زمستانه عبارتند از تریتیکاله و کندم بلند پای استاندارد که میتوان از محصول ها آنها در تمام ارتفاع تاخیر بهار به کار گیری نمود دامنه های آبگیر مراتع . تریتیکاله زمستانه را میتوان در نبود گندم پاییزی استعمال نمود در فصل بهار همینطور میتوان از جو دو راز هم به تیتر علوفه به کارگیری کرد آبیاری بموقع همچنین میتواند در طول فصل رشد اثر گذار و باعث افزایش ماده خشک گیاه بشود واریته های قابل دقت در این دربین بایستی بلند قد ساقه ضخیم ودر زمان ارتفاع رویش نوع توانایی ساخت علوفه و قابلیت و امکان تجدیدرویش مناسب و مقدار ماده مصرفی مطلوب داشته باشد گه ما دراینجا 5 جور از گندمیان تابستانه یکساله را داریم دربرگیرنده : ذرت خوشه ای/ ارزن مرواریدی /سودان گراس/ چلیپا/ذرت خوشه/ ارزن گیاهان برنا این واریته دارای داشتن اسید پرو سیسک منتشر شده در انها میباشند که این اسید در واریته های علف سودان کمتر از بقیه می‌باشد مسمومیت این اسید در سورگوم کمتر هنگامیکه علف سودان و سورگوم و علف سودان کروس مورد چرا قرار نگرقته باشند گذشته از وصال به تا 24 سانتی همچنین غلظت این ماده در موارد تنش مانند کولاک و . . 

ماشین آلات خوراک دام

در گیاه افزایش میابد این اسید به سرعت در بافت های گیاهی مرده می‌شکند و اگر برداشت از گیاه در -24 اینچی فیس دهد پنجه زنی بعدی برای چرا 5 روز بعد از آن می‌تواند باشد در ارزن ها اسید پروسیک تولید نمی شود در گیاه بالغ پتانسیل تجدید پرورش قلیل می‌باشد و مطلوب برای به کارگیری از علوفه کم آب یا عصر های فشرده چرا می باشد برای به کار گیری در اسب ها اما هیچ سفارش ای نسبت به آن نمی‌باشد آنرا میتوان هنگامیه به 15-20 اینچی رسید مسئله چرای دام قرارداد رئیس 
گیاهان در خشکی می بایست 
ما سعی کنیم ضرروزیان کم آبی را به دست‌کم برسانیم و عملیات ترمیم پوشش گیاهی را به سرعت آن گاه از آن استارت کنیم خشکسالی به خیر ابتدا کنش شناخت فقدان علوفه را در مواقع فقدان نشان می دهد اندازه گیاهان جان دار برای گزینش دام در طرح های متعدد باتوجه به مورخ آن ها وفصل مختلف و اامات ارزشیابی تعادل فی مابین علوفه قابل جذب و علوفه موجود را اساسی میکند: 15-30 
آپریل : عمق متوسط خاک و رطوبت جان دار درآن قضیه تعادا دام که باید تخمینی حساب شوند کیفیت تراکم بوته و واحد تراز تحلیل تولید علوفه در غلات بهاره و پاییزه با اهمیت است 1-30 
می : زمینه اندازه دام روی خاک های سیلت و آهکی مرتفع مراتع برروی باران اساس ای ماههای مارس تاثیر داراست اما دسته جور در توان ایجاد نیز کلیدی می باشد که کنترل می‌کند واریته های فصلی را در مراتع تناوب در علوفه مقدار تولید دام و احتیاج به چرا و ساخت تاخیر برای رویش گیاه دارای اهمیت است 1-30 
جون : کاشت گیاه در بین زراعی برای نگه داری رطوبت خاک و تقریب افزایش کیفیت 1-30 
جولای : درصورتی که حوزه‌ دارای گرمای شدید است مدل ای کاشت شود که مال میانگین بدهد تا در تخمین کیفیت گیاهان علفه ای یکساله تابستانه که رطوبت خاک کفایت بکند 1-30 
آگوست : درو جنس برای به کارگیری دام وانبار سازی 1-30 
سپتامبر : خرید علوفه قضیه نیاز دام و ذخیره و چک منابع و ارزایبی آخرین مرتع از نظر پرورش سال بعد و تقریب اندازه علوفه موضوع نیاز در طی زمستان 1-30 
اکتبر: به کارگیری مطلوب از بارش های اکتبر باتوجه به شنی و لومی بودن خاک برای تابستان وقتی 
که در منطقه یک خشکسالی گرانقدر داریم مدیر مولفه های آن خیلی مهم میباشد در هزینه های ساخت تهیه و تنظیم علوفه زمینه نیاز دام برای سال سپس و تهیه و تنظیم و اصلاح برانامه ها برای خشکسالی برای برقراری تعادل در بین منابع غذا و علوفه دام و تاثیرات مصرف علوفه سیلویی و اثرات مصرف آن به وسیله دام کلیه سبب ساز این هست که در مدیر خشکسالی باید محتاط بود و برنامه ریزی نمود حتی یک تاخیر موجب خسارت می باشد چه بسا یک فراوانی در علوفه مو جود روی مرتع قادر است صرفا یک روی در برهه زمانی خشکسالی باشد و این که بعد از خشکسالی حتی ممکن است بذر های مو جود در زمین قدرتی نداشته باشند در طرح های مدیریتی ارائه شده در تحت در حدود 1تا30 درصد بهبود داشتیم که مهمترین های آن در پایین فهرست شده هست : 1 . 
اندازه مقاومت دام در سال به بی آبی و در سال بعدی دقت به ذخیره علوفه تولید ها گیاهی و حتی لاشبرگ ها 2 . 
تاخیر در آغاز چرا برای بازسازی تراز مرتع در حدود 1تا2 هفته که درنتیجه به افزایش 10 تا 20 در طی فصل رویش این تاخیر امداد می نماید که افزایش داشته باشیم 3 . 
به کارگیری بهتر از منابع مرتع و ارزیابی مداوم و مستمر و با اهمیت چرای دام برای چریدن در تمامی قسمت ها و استفادده از آخری متد و منش در چراندن دام برای کمتر کردن خسارت چرای و کاهش خسارت زیاد به مرتع بواسطه احتمالا ناچیز کردن فصل چرا و یا این که به کارگیری از نمک 4 . 
قابلیت و به کار گیری از علوفه سیلویی که موجب کاهش تراکم چرا در مرتع است 5 . 
ذخیره مقدار 10 تا20 درصد کل منابع علوفه برا چرای هر بار 6 . 
دام استفاده از واحد حیوانی برای تناسب جیره دام نسبت به وزنش و نگهداری داده ها مهم هر چراگاه و ثبت آن 7 . اجتناب از تصمصیات فوری و بهران ساز و فشرده کردن زمینه اقتصادی و ضرر و زیان در بلند مدت که منجر کاهش منابع علوفه هست . 
امااین 
سوال مطرح میباشد که چه جایگزین هایی در این وضعیت مطلوب میباشند خطرات احتمالی چرای فشرده میتواند بواسطه بسط منابع آبی‌رنگ به کار گیری از مهرا بند چرا بازسازی چراگاه ها و تلقیح مصنوعی در چراگاه ها عدم اشتباهات مدیریتی در چرای های تناوبی ارتقاء دام ها و تولید مانند آهنا ذیل کنترل مدیریت مطلوب چراگاه ها و ارتقاء چراگاه برای دورهای چرا احتمال غلط را کاهش میدهد ارتقاء در ایجاد علوفه که در چراگاه های با تراکم بالا و متوسط فیس می دهد آماده می آورد بهترین فرصت برای تعویق و ترمیم آتی بواسطه به کار گیری بد در دراز برهه زمانی از چراگاه ها . یک سطح کافی پوشش محافظ باید همواره نگه داری شده هنگام چرای چراگاه با تراکم کم . 
به کار گیری چرایی تصویب می شود برای برآورد سرعت ذخیره برای هر چراگاه در طی سال های قبلی . تصمیم گیری می شود در‌صورتی‌که سرعت ذخیره یا این که مقطع دوران چرا بر تراکم چراه تاثیر گذارد . اگر تصویب چرای عالی در دسترس نمی باشد حال بازه آغاز می‌باشد . ثبت کلاس و تعداد دام و تمام تاریخها از ورود و برداشت برای همگی دام برای هر چراگاه . تصویب دراز بازه چراگاه برای هوشمند ساختن تصمیمات مدیر چرا ضروریست . 


- با استفاده از علوفه های مرغوب و کیفیت بالا خوب و عوامل اشتها آورمصرف ماده ی خشک را ارتقا دهید . 
- عملکرد فرمائید علوفه های مورد تغذیه به قطعات ریز خرد نشوند و در چهره اام از چنین علوفه هایی برای حفظ تعادل PH شکمبه و کاهش اسیدوز و دیگر ناراحتی های گوارشی بافرهای شیمیایی نظیر بی کربنات سدیم استفاده نمائید . 
- عوامل استرس زا مثل واکسیناسیون دام ، سم چینی حمام ضد کنه و . . . . . را به سپس از سپری شدن نقط ی اوج شیر دهی موکول کنید . 
- استعمال از کامل کننده نیاسین که ممکن هست از زمان ی کم آب آغاز گردیده می بایست برای گاوهای مالامال شیر ادامه یابد در این وضعیت مصرف غذا احتمالاً اکثر و احتمال بروز کنیوز کمتر خواهد بود . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

- با تغذیه ازمکمل های پر انرژی نظیر چربی و ملاس مصرف انرژی را بالا ببرید . 
2- 
مدیر تغذیه ای در تراز دوم شیر دهی : در این دوره گاو مرحله حیاتی پیک (peak) با حداکثر ایجاد را سپری کرده و واکنش های حیوان به حالت عادی برگشته و می تواند در فیس برخورداری از جیره ی متوازن بضاعت های تولیدی خویش را بروز دهد . در این مرحله مدیریت گاوداری گاوهای مسئله حیث را از لحاظ حالت بدنی نظارت نموده و در چهره بازخورد با موردها غیر عادی نظیر پرورش بی رویکرد گاوها و یا این که لاغری بیش از حد آنان درصدد تصحیح جیره بر آیید . 
3- 
رئیس تغذیه ای در تراز پایان شیر دهی : رئیس تغذیه ای گاوهای شیرده در این مرحله سهل تر از مراحل دیگر است زیرا در این سطح مصرف مواد غذایی عمده از نیازهای ساخت شیر بوده تولید شیر رو به کاهش می‌باشد . 
نکاتی 
که مد حیث رئیس گاوداری بایستی باشد عبارتند از: - کاهش وزن ساخت گردیده در ابتدا زمان ی شیر دهی بایستی به نوع ای جبران شود که گاودر ابتدا عصر ی کم آب از وزن مناسبی برخوردار باشد . 
- حداکثر کوشش در رابطه با دوام شیر دهی در حد امکان به عمل آید . 
- تلیسه های برنا نیازهای ویژه ای برای رشد دارا‌هستند . بنابر این برای تولید رویش در تلیسه 2 ساله 20 درصد و برای تلیسه های 3 ساله 10 درصد از مواد غذایی عمده از تعداد موضوع نیاز برای حفظ خواسته شود . 
- با اعتنا به تقاضای ناچیز مواد مغذی می بضاعت نسبت علوفه به کنسانتره را ارتقاء داده و با استفاده از ترکیبات ازت دار غیر پروتئینی هزینه های غذایی را کاهش اعطا کرد . 
- جهت خشک کردن گاوها در نقطه پایان این تراز میتوان طعام و آب مصرفی را محدود نمود . 
4- 
مدیریت تغذیه ای گاوهای خشک : به خواسته آماده سازی گاو برای شیر دهی بعدی بایستی یک عصر ی خشک در حیث گرفته شود . با در نظر به دست آوردن یک زمان ی کم آب 60 روزه تولید شیردهی آن‌گاه برای بیشتر ماده گاوها بهینه خواهد بود . .اگر دوره ی خشک کمتر از 40 روز باشد بافت دوران کافی برای نوسازی نداشته و در فیض ایجاد شیر در شیر دهی ایده آل نخواهد بود . در حالتی که زمان ی خشک بیش از 70 روز باشد گاوبیش از میزان چاق می شود درحالی که تولید شیر در شیر دهی آن‌گاه اکثر نبوده و دشواری چاقی نیز در پی خواهد آمد . گفته می شود که بازدهی مصرف انرژی برای بافت سازی به هنگام شیر دهی عمده از دوره ی خشک هست از این رو بایستی کوشش کرد که کاهش وزن گاو در هفته های آخرین شیر دهی جبران گردد . بدین ترتیب افزایش وزن ماده گاو در عصر کم آب بخش اعظم مربوط به رویش جنین خواهد بود . 
مواقعی 
که در این سطح در مورد تغذیه ی گاوها در لحاظ می باشند عبارتند از : - مصرف کلسیم بایستی به کمتر از 100 گرم در روز محدود شود و نیز برهه زمانی فسفر کافی در اختیار گاو ها قرار گیرد ( 35 تا 40 گرم فسفر در روز برای نژادهای بزرگ) کلسیم بیشتر به ویژه در حالتی که جیره از لحاظ فسفر فقدان داشته باشد احتمال بروز تب شیر را افزایش خواهد اعطا کرد . 
- درصورتی که علوفه نبود سلنیوم دارد می بایست روزانه 3 تا 5 میلی گرم سلنیوم به علوفه بیشتر کرد . در شرای مصرف ویتامین E در طعام مضاعف نباشد موجب جفت ماندگی می شود . 
- از تغذیه ی زیاد مواد معدنی می بایست جلوگیری کرد (به ویژه مخلوط بافر های نمک های سدیم ) و مصرف نمک طعام را می بایست به حداکثر 28 گرم در روز محدود نمود . 
مصرف مضاعف نمک موجب محافظت آب در بدن و تولید خیز یا ادم در بعضا گاوها به ویژه تلیسه های شکم نخستین می شود . 

التهاب متابولیکی که تشخیص داده نمی شود، می تواند سوخت و ساز مواد مغذی در گاوهای تازه زا را تغییر‌و تحول دهد . تغذیه آنتی اکسیدان می تواند یک خط مش حل باشد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

زمان انتقال و برهه زمانی پیدایش زایش، از بحران های متابولیکی برای گاوهای شیری می باشد . بیشتر مشکلات، احتمالا از توازن منفی انرژی ناشی از ارتقا سرعت بالا نیاز به مواد مغذی برای شیردهی سرچشمه می گیرد که با پروسه نماید افزایش مصرف غذا آنگاه از زایش همپا می گردد . گاوهای زمان انتقال، غالبا فقدان انرژی متساوی ۲۵ درصد کل نیاز انرژی شان را پشت سر می گذارند که سبب ساز به آزاد شدن ذخایر چربی بدن به رخ اسیدهای چرب غیر استریفه (NEFA) و در نتیجه تولید کتون ها (BHBA) می شود . 


وقتی شدت این فرآیندها بسیار باشد یا این که به بازه زمانی طولانی ادامه یابد، می تواند منجر تجمع چربی در کبد شود که با تیتر کبد چرب شناخته می شود . کبد چرب به تیتر دلیل مفید در ساخت بقیه بیماری ها مثل کتوز، جابجایی شیردان، ورم ، متریت و مشکل‌ها ساخت مثلی شناخته می شود . 


التهاب 

مخفی 

تحقیق اخیر بیان می کند که التهاب سوخت و سازی می تواند در ساخت بیماری کبد چرب نقش داشته باشد . بیشتر ما با التهاب حاد، قرمزی، داغ شدن و دردناک بودن که هم پا با عفونت موضعی است، آشنا هستیم . هر چند، التهاب سوخت و سازی علائم خیلی مشابهی داراست که جواب التهابی خراب را در پی خواهد داشت، اثرات آن خیلی اندک ظواهر می شود . 


التهاب عمومی به مقدار کم، باعث تغییرات جزئی در خلق دام و سامانه های پایش فیزیولوژیکی می شود . در واقع، علامت ها التهاب زیر حاد، شبیه با آن چیزی می باشد که طی عصر انتقال مشاهده می شود (کاهش مصرف خوراک، آزاد شدن ذخایر چربی بدن و تجمع چربی در کبد) . 


عفونت های اداری و ی که هر دو در گاوهای دوره انتقال فراوان همگانی می باشند، می توانند باعث التهاب وخیم موضعی و التهاب سوخت و سازی گردند . چه بسا التهابات ذیل بالینی تشخیص داده نشده می توانند باعث تغییرات جزئی در عملکرد کلی گاو شوند . به علاوه، بافت چربی حاذق به ایجاد واسطه های التهابی می باشد . این عامل می تواند در تولید بیماری های متابولیکی در گاوهای تپل نقش داشته باشد . در مجموع، این مخلوط علائم التهابی چندگانه می تواند نقش تولید کننده برای بیماری کبد چرب همان طور که در تصویر نشان داده شده، داشته باشد . 


تحقیق نشان می دهد گاوهائی که شدیدترین علامت ها التهابی را نشان می دهند، در معرض بیشترین خطر بیماری های زمان انتقال قرار داشته، اندازه کلسیم سرمی پائین تری دارند، مقطع بیشتری ارتفاع می کشد تا دوباره حامله شوند و شیر کمتری در اولی ماه شیردهی تولید می نمایند . تیم تحقیقی ما در سال ۲۰۰۹ گزارش کرد القای التهاب سوخت و سازی به طور آزمایشی به بازه زمانی ۷ روز، مقدار چربی کبد در گاوهای آخرها شیردهی را دو برابر کرد . 


این نتایج در توافق با این نظریه می باشد که التهاب شدید، سعی ارگانیک کبد و شروع شیردهی را مختل می نماید . 


ثابت شده که تغذیه آنتی اکسیدان هایی نظیر ویتامین E و سلنیوم، برای سالمی عصر انتقال و کاهش التهاب اثرگذار می باشند . در یک سری مطالعه، گاوهای عصر انتقالی که جیره غذایشان با ویتامین E تکمیل کننده شده، ورم و اندازه جفت ماندگی کمتری نسبت به گاوهائی داشتند که ویتامین E دریافت نمی کردند . تراز سفارش گردیده ویتامین E، حداقل ۱۵۰۰ واحد در میان المللی در روز برای گاوهای خشک انتظار زایش می باشد . 


بقیه 

کارهایی که می توانیم انجام دهیم 

سلنیوم، به خصوص یاور با ویتامین E، آنتی اکسیدان حیاتی دیگر می باشد . بیشترین جواب به سلنیوم هنگامی مشاهده شده هست که وضعیت ویتامین E مرزی است، بنابراین حفظ نسبت صحیح این مواد مغذی، می بایست بهبود سلامتی گاوهای دوره انتقال را به یاور داشته باشد . متخصصین تغذیه غالباً، مقدار سلنیوم را نزدیک به حد مجاز اداره غذا و دارو (FDA)، یعنی 3/0 قسمت در میلیون (ppm)، سفارش می کنند . 


داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) برای تقابل با اثرات التهابی (تب، درد، قرمزی و تورم) به فعالیت می فرآیند . این داروها در درمان ورم به فعالیت می روند ولی به ندرت با بیماری های متابولیکی تقابل می نمایند . این داروها عموماً در کاهش دمای بدن مفید هستند ولی به حیث نمی رسد که شدت عفونت را کاهش دهند . 


"ترویسی" و همکارانش، آسپرین را به بازه زمانی ۵ روز بعد از آن از زایش تزریق کردند و بهبود تولید شیر در دو ماه اول شیردهی و میزان گیرایی تلقیح اولیه بالاتری را مشاهده کردند . گاوهای نسبتاً پاره ای زمینه مطالعه قرار گرفتند (۲۳ رأس در هر تیمار) البته به نظر رسید به کار گیری از آسپرین، شیوع کتوز را کاهش اعطا کرد (۴/۴ در برابر 22/7 درصد) . در این میان، شیوع متریت فرایند رو به بالا را نشان داد 30/4 در برابر 13/6 درصد) . 


ممکن است 

بد نباشد به این زمینه مقداری ظریف تر نگاه کنیم که واقعا برای یک متر مکعب کود دامی که قرار میباشد به کود ورمی کمپوست تبدیل شود چه اندازه کرم نیاز است؟ در شرای 

با دیگر تولید کننده کنندگان و یا این که مشاوران تماس بگیرید اعداد و ارقام متفاوتی را خواهید شنید که از ۲ کیلو به ازای هر متر مکعب آغاز می شود تا چه بسا ۱۵ کیلو!!! 

ماشین آلات تولید خوراک دام

ولی 

عدد صحیح کدام است؟ 

در این جا یک زمینه خیلی با اهمیت مطرح می شود و آن هم این سوال که می خواهید طول دوره ی ایجاد شما چقدر باشد .بر اساس طول دوره میباشد که مقدار کرم تزریقی معین می شود .در 

جدول پایین مقدار صحیح کرم تزریقی برای هر متر مکعب کود مشخص و معلوم شده(معمولا هر کامیون تک(۶ چرخ)شامل ۹ الی ۱۰ متر مکعب کود دامی است) 

جدول 

۱ میزان کرم حتمی برای هر متر مکعب کود دامی در فصل تابستان یا بخش ها گرمسیر 

مقدار 

کرم اضطراری برای یک متر مکعب کود دامی 

طول 

دوره 

۱۵ 

کیلو کرم بالغ 

۱ 

ماهه 

۶ 

کیلو کرم بالغ 

۲ماهه 


۳ .۵ 

کیلو کرم بالغ 

۳ماهه 


۲ 

کیلو کرم بالغ 

۴ 

ماهه 

جدول 

۲ مقدار کرم ضروری برای هر متر مکعب کود دامی در فصل‌زمستان یا بخشها سردسیر 

میزان 

کرم حتمی برای یک متر مکعب کود دامی 

طول 

دوره 

۲۰ 

کیلو کرم بالغ 

۱ 

ماهه 

۸ 

کیلو کرم بالغ 

۲ماهه 


۵ 

کیلو کرم بالغ 

۳ماهه 


۳ 

کیلو کرم بالغ 

۴ 

ماهه با 

اعتنا به جداول بالا چند نکته حائز اهمیت است: 

۱-اصلا 

و به هیچ وجه دورهای ۱ ماهه قیمت اقتصادی ندارند 

۲-مدنظر 

ما دوره ی ۴ ماهه هست چون به ازای یک ماهه بیش تر مقدار خیلی کمتری از کرم استفاده می شود که از لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه است 

۳- 

اگر بازه برای شما اصلی میباشد نهایتا از زمان های ۳ ماهه استفاده کنید زیرا همان طور که در جدول هم مشاهده می فرمایید زمان های ۲ ماهه و ۱ ماهه به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیستند


ارزیابی 

حالت تولید مثلی گله شیری در صورتیکه بخواهیم سودمندی گله شیری به حداکثر برسد مستم آنست که راندمان تولید مثلی در مرحله بالایی نگه داشته شود . ایفاء نقش ساخت مثلی در یک گله شیری فاکتور مهمی از همت ت مدیریتی میباشد . و تاثیر این ت مدیریتی در سازمان روزبه روز گله نشانه میزان صحیح اجراء شدن تلاش ایجاد مثلی گله خواهد بود . اولین قدم در محاسبه کارایی ساخت مثلی داشتن ابزارهای دارای اهمیت تشخیص نام‌و‌نشان و به کارگیری از آنها بعنوان راهنمای توسعه و گسترش یا این که تصحیح ت های مدیریتی گله تکرار آن می باشد . فاصله زایش بایستی بعنوان نقطه آغاز در محاسبه او‌لین عملکرد گله باشد . برای تولید حداکثر ، فاصله زایش را بایستی از 3/2 تا 8/12 ماه رساند . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

وقتی که مسافت زایش خیلی اکثر از این میزان باشد، ساخت شیر به رخ مضمون‌ داری کاهش می یابد، زمانیکه فاصله زایش بیش از 6/13 ماه باشد سرعت این افت زیادتر می شود . 

برای تشخیص این که چرا مسافت های زایشی طولانی وجود داد ، یک برسی عملکردی در چهار منطقه باید صوت گیرد : 1- 

ت مدیریتی و فیزیولوژی 2- 

تشخیص فحلی 3- 

نرخ آبستنی 4- 

سلامتی گله طرح کلی در جدول شماه یک، اهداف مدیریت تحقق گرا برای روزهای باز که می بایست بعنوان محک در نظارت تولید مثلی گله شما قضیه به کار گیری قرار گیرند . شناخت نقاط قوت و ضعفهای برنامه تولید مثلی دسته تصمیمات مدیریتی که ممکن است سودآورترین باشد را، مشخص خواهد کرد . 

جدول 

1 : تعبیر سطح های متعدد روزهای باز تراز 

تفسیر 85-110 

عالی 111-117 

مناسب 1-130 

پاره ای مشکل 131-145 

نسبتا مشکل فراتر 

از 145 خیلی مشکل ت 

مدیریتی: عملکرد تولید مثلی در یک گله تاثیر پذیرفته از مجموعه تهای گوناگون مدیریتی میباشد . مدیرانی که اهمیت تلاش خوب را می دانند معمولا از خسارتهای که درآمد باالقوه فیس می دهد، زمانی که مسافت گوساله زایی خیلی بسیار می‌باشد و همینطور زمانی که نسبت حذف ساخت مثلی خیلی مضاعف است، یک ادراک صحیحی دارا‌هستند . 

رئیس صحیح تولید نظیر در طی زمان بی آبی ابتدا می شود .گاوهایی که تجربه خلل ها گوساله زایی دارا هستند و گاوهایی که توازن انرژی منفی به مقدار دوچندان بعد از آن از گوساله زائی دارا‌هستند آهسته تر چرخه های(تولید مثلی)خود را از رمز خواهند گرفت . 

مشکل‌ها ایجاد مثلی بندرت ناگهانی ظواهر می شوند و آنها بندرت بعلت یک مورد انفرادی می‌باشند . یک عدد از شایسته ترین معیارهای ت مدیریتی اثرات همت ساخت مثلی است که منعکس شده از مسافت زایش تا اولی تلقیح می باشد . جدول شماره 2 یک تفسیر از زایش تا اولین تلقیح و تمرین مدیر در منطقه کارایی ایجاد مثلی گله ارائه می دهد . 

جدول2 

: تعبیر و تفسیر فواصل متفاوت برای ایام تا اولین تلقیح تراز 

تفسیر 60-75 

عالی 76-82 

مناسب 83-90 

مقداری مشکل 91-100 

نسبتا مشکل فراتر 

از 100 خیلی مشکل تشخیص 

فحلی گاو : تشخیص فحلی صحیح و خوب یکی از مهمترین فاکتورها در کوتاه کردن مسافت گوساله زایی هست . بیشترین تاکید باید برای زود تشخیص دادن فحلی تمام گاوها (قبل از 50 روز، آن گاه از زایمان) و همینطور پیش بینی به موقع عصر های فحلی قرار گیرد .تمامی گاوهایی که فحلی را تا 50 روز ظواهر نمیکنند، بایستی بوسیله یک دامپزشک معاینه شوند تا معلوم شود شاید رحم عفونی شده باشد یا تخودانها غیر فعال شده یا تشکیل که می باشد داده اند . دقت ویژه ای به مشکل‌ها قبلی از زایش گاوها، و بخصوص گاوهایی که سه توشه یا این که بخش اعظم تلقیح گردیده اند باید اختصاص یابد . دانایی از درصد فحلی های قابل تلقیح در چک برنامه تشخیص فحلی حتمی است . 


نکات 

مهم برای تپل کردن دام های لاغر 

عارضه ها 

اکثر لاغر بودن دام: 

معضلات 

تغذیه ای به عارضه ها مختلف مانند مصرف غذای بی کیفیت، عدم مصرف غذا مطلوب و فقدان علوفه و غذای حاوی ویتامین و مواد معدنی عدم 

استعمال از ترکیبات ضد انگل بیمار 

بودن دام به مدت طولانی آبستنی 

ماشین آلات تولید خوراک دام

و 

… نکات 

حساس برای چاق کردن دام های لاغر تغذیه 

دام با غذای مرغوب، ترکیبات ویتامینه و مواد معدنی به کار گیری 

از ترکیبات ضد انگل ممکن است بعضا از دام های موجود در گاوداری یا گله دوران های طولانی دچار بیماری های مزمن بوده باشند . این دام ها به سختی قابل معالجه بوده و در سود آرزو چندانی به تپل شدن آنان نخواهد بود . 

نکات 

اساسی برای تپل کردن دام های لاغر آبستنی یک عدد از مهمترین علل لاغر شدن دام های ماده میباشد . در این دوره تغذیه دام بایستی علاوه بر مواد غذایی مرتبه یک دربرگیرنده ترکیبات انرژی زا مانند آب و شکر رقیق نیز باشد . این ماد غذایی نقش تقویت کننده را داشته و برای مامان و جنین بسیار مفید می باشد . این جور تغذیه بازدارنده از لاغر شدن دام مادر پس از وضع حمل می شود . لاغر شدن بیش از حد دام مادر پس از وضع حمل ممکن است زیاد خطرناک بوده و موجب مرگ دام شود . 

نکات 

دارای اهمیت برای تپل کردن دام های لاغر برای سرعت بالا تر چاق شدن دام می بضاعت و توان ترکیبات تزریقی تپل کننده را نیز در کنار مواد ویتامینه و معدنی به دام های لاغر اعطا کرد . این ترکیبات چاق کننده تنها در صورتی اثرگذار است که دام تغذیه کافی و مناسب داشته و ترکیبات ضد انگل هم به آن داده شود . 

واکسیناسیون به موقع هم موثرترین خط مش برای پیشگیری از بیمار شدن دام میباشد . بیمار بودن دام به زمان طولانی یک عدد از اساسی ترین علل لاغری های برگشت ناپذیر است . کاربرد 

طب سوزنی در معالجه کرچی مرغ مرغداران در سراسر جهان بزودی ممکنست برای آنکه خاطره بگیرند از طب سوزنی چگونه برای مرغهای خود استفاده نمایند پایین فراگیری قرار بگیرند . 

بنابرگزارشهای منتشره از سوی پروفسور لین- جن- شو ( Lin-Jen- Show ) معلم بخش علوم حیوانی کالج ملی تایوان معلوم گردیده که این راه معمولی سنتی از طب چینی در رویارویی با کرچی طیور مؤثر واقع می شود . پروفسور لین تجربیاتی انجام داده که اثبات می کند طب سوزنی که بطور سنتی دامپزشکی چینی متداول بوده است می تواند از اخلاق و رفتار کرچی طیور پیشگیری نماید . این پروفسور خاطر نشان ساخته که مردمان چین هزاران سال می‌باشد که برای دوری از کرچی در مرغهای بومی به استفاده از طب سوزنی می پردازند . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

نامبرده گزارش کرده که اجرای این روش معمولی در مزرعه مرغداری نیز علمی و نیز مؤثر می باشد . با این وصف، اعتبار گزارشهای مربوط به این نحوه درمان تا این مقطع به وسیله پژوهش ها علمی قضیه تائید واقع نشده هست . 

لین برای انتخاب اثر طب سوزنی روی کرچی تعداد 60 قطعه مرغ ساکن از نژاد تایوانی را پایین آزمایش قرار داده و در روز سوم کرچی، آن ها را به سه دسته تقسیم نموده است: جور ایکه به آنها بایستی سوزن زده شود- نوع ایکه باید پایین مداوای دارویی قرار گیرند و گونه در اختیار گرفتن یا این که شاهد . 

دانشمندان برای مدل اولیه در نقطه ای که در بین دو سوراخ بینی و روی منقار مرغها میباشد سوزن اختصاصی را وارد نموده و آنرا تا دو روز در جای خود باقی گذاشته اند . در گروه دوم به هر مرغ یک تزریق از داروی سیترات کلومی فنس Clomiphence citrate (ماده ایکه برای تحریک تخمک گذاری در بعضی ن عقیم تجویز می شود) انجام گردید . به مرغهای مدل سوم در دست گرفتن نیز یک ماده خنثی که معمولاً به تیتر نگاهدارنده ماده مؤثر در داروها بکار می مراحل تزریق شد . 

آنگاه از اینکارها کلیه مرغها را به قفسهای انفرادی خویش برگردانده آب و خوراک در اختیار آنها قرار دادند .خوی و توید تخم مرغ در آنان روزی دوبار تا بازه 60 روز ذیل لحاظ قرار گرفته و یادداشت می شد . نتایج حاصله نشان داده که معالجه با طب سوزنی کرچی را در مقطع یک تا 4 روز قطع می نماید البته دسته ایکه با سیترات کلومی فنس معالجه شده بودند رفتار کرچی در آنان آنگاه از 12 روز و دسته در اختیار گرفتن که ماده خنثی به آن ها تزریق شده بود خلق و خوی کرچی آنها آن گاه از 13 روز انقطاع شوید . 

بنابراین، سود گیری شد که معالجه با طب سوزنی در این تجربه، بطور مؤثر از کرچی مرغ جلوگیری می نماید ولی تجویز سیترات کلومی فنس و ماده خنثی مؤثر واقع نمی شود . 

طب سوزنی در دامپزشکی علاوه بردرمان طیور می تواند به حل مشکل‌ها تولید مانند در حیوانات، اسهال در خوکها و التهاب غدد ی در گاوها نیز کمک بنماید . لکن می گوید این نتایج از تجربیاتی که درکلنیک انجام گرفته بدست آمده اند . کارشناسهایی که در قضیه طب سنتی و علم ها دامپزشکی در چین سرگرم تحقیق هستند معتقدند که این شیوه سنتی هر چند که منحصربه‌فرد به چین است ولی چنانچه در سراسر عالم رایج شود اثرات سودمندی در برخواهد داشت . آن ها در عین درحال حاضر خواستار حمایت های بیشتر دولت جهت اشاعه و کاربرد علم ها قدیمه دامپزشکی جین و همچنین تخصیص بودجه ای برای احداث یک مؤسسه تحقیقاتی - فرهنگی در این مسئله گردیده اند . 


آرتریت 

برخی از گوساله‌های مبتلا به پنومونی ناشی از مایکوپلاسما بوویس 2 تا 4 هفته آنگاه مبتلا آرتریت شدید خواهند شد . سویه‌های مختلف مایکوپلاسما بوویس دارای احتمال مختلف در تولید مشکل ها مفاصل هستند به طوری که شیوع برخی از آن ها با ابتلای اکثری از گوساله‌ها به لنگش همراه خواهد بود در حالی که سویه‌های دیگر ممکن هست دیگر چنین علائمی نداشته باشند . گوساله‌های در گیر دارنده مفاصل متورمی میباشند که زیاد دردناک می باشد لذا باعث می شود که آن‌ها از خط مش رفتن به طرف آخور طعام و آب امتناع کنند . هنگامی که عفونت به مفاصل گوساله‌ها می‌رسد احتمالاً تخریب شدید ریه‌ها رخ داده است . در موردها نادر، گوساله‌ها مبتلا به زد خورد مفاصل هستند سوای اینکه هیچ نوع علائم ریوی نشان دهند . مفاصل کارپ و استایفل مهمترین مفاصلی می‌باشند که معمولاً مشغول هستند، البته هر مدل مفصلی می تواند مشغول شود . گوساله‌ها ممکن می‌باشد در یک یا این که یک سری مفصل دچار لنگش شوند . 

تورم مفصل ابتدا از التهاب کپسول و بافت‌های دور و اطراف آن آغاز میگردد . هرچند سطح ها استخوانی پوشیده گردیده از غضروف در مفصل، بهبودشان فراوان ضعیف است، ولی تضارب آنها دستکم است . پیش‌آگهی گوساله‌های مشغول فراوان اهمیّت دارااست و حتی در بعضی مورد ها مفاصلی که شدیداً درگیر می‌شوند، اکثر زمان ها بهبود مییابند . 

سایر 

علامت ها کلینیکی درصد اندکی از گوساله‌های گوشتی دچار به پنومونی مایکوپلاسمایی دچار عفونت‌های گوش یا این که اوتیت میگردند . این گوساله‌ها دارای گوش‌های افتاده می باشند که چرک از یک گوش یا دو گوش آن‌ها خارج میشود . در موارد نادر، مانکوپلاسما به گوش داخلی هجوم می‌نماید و سبب ساز چرخش سروگردن، چرخش یا این که افتادن سر به یک سمت، و یا این که عدم بضاعت در برخاستن از طرفی که به زمین افتاده می باشد می‌شوند . (Smith,2002,p951) . مایکوپلاسما همینطور میتواند باعث سقط، ناباروری، التهاب ، و التهاب چشم‌ها درگوساله‌گوشتی‌گردد‌ ولی این مورد ها نایاب میباشد .

تشخیص 

تشخیص قطعی پنومونی مایکوپلاسمایی اختلال هست زیرا M .bovis می‌تواند از کشت ترشحات بینی و مجاری هوایی فوقانی گوساله‌های نرمال قطع شود . به منظور اطمینان از اینکه M .bovis در پنومونی دخالت دارد، نیاز است از ریه‌های گوساله انقطاع شود . همانطور که قبلاً تعریف شد، این باکتری نیاز به محفظه کشت منحصر به فرد دارد . هنگامی که زد خورد مفصل با علایم گوش‌های‌افتاده تنها در یک گروه گوساله که دچار به پنومونی هستند جلب توجّه کند . یا این که هنگامی که پنومونی به معالجه جواب نمی‌دهد بایستی M .bovis شک وتردید کرد . مضاعف مهّم می باشد که به یاد داشته باشید که بعضا سویه‌های M .bovis منجر لنگش یا این که افتادن گوش‌ها نمی‌شود، و احتمال داراست که گوساله‌های مبتلا به مایکوپلاسموز سوای وجود این علایم مازاد باشند . در ایالات متحده، M .bovis مهّمترین عامل بیماریزای دستگاه تنفسی گاوان میباشد که به خیر به درمان پاسخ نمی‌دهد . 

ماشین آلات تولید خورا ک دام

درمان 

مایکوپلاسما به سختی به معالجه پاسخ میدهد چون اکثری از آنتی‌بیوتیک‌های جان دار مقابل آن بی‌اثراست . آنتی‌بیوتیک‌های نظیر پنی‌سیلین، poly fex® ، Naxcel® ، Excenel® ، Excede® سبب از در میان رفتن باکتری به وسیله تخریب دیواره سلولی باکتری میگردند . از آنجائیکه مایکوپلاسما فاقد دیواره سلولی معمولی است، این آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان آن بی‌اثرند . Micotil® هم فاقد اثر یا این که دارای اثر ناچیز بر مایکوپلاسما است . اکسی‌تتراسایکلین (به صورت ترکیبات LA-200® ، Biomycin 200® ، Tetradure 200® و دیگر نامهای ژنریک نتایج مختلفی در درمان مایکوپلاسما داشته است) . در یک مطالعه 50 درصد از مورد ها انقطاع شده M .bovis به اکسی‌تتراسایکلین مقاوم بودند . Tulathromycin یا (Draxxin) ® فقط داروی تأیید شده برای مایکوپلاسما است، و در مطالعه‌ای دیگر نشان داده شد این دارو احتمالاً مؤثرترین داروی شناخته شده هست .(Godinho,etal .2005) آنتی‌بیوتیک Draxxin مناسب‌ترین دارو برای بیماری مایکوپلاسموز می‌باشد چون یک دُز آن 7 تا 14 روز در غلظت مطلوب درمانی خون علیه باکتری‌های مایکوپلاسما و Mannheimia haemolytica، پاستورلا مولتی سیدا و هیستوفیلوس‌سومنی ، که تمام آن‌ها دلیل BRDC هستند، باقی میماند . بقیه داروها که نتایج خیر و خوبی دارا‌هستند عبارتند از Nuflor®، Adspec® ، ® Baytril وAl80® هم می توانند در درمان مایکوپلاسما زمانی که یک عفونت مرکب به M .haemolytica و مایکوپلاسما وجود دارد، مؤثر باشند . 

دو ادله دوچندان مهّم در درمان مایکوپلاسما شناسایی پرسرعت بیماری در اوایل بیماری و معالجه طولانی برهه زمانی میباشد . گوساله‌های درمان گردیده در اوایل بیماری جواب نسبتاً خیر به بیماری می دهند . نیاز به معالجه طولانی‌تر از معمول برای BRDC با توجّه به این حقیقت که فارغ از معالجه فشرده، درمان آن با پیش‌آگهی ضعیف یار میباشد و بیماری 30 درصد از 70 درصد گوساله‌ها ممکن می باشد عود کند تخریب ریه بیشتر میگردد احتمال بهبود بیماری کمتر خواهد شد . امروزه سفارش شده میباشد که سطوح درمانی مداوم آنتی‌بیوتیک‌ها برای گوساله‌های مبتلا به مایکوپلاسما پنومونیه به بازه زمانی 14 ـ 10 روز تجویز شود . 

کلراتتراسایکلین به میزان 25/0 تا 0/1 گرم به ازای هر 100 پوند وزن تن در هر روز می تواند به غذای دام اضافه شود و پروتکل درمانی به برهه زمانی 14-10 روز توصیه می شود . در‌صورتی‌که به عفونت مایکوپلاسما مشکوک شدید با یک پزشک معالج دامپزشک برای انجام یک پروتکل درمانی که مطلوب با دستورالعمل‌ها و ارائه بهترین معالجه مشاوره نمایید . کاربرد آنتی‌بیوتیک‌ها برای معالجه مفاصل متورم معمولاً زمانی که پنومونی کنترل گردیده است پیشنهاد نمی شود . مؤثرترین درمان برای گوساله‌های در گیر به آرتریت فراهم آوردن قابلیت و امکان دسترسی آسان آب و طعام برای آنان می باشد تا از گرسنگی و دهیدراتاسیون آنان پیشگیری شود . همچنین واجب میباشد یک سری بار در روز در اختیار این گوساله آب و غذا قرار دهید تا شروع به بهبود نمایند . خوشایندترین جنبه این بیماری این میباشد که وقتی که پدیدار می‌شود، دوران کافی برای بهبودی تعداد دوچندان گوساله‌های مبتلا خواهید داشت . مفاصل برای بهبودی بدون نقص نیاز به هفته‌ها تا ماهها برهه زمانی دارا هستند و پس از آن گاوها شروع به ارتقاء می‌کنند . 


مدیریت 

گله در بازه خشکسالی مدیریت 

تناوبی شایسته ترین راه تامین علوفه در مقطع خشکسالی هست تقسیمات و تبدیلات اندازه موجودی در مدت خشکسالی: 1 . 

با صرفه سازی عملکرد حیوانات 2 . 

کاهش کامل و بها غذای زمستانه 3 . 

به حداقل رساندن تلفات علوفه 4 . 

ارتقا میزان بازسازی مراتع و علفزارها بندبال پیدایش خشکسالی به محض اینکه فقدان یا جابه جایی در مقدار علوفه اش چهره دهد قابل پیش بینی است چون بازار ها ازابتدای استارت خشکسالی مبادرت به ذخیره علوفه کرده بودند در شرای فقدان در میزان علوفه وجود داشته باشد هزینه های مازاد از پاراگراف (خوراک - کارگر- و . . .9 

ماشین آلات تولید خوراک دام

) یا حمل گاو به منطقه ای دیگر با اندازه طعام و علوفه بخش اعظم به آن افزوده می‌شود در صورتی‌که حساب و کتاب هایتان نشان دهد که این خرج و هزینه های به طور نامعقولی بالاست ایجاد کننده گوساله ها راازشیر می‌گیرد ویا در مورد ها احتیاط هم بخشی با تمام گله را می فروشد روش های ابلاغ شه در تحت می تواند کمک تا دست کم ضرروزیان ممکن از گله داری حاصل شود: 1 . زود از شیر تصاحب کردن قادر است اندازه علوفه مبنا را افزایش دهد : اکثر وقت ها گاوها ، درگیر شیر دادن به گوساله میباشند در یک موقعیت به بازدهی انرژی میرسیم تا زمانیکه این بازه تمام شود موقعیت آنان برای یک زمان بلند بازه زمانی بهتر میشود و یا این که مستقر باقی می‌ماند با بهبود حالت گاو اامات غذای غذای آن در زمستان کاهش یافته و پتانسیل حاملگی دوباره آن در سال بهتر می گردد معمولا از شیر دریافت کردن زودتر گوساله ها و تغذیه آنان بصورت غیر وابسته اقتصادی خیس می باشد معمولا تصاحب کردن گوساله ها از شیردرمیانه سپتامبر خوبتر از وسط اکتبراست زیرا می‌تواند به اندازه قابل توجهی در بهبود وضع و اوضاع گاوها امداد می‌کند چه بسا ممکن می باشد ازشیر تصاحب کردن گوساله ها در سن 40تا80 روزگی بامدیریت عالی و صحیح مواد غذایی مطلوب می باشد . هزینه تغذیه گوساله ای از شیرگرفته شده قادر است بالا باشد بدلیل احتیاجات آن ها به غذایی با کیفیت فراتر . در نبراسکا یک نمونه میدریت از شیر به دست آوردن گوساله وعظ می کرد به وسیله دفتر کار محلی تعاونی آنجا چهره گرفته می باشد . 

2 . 

انجام عملیات سنگین جداسازی دام ویخزایی آنهااز گاوهای قدیمیتر 3 . 

انتقال از علفزارهای سال گذشته: انتقال دام برروی مراتع بصورت تناوبی در مراتعی که با کمبود علوفه روبرو گردیده اند و پیش بینی صحیح دراین موردنباید دام را درمدت زیادی درمراتعی که باخوراک طولانی تر سازمان می‌شوند نگه داریم مگر این‌که توجیه اقتصادی واضح داشته باشیم برای انجام اینکار برای دام بایستی همیشه میزان خوراک به فیس ذخیره ای داشته باشیم تا بااستفاده از آن دستکم خسارت به مرتع برسد 4 . 

توجه به کاهش ساخت گوساله ای جایگزین برای سال بعد از آن ، مدام نیازهای غذایی برای تلیسه های جایگزین شونده در فصل فصل زمستان گذرانی بید مورد توجه باشد مگر این که سن متوسط در میان گاوها بالا باشد دراین چهره برای داشتن تعداد متعددی گاو ناچیز کردن جانشین ساخت گوساله ماده برای یک تا دو سال لازم می‌باشد که این اقدام در ارائه تلاش تجاری اهمیت دارد 5 . 

پیش بینی ترقی قیمت ممکن هست در انواع دیگر گاوها ممکن باشد در این فصل ساخت مانند آن ها حائز اهمیت می باشد این امر که بخوبی بتوان حالت ارتقا قیمت را پیش بینی کرد در ارتفاع فصل ساخت مثلی دارای اهمیت و به کار برده میشود 6 . 

نگه داری 1 درصد از دام های گله که به آسانی قابل عرضه در بازار می باشند از قبیل دام های یکساله یا دام های برنا بهترین انعطاف پذیری کسب گردیده وقتی دیده شده که نیازهای علوفه ای گله برابر60 تا 70% مجموع حیوان ها در ماه در دسترس باشد ازمنابع مرتعی و چراگاهی اندازه علوفه قضیه نیاز در دورهای 12 ماه تامین میشود یاری کردن به بسط وتوازن فی مابین علوفه مراتع در دوره های سالیانه برنامه هایی از خدمت حفاظت خاک ایالات متحده و سرویس ها جنگل داری و توسعه و گسترش تعاونی هست . برنامه گیاهان نظارت آنها در طول سال یک برنامه سوق‌دهی شده میباشد که در بند نبراسکا به وسیله گسترش تعاونی ها درحال اجراست این کتاب دربرگیرنده توضیحاتی در قضیه مبانی طرز مدیریت کردن برای برآورد اندازه درصد ذخیره در پیشین و مدیریت میزان چرای دام درآینده و در طی خشکسالی ها که فاکتوری می‌باشد از اندازه پرورش پوشش های گیاهی مراتع و عکس العمل آنان به بی آبی است . 

میدرها تصورکنندهیچ افزایشی در اندازه دامهایشان صورت نگرفته برا این که هیچ رو به بالا در تعداد دام هایشان چهره نگرفته اندازه علوفه مصرفی در چراگاه برروی سایز حیوان وتعداد حیوان و تعداد روزهای چرا تاثیر گذاشته و متعلق می‌باشد میزان میانگین گاوها و گوساله ها و حیوانات یکساله بعد از آن از 10سال باافزایش روبه رو بوده میباشد که از 10 تا40 سال افزایش مقدار متوسط وزن حیوانات راشاهد بودیم . در میزان گله توجه نکردن به افزایش دام ها می‌تواند به چرای بیش از حد و همینطور کاهش توان گیاه در ترمیم خود قبلی از کم آبی منجرشود همه ایجاد کنندگان دامی احتیاج دارند باارزیابی شرایط بحرانی و وزن حیوانات بدانند که چه موقع یک واحد دامی مناسب می‌تواند در یک موقعیت مشقت بار همچنان عمل کند و راهکارهای زیر به ازای هر 100IB وزن بدن گوشت گاو برابر 0 .1 در صد AU که بی توجهی به ذخیره سازی میتواند در همت حیوان تاثیر کاهشی نهاده و به مبداء علوف زیان بزند . تبصره1: ساختمانهای جنبی گاوداری تا گنجایش یکصد رأس گاو مولد مطابق معیارهای گزینش شده تهیه و طراحی می شود و از ظرفیت یکصد رأس به بالا، به ازای هر یکصد رأس گنجایش گاو اضافی، مساحت زیربنای اثرگذار مقام مورد نیاز به شرح ذیل قابل ارتقا می باشد . 

داروخانه و مریض‌خانه 15 درصد - 

گوساله دانی و زایشگاه 50 درصد - 

دفتر کار اداری و مدیر و مسی 30 درصد - 

تالار انتظار، تالار شیردوش، گاوهای محل 50 درصد - 

محل توده آوری و شیر سرد کن به همراه موتورخانه همچنین بقیه ساختمانها باید طبق زیربنای مفید گزینش شود و به نسبت گنجایش واحد گاوداری ارتقا یابد . 

تبصره2: با دقت به عوامل جوی و حالت اقلیمی مو جود در بخش ها متفاوت کشور، بنا یه تشخیص کمیسیون صدور پروانه استان، می توانایی به جای سکوی علوفه( غیر مسقف) از انبار یا هانگار علوفه( مسقف) به کار گیری کرد . 

تبصره3: در مناطق خیلی سرد، که آخور و راهرو تغذیه در زیر سقف قرار می گیرد، مساحت ذیل بنای غیر مفید نسبت به اندازه انتخاب شده تا 20 درصد قابل ارتقا می باشد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

4-فواصل: رعایت فواصل در خصوص تأسیسات گاوداری شیری، بر طبق جدول فواصل، منضم به ((نظام)) اامی است . 


ب- 

ضوابط صادر شدن پروانه تأسیس واحدهای پرواربندی گوساله 1-ظرفیت: گنجایش هر واحد پرواربندی گوساله جدیدالتأسیس، نباید در هر دوره از 50 رأس کمتر و از 1000 رأس اکثر باشد . 

تبصره: موسسات تعاونی ساخت و کشت و صنعتهای واجد شرایط می توانند، درخواست کننده اخذ پروانه تآسیس پرواربندی گوساله، بیش از هزار رأس در هر زمان باشند . 

2- زمین: دست‌کم زمین قضیه نیاز جهت تأسیس واحدهای پرواربندی گوساله بر حسب میزانی که در زیر نقشه های منضم به ((نظام)) قید شده است، معلوم می شود . 

زمینهای ارائه شده جهت کشت نباتات علوفه ای بایستی از گونه های زمینهای آبی باشد و به میزانی انتخاب گردد که بتواند دستکم یک سوم کل نیاز غذایی موضوع نیاز دام را تأمین نماید . 

3- نقشه و جایگاه: جهت پرواربندی و پرورش گوساله، نقشه های تیپ برای ظرفیتهای 25-100 و 300 رآس در اقلیمهای سردسیر و گرمسیر به شرح منضم به کتاب طراحی، پیش بینی گردیده است . 

مبانی محاسباتی نقشه های تنظیم گردیده بر حسب هر رأس گوساله پروار انتخاب می شود و متوسط مساحت زیربنای اثر گذار قضیه نیاز به ازای هر رأس گوساله پرواری اصل در یک دوره، 85/4 متر مربع مسقف و 15/5 مترمربع غیر مسقف و به ازای هر رآس گوساله دورگ و بومی، 35/4 مترمربع مسقف و 5 مترمربع غیر مسقف، به شرح ذیر می باشد . 

. . . 

شرح 

گوساله اصیل گوساله دورگ بومی 

مسقف غیر مسقف مسقف غیر مسقف رده 

گوساله نر 5/2 4 2 4 منزل 

کارگری 4/0 ----- 4/0 ----- محل 

عملیات دامپزشکی 2/0 ----- 2/0 ----- انبار 

علوفه 17/1 ----- 17/1 ----- انبار 

کنسانتره 58/0 ----- 58/0 1 سیلو 

----- 15/1 ----- ----- توده 

کل (مترمربع) 85/4 15/5 35/4 5 . . 

.تبصره1: در واحدهای کمتر از یکصد رأس، احداث محل عملیات دامپزشکی لازم نیست و در ظرفیتهای بالای 100 رأس به ازای هر 100 رأس اضافه(علاوه بر آنچه که در بالا بیش تر گردید)، 10 مترمربع مسقف و دو برابر آن بهاربند در حیث گرفته می شود . 

تبصره2: جهت بارگیری و تخلیه گوساله می بایست سکوی مایحتاج پیش بینی شود . 

تبصره3: با اعتنا به دست اندرکاران جوی و موقعیت اقلیمی در مناطق متعدد کشور، سازه به تشخیص کمیسیون صدور پروانه استان، می بضاعت به جای سکوی علوفه( غیرمسقف) از انبار علوفه (مسقف) به کار گیری کرد . 

4-فواصل: رعایت فواصل در خصوص تأسیسات پرواربندی گوساله، بر طبق جدول فواصل منضم به ((نظام)) اامی می‌باشد . 

تبصره1: تأسیسات موجودی که جهت صدر پروانه فایده براری واحدهای فوق الذکر به کار خواهد رفت، باید به تائید کمیسیون صدور پروانه استان رسیده باشد و مبنای حساب و کتاب ظرفیت چنین واحدهائی براساس آنچه که در قسمتهای قبلی ذکر شده است، می باشد . 

تبصره2: گاوداریهای موجودی که به علت عدم قابلیت و امکان رعایت مسافت مشمول دریافت پروانه فایده برداری نوسازی یا بهسازی نشوند، می توانند برابر مقررات انتقال، پروانه تأسیس دریافت نمایند . 

تبصره3: تمدید پروانه منفعت برداری واحدهای گاوداری شیری بالای هزار رأس، که قبلاً پروانه فایده برداری اخذ کرده اند،بلامانع هست . 


کشتارگاه 

صنعتی دام و طیور به منظور استحصال بهداشتی و اقتصادی گوشت و استفاده صحیح از محصول های دامی و عرضه اصولی آنها به مرکز ها مصرف، پایه گذاری کردن نظام اجرائی مشخصی جهت کشتارگاههای صنعتی و تأسیس مجتمع های کشتارگاهی لازم می‌باشد . 

به 

طور کلی کشتارگاه ، شامل قسمتهائی جهت: بیهوشی، خونگیری، پوست کنی، تخلیه امعاء و احشاء، شقه کردن، بازرسی لاشه، دوش دادن و تراز ورود به تونل سرد هست که فضاهای واجب برای این پروسه به شرح ذیل است: 1- سطح بیهوشی: فضای ضروری برای بیوش کردن یک رأس گاو 3 متر مربع و بازه واجب یک دقیقه می باشد . 

2- مرحله خونگیری: طول کانال واجب برای خونگیری یک رأس گاو 5/1 متر با عرض 80 سانتی متر برای هر پست خونگیری و بازه هنگامی که برای خونگیری در نظر گرفته می شود، 10 دقیقه می باشد . 

مسافت واجب میان خونگیری و بقیه اعمال کشتار به ارتفاع 3 تا 4 متر است . 

3- تراز پوست کنی: برای پوست کندن هر رأس گاو، که حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد، 4 متر مربع در لحاظ گرفته شده می‌باشد . 

4- مرحله تخلیه: فضای حتمی برای تخلیه امعاء و احشاء و قفسه صدری به ارتفاع 3 متر و فضای مسئله نظر جهت تخلیه محتوای محوطه بطنی به طول 2 متر تعیین می گردد . 

5- سطح شقه کردن: طول محل اضطراری برای شقه کردن 2 متردر لحاظ گرفته می شود . 

6- سطح بازرسی: ارتفاع محل واجب برای بازرسی لاشه 2 متر در حیث گرفته می شود . 

7- تراز دوش دادن: ارتفاع محل حتمی برای دوش دادن 3 متر در حیث گرفته می شود . 

8- مرحله خنک کردن: جهت خنک نمودن لاشه های کشتاری پیشین از توزیع یا این که ارسال به تونل انجماد، واجب است که متناسب با ظرفیت کشتاری، اتاق سرد با حرارت 0 تا 4 مرتبه سانتی گراد تولید شود . 

9- مرحله ورود به تونل: طول فاصله محل جنازه دوش داده شده تا تونل سرد، بایستی 3 تا 4 متر باشد . 

چون عملیات توزین پس از این تراز صورت می گیرد، می بضاعت و توان ارتفاع این مسافت را برای انتظار جنازه ها در حد مسئله نیاز در نظر گرفت . در رخ طولانی شدن ریل در این قسمت، می توانایی به فیس ریلهای رفت و رجوع و با فواصل متناسب ارتفاع این قسمت را کوتاه کرد . 


ایجاد گوشت قرمز رنگ جزءصفات کلیدی اقتصادی در پرورش نشخوار کنندگان به حساب می آید . بیشترین بخش از درآمد حاصل از رشد گوسفند به تولید گوشت برمی گردد . بالا بودن نسبت زایش در میش ها باعث استحصال اکثر گوشت در گوسفندداری ها شده که این دستور نیز دال بر اهمیت باروری در گوسفند هست . 
به منظور ارتقاء توان باروری در گوسفندان و ساخت بره هایی با ماندگاری اکثر روشهای مختلفی به فعالیت می رود: - پایین بودن سن در اولین زایش . 
- بیش از یک توشه زایش در سال . 
- ارتقاء درصد دوقلوزایی . 
- افزایش تعداد بره های از شیر گرفته شده . 
- تصحیح نژاد . 
برای وصال به هدف ها پیش بینی شده در راه های ارائه شده سلکسیون (انتخاب ) و برنامه های آمیخته گری انجام می شود و تحولات نوینی در تغییرات شرایط تغذیه ای ، بهداشت و مدیر گله به وجود می آید که روشهای توسعه یافته ای نیز به فعالیت گرفته می شود . 
پتانسیل 
تولید گوشت گوسفندی در میهن : تعداد دام پیش‌روی کشتار در سال 1382 مطابق با ضریب 32 درصدی کشتار حدود 16 میلیون رأس پیش بینی شده بود که از این تعداد دام قابل کشتار پیش‌روی کشتار مطابق با آمار ارائه شده حدود 6 میلیون و 731 هزار مرکز در کشتارگاه ها و بقیه هم به چهره سنتی و آزاد ذبح گردیده است که مقدار گوشت تولیدی را می توان در حدود 284 هزار و 133 تن برآورد نمود . بنابراین از هر دام کشتاری به طور میانگین 70/17 کیلوگرم گوشت بدست آمد که این رقم خیلی کمتر از رقم موضوع انتظار می باشد . 
در واقع می بضاعت و توان اظهار کرد که پتانسیل گوشت تولیدی از گوسفند با اعتنا به حدود 51 میلیون راس گوسفند و بره هنوز خیلی اکثر از میزان تولیدفعلی می‌باشد . 
1- آمار نشان می دهد که بیش از 51 میلیون مرکز گوسفند در سنین متعدد در میهن وجود دارااست که هر سال به دلیل محدودیت در منابع علوفه ای و تغذیه ای صعودی در حدود 3/1 میلیون مرکز برای آن پیش بینی می شود که با توجه به این میزان ارتقاء ، تغییری در میزان گوشت تولیدی و محصول های دامی به ازای هر مرکز مشاهده نشده میباشد . 
لذا خوب تر می باشد با دقت به موقعیت اقلیمی سرزمین ارتقا جمعیت دام متوقف گردد و برای به وقوع پیوستن این امر هم هر سال دست‌کم بیش از نیم میلیون مرکز از آمار فعلی قضیه دقت برای کشتار اختصاص یابد . 
2- می بضاعت و توان بره استحصالی از هر میش مولد را تا نسبت 3/1 (از 83/ . به 3/1 بره در یک سال ) ارتقاء بخشید . به عبارتی می توان درصد آبستنی و درصد دوقلو زایی را در گله بالا موفقیت . 
اگر در مرکز ها و ایستگاههای رشد گوسفند درصد دوقلوزایی تا 30 درصد و تولید بره تا مقدار 3/1 به ازاء هر راس میش در یک سال بالا رود و این عمل در سطح مرز و بوم بسط یابد می توان انتظار داشت که پس از کسر تلفات علاوه بر حال و روز موجود ، رقم قوچ و میش حذفی به مقدار 6 میلیون را برسد . 
3- در صورت کاهش تلفات میش و بره به ترتیب به اندازه 2و 5 درصد می بضاعت به تعداد 5/2 میلیون راس بره مازاد در گله رسید . 
4- ارتقا چهار کیلوگرمی گوشت تولیدی به ازاءهر دام کشتاری به وزن 22 کیلوگرم ، تنها به بهبود و اعمال رویه های تغذیه ای مناسب امکانپذیر خواهد بود که پیش بینی می شود در رخ اجرای برنامه های تصحیح نژادی در دام های پرواری میزان ایجاد به دوبرابر مقدار فعلی رسد . 
در حال حاضر با توجه به رعایت موارد فوق و با اثبات نگهداشتن میانگین وزن لاشه به مقدار کیلوگرم اندازه ایجاد گوشت گوسفندی در سال آینده را می بضاعت و توان تا رقم 620 هزار بدن ارتقاء اعطا کرد . 
منابع 
تولیدی گوشت گوسفندی و بره : نژاد های گوسفند نیز مانند گاو و گوساله از مانند میزان ساخت گوشت تفاوت هایی با نیز دارند بنابر این برای ارتقاء درآمد یک پرواربندی و اقتصادی کردن واحد تولیدی خوب تر می باشد با توجه به موقعیت اقلیمی گوناگون در مرز و بوم از نژادهای مطلوب به کارگیری شود . 
1- نژادهای گوشتی : در این نوع نژاد علاوه بر بالا بودن تولید گوشت سهم پشم تولیدی نیز از رقم بالایی برخوردار می‌باشد . ولی درآمد حاصل از پشم در جایگاه دوم اهمیت قرار دارااست . در تمامی نژادهای گوشتی 25 درصد از بره های ماده برای باروری جایگزین 25 درصد از میش های گله مامان شده و بقیه کشتار می شوند . صفت مشترک همه نژادهای گوشتی ، وجود امکان رشد پرسرعت و نتاج خوب و مطلوب آن ها در یک سطح فراوان بسیار برای پرواربندی میباشد . تفاوت جانور در در بین نژادهای گوشتی در مقدار باروری ، کیفیت پشم ، جثه دامهای بالغ ، طول قدمت و رتبه چربی دار بودن (میزان چربی ذخیره شده در بدن آنها) می‌باشد . 
مهم‌ترین نژاد های شناخته گردیده گوشتی عبارتند از سافولک ، همشایر ، بوردرلایستر ،دورست هورن ، لینکلن اکسفورد و ساوات داون میباشد . 
2- نژادهای یکسری منظوره : آمار نشان می دهد که نژادهای ساکن به تیتر نژادهای چند منظوره بیشترین جمعیت گوسفندی در سرزمین و دنیا را تشکیل می دهند با اینکه نژادهای مستقر در کنار ایجاد گوشت از جنبه تولید شیر و پشم ،درآمد ناچیزی تولید می کنند اما به دلیل عدم دوشش این نژاد ها آن هم به خاطر اقتصادی نبودن این مراحل صرفاً جهت تولید گوشت ذیل پرورش قرار می گیرند . حالا با درنظر دریافت کردن وضعیت نژادهای بومی بهترین منش اصلاح آن ها با به کار گیری از نژادهای گوشتی فرنگی میباشد . 
در در بین نژادهای بومی کشور ، آنهایی که از نظر ایجاد گوشت مناسب تشخیص داده می شوند اکوتیپ های لری بختیاری و شال در سطر نخستین قرار دارند . این نژاد ها با توجه به درشتی جثه برای تصحیح نژاد با نژادهای گوشتی معروف عالم مطلوب می باشند . نقطه منفی در نژادهای قابل تصحیح مملکت وجود دنبه دوچندان تبارک می‌باشد که این دستور نیز منجر افت باروری در دام می شود . زیرا قوچ ها در کار جفت گیری با بالا بردن دنبه دچار ایراد می شوند بدین ترتیب برای رفع این نقص‌ بهترین خط مش به کار گیری از تلقیح تصنعی می‌باشد . 

بخش 
لبنی کشور ایران سرمایه گذاری فنلاند را جذب کرد یک شرکت فنلاندی قرار میباشد فناوری هایی برای توسعه صنعت های لبنی مثل تولید کره به جمهوری اسلامی ایران وارد نماید . 

ماشین آلات خوراک دام

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، یک صادرکننده جنس های لبنی گفت: وزارت کشاورزی فنلاند در نظر داراست با انتقال تجارب و صادرات با ایران تعامل داشته باشد . 
امیر اسلام‌نژاد» ادامه داد کمپانی فنلاندی والیو یک عدد از شرکت‌های بلندمرتبه لبنیات اروپا و فنلاند می‌باشد که با بیش از ١١٠ سال سابقه فعالیت، به بازار جمهوری اسلامی ایران نگاه راهبردی دارااست و می خواهد فعالیت خویش را از سرزمین ما به کشورهای دیگر خاورمیانه توسعه و گسترش دهد . 
وی تامین نیازمندی‌های لبنیات، تحقیق و توسعه، ایجاد جنس کیفی و سلامت و انتقال فناوری را از اهداف سرمایه گذاری این کمپانی در کشور‌ایران برشمرد . 
به گفته وی، این کمپانی در فنلاند، سوئد و آ‌لمان بیشترین بازار را دارد و بتازگی به حوزه اسکاندیناوی وارد گردیده می‌باشد . سهامداران این کمپانی را دامداران تشکیل می دهند و از مواد اول غیرتراریخته و فاقد هر جور آنتی بیوتیک فراورده های خویش برای ساخت محصول ها استفاده می کند . 
وی سرانه مصرف شیر در فنلاند را سالیانه ٣٥٠ کیلوگرم عنوان کرد و افزود: سرانه مصرف شیر در کشور ایران کمتر از ١٠٠ کیلوگرم در سال می باشد . 
اسلام‌نژاد یاداوری کرد ٩٠ درصد کره مصرفی ایران از سایر کشورها بویژه نیوزیلند وارد می شود و ادامه داد: یکی از عرصه های مورد نظر این شرکت برای فعالیت در بازار ایران، عرضه فراورده‌های لبنی بویژه کره است . 
او تصریح کرد: تلاش داریم بتدریج فناوری ایجاد کره را بدون محدودیت به جمهوری اسلامی ایران وارد کنیم . 
به گفته وی، ایران به تیتر راس می تواند در صادرات لبنیات به کشورهای ناحیه نقش بسزایی داشته باشد . 
وی افزود: بازار مصرف کشور ایران و حیطه حدود 400 میلیون نفر را شامل می شود اما راه و روش های طولانی اداری، کمبود استانداردهای لازم، کیفیت ناچیز شیر و مهم‌تر از همه سقف ارزش تعیین گردیده بوسیله اداره تعزیرات مهم‌ترین مشکل ها این بخش هست . 
به گفته وی، فردا (سه شنبه) مدیرکل امور بین الملل وزیر کشاورزی فنلاند برای حضور در سمیناری در موضوع چرخه ساخت و صادرات لبنیات به کشور‌ایران می آید و در سمیناری یک روزه با حضور نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، بخش سری شرکت می نماید . 
نمایندگان سه دانش گاه برتر فنلاند در موضوع لبنیات، یادگرفتن و تصحیح نژاد دام و طعام هم در این سمینار حضور می یابند . 

شرکت پرورش داشتی گوسفند نژادافشار در زنجان با حضور وزیرجهادکشاورزی افتتاح شد . 
این طرح در تراز در آغاز هفت و نیم میلیاردتومان هزینه دربرداشته می‌باشد . 
طرح پرورش داشتی گوسفند نژادافشار درزمینی به مساحت 25 هکتار و شامل چهار سوله هست . 
براساس پیش بینی ها قرار است ازسال آتی سالیانه هزار مرکز قوچ ومیش اصلاح نژادشده به دامداران درخواست کننده در استان و سراسرکشور واگذار شود . 
قیمت ریالی هرقوچ ومیش ژن دار در میان 8 تا 30 میلیون تومان می‌باشد که باافتتاح و شیوه اندازی شرکت رشد داشتی نژادافشار زنجان ، این هزینه برای دامدار میان یک ونیم تا 3 میلیون تومان خواهد بود . 

ماشین آلات خوراک دام

طرح پژوهشی اصلاح نژاد قوچ افشار وچند قلوزایی این نژاد از 10 سال پیش در دانش کده زنجان و باهمکاری جهادکشاورزی زنجان آغازشد . 
ژن های یکسری قلو زا که از پس از محاسبه های مختلف از گوسفند نژاد برولامرینو از نیوزلند به زنجان برای مخلوط با نژاد گوسفند افشار به ایران آورده گردیده بود و هم اکنون پس از حدود یک ده سال ثمره داده می باشد . 
توان دوقلو زایی گوسفند نژاد افشار به طورمتوسط برای هر100 گوسفند110 هست اما بااجرای طرح انتقال ژن چندقلوززایی این بضاعت و توان به ازای هر110 گوسفند به 240 رسیده می‌باشد که درنسل های بعدی به 3 برابرهم خواهدرسید . 
سرعت پرورش بالا، ایجاد شیر مطلوب ، سازگاری پرسرعت با محیط ، عادت پذیری با حالت آب و هوای مناطق سرد ، قدرت راهپیمایی مطلوب ، توانایی یک‌سری قلوزایی ومقاومت بالا علیه امراض ، ویژگیهای ژن گوسفندی افشار هست . 
فازدوم طرح پرورش داشتی گوسفند نژادافشار با حدود 11 میلیاردتومان و شامل 6 سوله ، بهمن این سال به فایده برداری خواهد رسید . 
سرمایه گذار این طرح آثاره ( قرارگاه جهادکشاورزی درسپاه زنجان ) می‌باشد که به مراد به وقوع پیوستن اقتصادمقاومتی درطرح تحقیقاتی دانشکده زنجان وجهاد ،سرمایه گذاری کرده هست . 
این 
شرکت با ارتقا ساخت قوچ ومیش ژن می تواند توان محصول ها حوزه گوشت قرمز رادرکشور به چندبرابرافزایش دهد

نکات 

اساسی در پرورش بزهای شیری 


جایگاه 

در پباده سازی منزلت باید بتوان بزها را بر پایه سطح های شیرواری یا این که میزان تولید و سن دسته بندی نموده . 

جهت تابیدن نوروروشنایی و وزش باد باید در پباده سازی منزلت حیث شود . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

دسترسی به شیر دوش می بایست در موقعیت متفاوت نظیر اب و هوا و نگهداری و خروج شیر از شیر دوش برسی و در طراحی ان قضیه اعتنا قرار گیرد . 

جایگاه بزغاله ها باید دارنده نوع بندی های مختف و بسیار منزه و دارنده برنامه ضدعفونی کردن و نیز گرم (دمای ۲۵ مرتبه )و سهل و آسان باشد . 

در طراحی انبار علوفه و کنسانتره می بایست شرایط حفظ و دسترسی کاگران برای توزیع انها در بازه تغذیه گله مطلوب و اسان باشد . 

مقام دامهای نر بالغ می بایست جداازهم و در حداکثر فاصله با دامهای ماده باشد . 

گونه طراحی اخورها در اتلاف علوفه و کنسانتره مضاعف حیاتی میباشد و بایستی برای نوع های گوناگون و سنین متعدد اخورهای منقطع پباده سازی کرد . 

تغذیه 

تغدیه ۷۰ الی ۷۵ درصد هزینه یک دامداری را تشکیل می دهد بنابراین مدیریت تغدیه در رویش و بهروری دام دوچندان دارای اهمیت و اساسی میباشد . 

حساس ترین برهان در تغذیه بز تأمین آب و علوفه تندرست در تمام دوران شبانه روز در ابشخور و اخور دام می باشد . این قضیه بدلیل گونه شکمبه بز و نیاز مبرم ان به نشخوار کردن زیاد اهمیت داراست و برای این منظور بایستی همیشه در اخور دام علوفه به طور ازاد وجود داشته باشد . 

میزان یونجه برحسب مدت شیرواری متغیر هست و به طور نمونه در مدت کم آب بودن دام نیاز به تغذیه بالا با یونجه نیست و نیاز حیوان در این مدت حد بیشتر نیم کیلو یونجه می‌باشد و این اندازه در مقطع پیک ساخت به حداثر یک و نیم کیلو در دامهای پرتولید می رسد . 

اندازه و دسته طعام اماده (کنسانتره ) می بایست بر حسب سن ، جنسیت و زمان شیرواری بالانس شود تا علاوه بر استفاده وری درست بتواند هزینه های شما را نیز در اختیار گرفتن کند به عنوان مثال برای بز خشک یا این که نر بز پرواری طعام منحصر خود را تهیه و تنظیم فرمایید . 

در بازه زمانی شیر دهی دام بالانس غذا با علوفه فراوان اهمیت داراست چراکه باعث اسیدوز و افت شیر و مریض شدن دام خواهد شد . 

بازه مصرف خوراک در دام بایستی آنگاه از چراندن علوفه (یونجه ) باشد تا هضم ان در شکمبه به راحتی انجام شود و جلوی اسیدوز را بگیرد . 

مصرف کاه ( یا سیلو ) در تغذیه دام اهمیت بالای داراست و می بایست سپس از چرای یونجه و طعام به رخ ازاد در اختیار دام قرارگیرد . 

اب جدید بایستی مدام در دست رس دام باشد برای این مراد می توان از ابشخورهای دارای شناوراستفاده کرد . 

در تغذیه بزغاله ها می بایست از هفته سوم اب تازه و یونجه و خوراک به رخ ازاد در اختیار بزغاله قرارگیرد . 

در برهه زمانی شیر دوشی میتوان برای ارامش و در اختیار گرفتن بزها از اخور طعام دهی و اندازه یه خرده غذا استعمال کرد . 

بزغاله ها پس از از شیر گیری می بایست سریعأ تفکیک شده و با جیره منحصر خود تغذیه شوند . مدیریت 

گله رئیس ضعبف گله تمام هزینه ها و زحمات انجام شده در دامداری را از میان خواهد برد و دامدار را مضاعف سرعت بالا به خستگی و نهایتاَ ورشکستگی می کشاند . 

چک بر کارگران دامداری و دادن دستوالعمل ها و پروتوکل های درست به انها رمز موفقیت یک دامدار می باشد . 

اجرای پروتوکل های واکسیناسیون ، گله را از بسیاری از بیمای های واگیردار و کشنده نجات خواهد اعطا کرد . 


نقش 

برخی مواد معدنی ضروری در رژیم غذایی گاوهای شیری دکتر معالج 

سید فرشاد کاتب مشاور 

علمی دامپزشکی کمپانی سپاهان دانه پارسیان مواد تغذیه ای معدنی یکی از قلیل دقت ترین اجزا در رژیم غذایی گاوهای شیری می باشند .مکملهای معدنی بعنوان یک ابزار مدیریتی ، لازم می باشد که گاوداران بایستی شیوه و چگونگی به کارگیری از آن‌ها را در گله هایشان خاطره بگیرند و این که چه طور توسط به کارگیری از این تکمیل کننده ها میتوان از هزینه های زیاد گران و فارغ از توجیه اقتصادی ، جلوگیری کرد و از طرف دیگر چه طور سبب ارتقا بازده ایجاد و سود وری در گله هایشان خواهد شد . 

پس از رعایت مورد ها مذکور ، انجام یک مدیریت خوب در اجرای برنامه های آمیزشی گله و نیز جبران کمبودهای مواد معدنی ایجاد گردیده که ناشی از فقدان این مواد در خاک و یا این که دیگر فاکتورهای محیطی تاثیر گذار بر این مواد باشد احتمالاً مهمترین عوامل موثری میباشند که ما درجهت مراقبت تندرست گله و بهبود تولیدمثل به آن احتیاج داریم . 

در صورتیکه ما بعنوان یک تولیدکننده گاوهای شیری ، نقش تغذیه ای مواد معدنی را ندانیم ، خوب تر می باشد از مشاورین علمی که برای شرکت های بلندمرتبه مواد معدنی کار می کنند و یا از یک مدیر حفظ غذا که ممکن هست حتی خودش گاوی نداشته باشد و یا این که از یک دامپزشکی که در فارم ، به عنوان کلینسین می باشد ، جهت بر طرف کردن مساله و مشکلات تغذیه فارم استفاده کنیم . 

در هر حال ، اکثر زمان ها وقت ها ، از اندازه مناسبی مواد تغذیه ای معدنی در جیره گاوها به کارگیری نمی کنیم که این امر سلامتی دامها را به مخاطره می اندازد و مشکلاتی از قبیل ورم ، آبله گاوی ، آلودگی های قارچی ، آلودگی های انگلی ، لنگش ، اسهال های عفونی ، جفت ماندگی ، بیماری دیده صورتی و بخش اعظمی مشکل ها دیگر را ساخت می کند . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

لغت مواد مغذی و معدنی به مفهوم امکان فراهمی زیستی برای حیوان می باشد البته با رعایت اندازه توازن و با بالانس آنان در جیره ، در صورتیکه مواد معدنی به مقدار مناسب به حیوان داده شوند سبب ساز به نگه داشتن حیوان در موقعیت سلامت از یک طرف و از طرف دیگر سبب ساز به ارتقاء مقدار باروری خواهد شد . 

یک بالانس مطلوب از مکمل های معدنی قادر است اکثر زمان ها بطور مهم منجر به مراقبت سالمی و پرهیز از اسهال های کلی باسیلوزی در گوساله ها و هم جلوگیری از اسهال ها در حیوان‌ها بالغ شود . 

ریزش زمستانه پوشش مویی و رویش مجدد آن در بهار بسیار با اهمیت می باشد و رابطه خیلی قربت با توان ساخت مثل و سلامت حیوان دارد . هر دو موضوع گفته گردیده در بالا پایین تاثیر مکمل های معدنی و بالانس آنها در جیره غذایی می باشند . 

احتمالاً گاو های شیری عمده از گاوهای گوشتی از نبود های مواد معدنی سختی می برند زیرا فشار متعددی را به حافظه تولید و ترشح شیر مضاعف متحمل می شوند . 

اکثر اوقات گاوهای شیری در محفظه های یکنواخت معاش می نمایند در مشاهدات نویسنده اثبات شده که در اغلب این قسمتها پاسخ های ضعیفی از ایمنی در نتیجه عدم بالانس مواد معدنی ایجاد می‌شود که سبب ساز به کاهش میزان آبستنی ، اندازه بالای ورم و افزایش سلولهای سوماتیک شیر (s .c .c) خواهد شد . 

برای پی بردن به بضاعت های یک گاو در اندازه تعیین غذایش ، آنرا در یک بستر یا این که محلی که نتواند بطور آزادانه حرکت کند ، حفظ می کنیم بطوریکه سموم در خارج از تن دام و محفظه وجود نداشته باشد و بعد آنرا به مکان دیگر انتقال داده ، بطوری که بتواند از تمامی مواد تغذیه ای استعمال کند . 

در هر دو موقعیت یک دانشمند دانش بیولوژی با چشم ها و نگاههای زیاد ظریف و هنرمندانه باید هرگونه علائمی مربوط به فقدان مواد معدنی یا این که هرگونه مواد غذایی دیگر که از لحاظ مدیریتی ساخت می گردد را متوجه شود و این دستور منوط به نگهداری سالم حیوان می باشد . 


هورمون سوماتوتروپیک یا سوماتوتروپین ، هورمون رشد میباشد که در نژادهای متعدد در میان 178 تا 196 اسید آمینه داراست که برای ادامه رویش خطی تن واجب میباشد .بیشتر تاثیرات این هورمون بر سلول های بدن به ویژه استخوان و ماهیچه میباشد که از قسمت قدامی غده ی هیپوفیز ترشح می شود وحدود 30 تا 40 درصد سلولهای این ناحیه از دسته سوماتوتروپ می باشند که هورمون پرورش را ترشح می‌کنند . ترشح مضاعف این هورمون پیش از بلوغ سبب رویش بیش از حد استخوانها گردیده و موقعیت ژیگانتریزم را به وجود می آورد ٬ همینطور ترشح زیاد پس از بلوغ سبب ساز ناهنجاری های آکرومگالی میگردد که با پهن شدن استخوانها همراه خواهد بود ٬ و فقدان آن طی زمان ابتدایی زندگی باعث بروز ناهنجاریهایی در رویش و کوتولگی می شود . 

ماشین آلات خوراک دام

اثرات 

متابولیکی هورمونهای رویش : از گزاره اثرات متا بولیک می بضاعت و توان به ذکر مورد ها زیر اشاره نمود . 

1- 

افزایش فراخوانی اسیدها ی چرب از بافت چربی ٬ ارتقاء اسیدهای چرب آزاد در خون و ارتقاء استعمال از اسیدهای چرب برای ساخت انرژِی 2- کاهش مقدار مصرف گلوکز در سراسر تن .این هورمون باعث کاهش چربی در جنازه و افزایش میزان گلوکز خون نیز می‌گردد ٬به این ترتیب در واقع هورمون رویش پروتئین های تن را افزایش می دهد ٬ذخایر چربی را به مصرف می رساند و کربوهیدرات ها راحفظ می کند . 

3- ارتقا میزان سنتز پروتئین در کلیه سلولهای تن که اثر را با افزایش در سرعت انتقال اسیدهای آمینه به سلول بدن اعمال می نماید وموجب ارتقا سنتز پروتئین ونگهداری ازت در تن میگردد . 

منش های متفاوت نوردهی تصنعی و مصنوعی به یاور تزریق هورمون رویش (سوماتوتروپین گاوی)بر روی گاوهای شیری می تواند در ارتقاء ساخت شیر ٬چربی تصحیح شده ٬ پروتئین و لاکتوز شیر نقش داشته باشد . 

برای این خواسته در آزمایشی به زمان 140 روز بر روی 40 گاو شیری که از نظر شیر دهی با نیز برابر بوده و اکثر از 70 روز از ساخت شیر آن‌ها می گذر کرد ٬با به کار گیری از 4 گروه آزمایشی که شامل : عصر ی فروغ روزمره ی طبیعی نوروفروغ روزمره ی ارگانیک به همپا تزریق عضلانی روزمره 14 میلی گرم هورمون ٬روشنایی طولانی ( ساعت فروغ و روشنایی و 6 ساعت تاریکی مطلقاز 5 صبح لغایت 23) ٬روشنایی طولانی به همپا تزریق عضلانی روزانه 14میلی گرم هورمون بود٬انجام شد ٬ مشخص شد که استفاده از ساعت فروغ و روشنایی 6 ساعت ظلمات در مقابل موقعیت معمول نور قادر است به میزان 9/1 کیلو گرم در روز ٬فاکتور اصلاح چربی شیر را ارتقاء دهد . این در حالی می‌باشد که به کار گیری از ساعت های عمده نور و روشنایی طی روز به همراه تزریق هورمون می تواند فاکتور اصلاح شیر را تا 7/7 کیلوگرم در روز ارتقاء دهد . تولید شیر عمده و استمرار شیر دهی از گزاره راههای رسیدن به آن ٬ استعمال از اثر تحریکی ترشح شیر (شیر سازی ) از تزریق هورمون می تواند باشد . در این مقاله مشخص و معلوم شد که به کارگیری از نور و روشنایی طولانی نسبت به نور و روشنایی ارگانیک میتواند شیر را در 8 تا 10 درصد در گاوها افزایش دهد و بیش از مخلوط راه های 3 توشه دوشش روزمره و تزریق 14 میلی گرم هورمون رشد (تروپست)٬سبب ارتقاء ارتقا ایجاد شیر خواهد شد . به طوری که در سایر کتابها و مقاله ها نیز به این زمینه اشاره گردیده می‌باشد که تزریق هورمون به گاوهای شیر ده باعث افزایش ساخت شیر شده و استفاده از این هورمون به همپا پرولاکتین جهت رویش ها ٬ضروری میباشد وتداوم شیر دهی در گاو هم عمده به این هورمون متعلق می باشد . ارتقاء ماده خشک مصرفی در گروه هایی که از ساعت نور در روز استفاده می کردند نسبت به نوروروشنایی معمولی مقدار 800 گرم در روز بود و در همین حالت به همراه استعمال از هورمون پرورش ٬مقدار ماده ی کم آب مصرفی تا 2 کیلوگرم در روز ارتقاء داشت . 

مطلب فوق قادر است یکی از عوارض ارتقا در ساخت شیر ٬متعاقب مصرف خوراک بیشتر باشد . در حالا حاضر نتایج آزمایشها نشان میدهد که استفاده از هورمون و یا این که ارتفاع نوروروشنایی روزمره ی بخش اعظم هر کدام به تنهایی می تواند سبب به ساخت بخش اعظم شیر شود ولی از مخلوط این دو راه و روش با هم نتایج بهتری حاصل میشود . استعمال از هورمون رویش با جا به جایی ذخیره ی انرژی در تن گاوهابه افزایش شیر یاری می‌نماید و هر نوع کاهش در بالانس انرژی را به وسیله افزایش در مصرف ماده ی خشک جبران مینماید . 

همینطور در کل منش های مورد استفاده ی آزمایشی ٬تفاوتی از لحاظ آماری در لاکتوز و پروتئین شیر مشاهده نمی شود . 

نتیجه 

: به کار گیری از عصر ی روشنایی طولانی هورمون رویش به طور جدا سبب ارتقا در ایجاد شیر گاوهای شیر قریه بود . نتایج مطالعات کنونی توصیه کرد که ترکیبی از روشهای فوق به یار 3 بار دوشش روزانه تاثیر به سزایی روی ساخت شیر ٬تحریک وترشح شیر و افزایش در ماده ی کم آب مصرفی داشته است .ارتقاء مقدار سنتز پروتئین در همگی سلولهای بدن که اثر را با ارتقاء در سرعت انتقال اسیدهای آمینه به سلول تن اعمال می کند وموجب ارتقا سنتز پروتئین ونگهداری ازت در تن میگردد . 


نشانه ها 
بالینی نشانه ها 
بالینی چهار تراز دارد:[۱۰] 
عصر کمون: بستگی به منش ورود ویروس دارااست . پس از گزش کنه، زمان کمون معمولاً یک تا سه روز می باشد و حداکثر به ۹ روز می‌رسد . عصر کمون به دنبال تماس با بافت‌ها یا خون‌آلوده معمولاً پنج تا شش روز هست و حداکثر زمان اثبات شده ۱۳ روز بوده‌است . 
قبل از خونریزی: شروع نشانه ها ناگهانی حدود ۱ تا ۷ روز طول میکشد (متوسط ۳روز)، بیمار دچار سردرد شدید، تب، لرز، درد عضله، (بخصوص در پشت و پاها)، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم، خوف از فروغ (حساسیت به نور) میشود . ممکن میباشد حالت تهوع، استفراغ فارغ از رابطه با غذاخوردن و گلودرد و احتقان ملتحمه در اوایل بیماری وجود داشته باشد که گاهی با اسهال و درد شکم و کاهش اشتها یار می‌گردد .[۱] تب معمولاً بین ۳ تا ۱۶ روز طول میکشد . تورم و قرمزی صورت، گردن و قفسه سینه، پرخونی خفیف حلق و ضایعات نقطه‌ای در کام نرم و طاقت فرسا شایع می باشند . تغییرات قلبی عروقی دربرگیرنده کاهش ضربان قلب و کاهش فشارخون مشاهده می‌گردد . لکوپنی، ترمبوسیتوپنی (کاهش پلاکت به کمتر از ۱۵۰٫۰۰۰ در میلی‌متر مکعب) و بخصوص ترمبوسیتوپنی شدید نیز در این مرحله معمولاً مشاهده می گردد .[۱۴] 

ماشین آلات تولید خوراک دام

مرحله خونریزی‌دهنده: تراز کوتاهی می‌باشد که به سرعت ساخت میشود و معمولاً در روز ۳ تا ۵ بیماری استارت می شود و ۱ تا ۱۰ روز (بطور میانگین ۴ روز) طول می کشد . خون ریزی در مخاطها و پتشی (خون ریزی زیرجلدی که قطری در حدود ۱–۲ میلی‌متر دارد) در پوست بخصوص در نصیب بالای بدن و در ارتفاع خط زیربغلی و ذیل در خانم‌ها چشم می‌گردد و در محل‌های تزریق و ذیل فشار (محل بستن رگ‌بند و غیره) ممکن هست ایجاد شود . بدنبال پتشی ممکن می باشد هماتوم (تجمع خون یا این که خون مردگی) در همان محل‌ها و سایر پدیده‌های خونریزی‌دهنده مانند ملنا (مدفوع قیری صورت ناشی از خون ریزی دستگاه گوارش)، خون‌ادراری و خون‌دماغ، خونریزی لثه و خون ریزی غیر نرمال رحم ایجاد شود و گهگاه خلط خونی، خون‌ریزی در ملتحمه و گوشها نیز دیده می‌شود . برخی موارد خون‌ریزی از بینی، استفراغ خونی، ملنا و خونریزی غیر عادی رحم آن قدر شدید می‌باشد که بیمار نیاز به تزریق خون داراست . در حدود ۱۵٪ بیماران صرفا پتشی ظواهر می شود . مشکل‌های دستگاه تنفس به استدلال سینه‌پهلو خونریزی‌دهنده در حدود ۱۰٪ بیماران تولید می‌شود . به استدلال تضارب دستگاه فاگوسیت تک‌هسته‌ای با ویروس، احتمال ابتلا به سلول‌های کبدی شایع هست که موجب هپاتیت ایکتریک می‌شود . معمولاً بین روزهای ۶ تا ۱۴ بیماری در یک سوم بیماران کبد و طحال والا میگردند . در این مرحله، نتایج آزمایش‌های اعمال کبدی، غیرعادی هستند، مانند میزان آنزیم آسپارتات ترانس آمیناز و سرم بیلی‌روبین که اکثر اوقات در مرحله آخری بیماری بالا می رود . در مواردی که سبب به مرگ بیمار می‌گردد معمولاً علائم بیماری بطور پرسرعت چه بسا در روزهای نخستین بیماری تغییر تحول می‌نماید و نیز چنین لیتوز (افزایش تعداد گلبول‌های سپید به بالاتر از ۹۰۰۰ در میلی‌متر مکعب) اکثر از لکوپنی وجود داراست . ترومبوسیتوپنی در فرآیند اولیه بیماری نشان‌دهنده پیش دوراندیشی بدی میباشد . مرگ به دلیل از دست‌دادن خون، خون‌ریزی مغزی، کمبود مایعات به عامل اسهال، یا این که خیز ریوی ممکن می باشد ساخت شود . در کالبد گشایی بیماران فوت‌شده، معمولاً خون‌ریزی به شدت‌های متفاوت در کلیه اعضا و بافت‌ها و داخل معده و روده‌ها دیده می‌گردد . 
عصر نقاهت: با کمرنگ شدن ضایعه‌های پوستی از روز دهم، به تدریج پروسه بهبودی آغاز می‌شود . عمده بیماران در هفته‌های سوم تا ششم آن‌گاه از شروع بیماری وقتی شاخص‌های خونی و آزمایش ادرار آن ها ارگانیک شد از بیمار ستان مرخص می گردند . مشخصه دوره نقاهت، طولانی بودن آن به همراه ضعف می‌باشد که ممکن میباشد برای یک ماه یا عمده باقی بماند . گهگاه موهای تن بی نقص می‌ریزند که البته پس از ۴ تا ۵ ماه ترمیم می‌گردد . بهبودی معمولاً بدون عارضه است . اگر‌چه التهاب عصبی یک یا چند عصب ممکن هست برای چند ماه باقی بماند . 

کنه 
هیالوما راه و روش 
تشخیص در هفته نخستین بیماری و در سطح تب می‌توان با نمونه‌گیری از خون، ویروس را قطع کرد . همینطور می‌توان ویروس را از نمونه‌های بافتی مثل بافت کبد، طحال، کلیه، غدد لنفاوی جدا کرد .[۴][۵] 

ویروس را می‌توان در کشت یاخته تهیه و تنظیم گردیده از بافت همه خوش یمن کشت اعطا کرد یا به وسیله تست عکس العمل زنجیره‌ای پلیمراز اثر ویروس را در آنزیم رونوشت بردار مع مشاهده کرد .[۴][۵] 

به وسیله آزمایش‌های سرمی نیز می‌توان به جستجوی پادتن پرداخت از گزاره می‌توان از آزمایش‌هایی مانند ایمونوفلورسانس، خنثی سازی، آزمایش فیکساسیون کمپلمان، آزمایش الیزا، ثبوت موادسازنده کامل کننده استعمال کرد . معمولاً پس از شش روز میزان پادتن ام قابل اندازه‌گیری است و تا چهار ماه در خون باقی می‌ماند؛ البته پادتن جی را تا پنج سال می‌توان در خون تحلیل کرد . در حالت‌های فوق حاد و مرگ‌آور، در اولِ بیماری معمولاً هیچگونه پادتنی در خون (قبل از شش روز) قابل اندازه‌گیری نیست؛ براین اساس تشخیص بر مبنا جداسازی ویروس از خون و بافت‌ها به شیوه کشت سلولی یا تشخیص پادگن ویروس به روش‌های ایمونوفلورسانس، آزمایش الایزا و واکنش زنجیره‌ای پلیمراز می‌باشد .[۴][۵] 

همچنین با اندازه‌گیری SGOT و SGPT می‌توان به عفونت ویروس در کبد، پی برد معمولاً در مبتلایان، SGOT بالاتر از SGPT می باشد .[۴][۵] 

پیشگیری 
روش‌ها 
مریض مشکوک به تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو می بایست قرنطینه شود و با افراد خانواده و کارکنان بیمارستانی در تماس نباشد . تمامی وسایل بیمارستانی مثل ماسک، دستکش، روپوش، پیش بند، لوله‌های خون، سرنگ‌های استفاده شده و هر وسیله‌ای که با ترشحات مریض در تماس بوده باید سوزانده شود . 
آفت‌کشی 
خانه و اصطبل جهت کاهش کنه‌ها مصرف 
مواد گناینده برای توالت‌ها، محفظه آلوده به خون و ترشحات بیمار زیرا این بیماری در دام، بدون آرم است، باید از مصرف گوشت تازه پرهیز شود و دام پس از ذبح تا ۲۴ ساعت در دمای صفر تا مثبت چهار جایگاه سانتی گراد قرار گیرد تا ویروس‌های آن کشته شوند و پس از آن مصرف شود . 
در وقتی که کارمندان مراقب مریض در معرض تماس پوستی یا پوستی مخاطی با خون، مایعات تن یا این که فضولات بیمار قرار می‌گیرند باید فوراً مرحله آلوده را با آب و صابون بشویند .[۵] 
از خرید گوشت‌های بازرسی نشده فارغ از مهر دامپزشکی (کشتار غیرمجاز) پرهیز شود . 
کارمندان بهداشتی و درمانی و کسانی که با خون، ترشحات تن بیمار یا بافت‌های آلوده بیماران تماس داشته‌اند بایستی تروتمیز و دستکم تا چهارده روز پس از تماس، ذیل نظر بوده و درجه حرارت تن آنان هر روز در دست گرفتن شود و در فیس ظهور علامت ها بالینی، مطابق با توصیف مورد محتمل بلافاصله درمان برای آنان شروع گردیده و اقدامات بعدی به کار آید .[۱۵] 

علامت ها 
پوستی واکسن 
هیچ مدل واکسن معتبری برای پیشگیری در بشر و دام وجود ندارد .[۱] البته چنانچه فرد، به موقع جهت درمان مبادرت نماید می‌توان بیماری را معالجه کرد . 

از سال ۱۹۷۰ میلادی تلاش‌هایی برای دستیابی به واکسن این بیماری انجام گردیده که عمده آن ها بی‌نتیجه بوده‌اند . فقط واکسن مو جود که گمان می رود کارامد باشد در بلغارستان قضیه استعمال قرار می‌گیرد .[۱۶] 

در سال ۲۰۱۱ تیمی از دانشمندان مملکت ترکیه به واکسنی غیر سمی دست‌یافتند که در آزمایش‌های اول ۸۰ درصد مصونیت تولید کرده که در حالا طی پروسه تست سازمان خوراک و دارو آمریکا برای دریافت تأییدیه میباشد .[۱۷] 

تب 

برفکی fmd 

بیماری تب برفکی یک عدد از بیماری های واگیردار در حیوان‌ها است که شیوع آن می تواند عواقب شدید اقتصادی به یاور داشته باشد . این بیماری بیشترین اثر خود را روی گاو، گوسفند، خوک، بز و سایر حیوانات پسنتاندار سم دار دارااست . 

ماشین آلات خوراک دام

این بیماری ناشی از ویروس آنفولانزای خوکی می‌باشد که بسیار عفونی است و قادر است در بعضا از موردها در محفظه باقی بماند . این بیماری به حدی خطرناک می‌باشد که در صورتیکه شیوع FMD اتفاق افتد، کشورهای دیگر گوسفند و دام زنده یا این که محصول ها حیوانی ما را تا یک سری ماه پس از ریشه کنی این بیماری، نمی‌پذیرند . 


تاثیرات 

تب برفکی در دام‌ها: تب برفکی در خوک و گاو شدیدتر از گوسفند زنده میباشد و سبب می‌گردد در پا، لهجه و بینی حیوان‌ها جوش‌های لبریز مایع زده شود، که زیاد دردناک میباشد و منجر می شود حیوان ها آلوده به این بیماری لنگ بزنند، در میل کردن طعام بی‌اشتها شوند و بیش از حد بزاق ساخت نمایند . اما پیشین از این‌ها حیوان‌ها تب شدید مینمایند . 


در شرای گاوها و گوسفندان شیرده مبتلا این بیماری شوند افت شدید میزان شیر را خواهند داست و در‌صورتی‌که دام بارداری مبتلا این بیماری شود موجب سقط جنینش می‌شود . در حالتی که معالجه به موقع آغاز شود عمده دام‌های بالغ آن گاه از 10 الی 14 روز به وضعیت طبیعی خویش برمی‌گردند ولی گاوهای شیرده معمولا به حجم شیردهی دیرین خود نمیرسند . 


تب 

برفکی در گوسفند نشانه‌ 

های تب برفکی در گوسفند: تب 

سقط 

جنین لنگ 

زدن سقط 

جنین و مرگ در بره‌های جوان تولید 

جوش و جراحت روی دندان، زبان، بین انگشتان پا و در سم بیماری 

تب برفکی در گوسفندنشانه‌ های تب برفکی در گاو: بزاق 

بیش از حد در لب لنگ 

زدن تب 

از 

دست دادن اشتها کاهش 

ایجاد شیر ایجاد 

جوش و زخم در زبان، دندان، بینی، میان انگشتان پا، پاشنه پا تب 

برفکی در گاو علامت 

های تب برفکی در خوک: لنگ 

زدن شدید تب 

کاهش 

اشتها توده 

شدن دورهم آسیب 

و جوش در منطقه بینی، در دهان و پاها، بخصوص باند کرونر تب 

برفکی در خوک راه 

انتقال تب برفکی به حیوان ها دیگر: تماس 

مستقیم: تماس بدون واسطه فی مابین یک حیوان آلوده و کثیف و یک حیوان اصلی به بیماری سبب ساز به انتقال بیماری کی‌شود به عنوان مثال، لمس بینی به بینی . 


تماس 

غیر مستقیم: در این روش ابزارها و انسان‌ها فارغ از رعایت مساله بهداشتی منجر می‌شوند که بیماری از حیوان‌ها بیمار به حیوان‌ها با اهمیت به بیماری منتقل گردد به این چهره که وسایل و ابزار الات و محیط بوسیله مدفوع و مانده غذاهای دام های مریض کثیف میگردد . 


تنفس 

در محیط: استشمام هوای آلوده ناشی از تنفس دام‌های محفظه سبب بیماری در حیوانات اساسی می‌شود، گاوها و خوک‌ها بیشتر از این طرز دچار این بیماری می گردند . 


رویکرد 

پیشگیری از انتقال بیماری تب برفکی: برای پیشگیری بیشتر و ضرر و زیان کمتر ناشی از این بیماری راه‌هایی ارائه گردیده میباشد که در ادامه به آنالیز آن ها پرداخته‌ایم . 


ممنوعیت 

حرکت: دامداران بایستی دام مریض رو از مابقی قطع کنند و اذن حضور در محفظه مزرعه رو ندهند چراکه حضور در آن ها محیط را به طریق‌های گوناگون آلوده و کثیف مینماید و باعث خطر برای مابقی دام‌ها می‌گردد . 


از 

در میان بردن دام بیمار: برای پاکیزه کردن محیط یکی از طرق مطئمن از دربین بردن دام بیماری می باشد که از عصر درمان آن گذشته است، این فرمان برای کاهش میزان دفع ویروس و ارتقاء آن میباشد . 


سایر 

روش‌ها: بخش اعظمی 

از اقدامات دیگر برای متوقف کردن شیوع بیماری به کارگیری می‌شود، از گزاره چک و تست حیوان‌ها در مزارع در یک حوزه‌ با خطر بالا شیوع، ردیابی ظواهر و کردار حیوانات،بررسی افراد و تجهیزاتی که در نزدیکی یا این که نزدیک حیوانات قرار گرفته اند و ردیابی و تخریب تولیدات حیوانی و مزارع آلوده 


واکسیناسیون 

تب برفکی: واکسنها مقابل ویروس FMD در دسترس می‌باشند اما به خاطر خیلی مسائل اقتصادی تهیه کردن برای برخی از دامداران خلل هست . تصمیم در زمینه این‌که آیا واکسیناسیون در پیش‌رو شیوع بیماری مفید میباشد می شود یا این که نیکی محاسبه این فرمان معمولی می باشد و پایین تأثیر چند دلیل قرار می گیرد . واکسینه شدن حیوان‌ها با این که منجر نگهداری در برابر بیماری میشوند ولی باز هم احتمال آلوده شدن بوسیله ویروس برفکی وجود داراست . به گزارش سرویس دام، دامداری برادران تیموری» فروش گوسفند – فروش دام زنده »؛ 
برای پرواربندی و دست یابی به نتیجه گیری خوب تر از پرورش دام ها، بایستی در فصل زمستان بره های تندرست و بهداشتی را خریداری فرمایید . 

ماشین آلات خوراک دام

علاوه بر آن دامداران می بایست درباره تمام بیماری های دامی و نیز روش کردار و معاش دامی داده ها کافی را داشته باشید تا در مواقع نیاز بتوانید از آن ها به کار گیری نمائید . همان گونه که می دانید رعایت بهداشت و داشتن تغذیه مطلوب دام های زنده می توانند در ارتقا وزن آن ها و همینطور وصال به نتیجه دهی بالا موثرباشد . 

پس برای وصال به این هدف ها باید موقع پرواربندی نظم در در بین دام ها حاکم باشد . بدین خواسته برای تفکیک دامی خود می توانید از شماره زنی برای کلیه گوسفنذن و یا این که دیگر دام ها به فعالیت ببرید . 

این عمل منجر شناسایی خوبتر دام ها خواهد شد . منش های شماره زنی دام به چهره موقت اشکال مختلفی دارد، که از این موردها می توان به پلاک کردن گوش یا گردن، اسپری کردن در روی پشم ها می باشد . در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواعی از این راه ها آشنا سازیم . 

انواع 
شماره زنی دام های زنده 
راه های مختلفی برای شماره زنی دام ها وجود دارد، این روش ها شامل: اسپری کردن بدن، به کار گیری از پلاک گوش و پلاک گردن میباشد . در نوشته زیر به توضیح گوناگون هر یک خوا‌هیم پرداخت . 

شناسایی 
دام ها با پلاک گوش 
پلاک گوش سهل و آسان ترین راه و روش برای شناسایی دام ها از هم و تفکیک آن ها می باشد . برای این فعالیت کافی است یکی از گوش های دام خود را با دستگاه رخنه‌ کنید، و پلاکی که روی آن شماره دام و یا اسم آن ذکر شده می‌باشد را بر روی گوش بیندازید . 

این پلاک ها برای شناسایی بهتر دام کاربرد داراست که می بضاعت آن را با بها مناسبی تهیه کرد . در کشور ما بهترین خط مش برای شناختن دام ها سلامت و بهداشتی، استفاده از پلاک گوش میباشد . این منش موقت برای پرواربندی ها در همه مناطق کاربرد دارااست . 

عموما اشخاص این پلاک ها را سوای شماره خریداری می کنند و با یک ماژیک منحصر روی، شماره را روی آن درج می نمایند . علاوه بر آن می توانیم، تاریخ تولد و دسته جنسیت را به همپا جور نژاد دام ها در آن ها ثبت کنیم . شناسیایی 
دام ها با رویه اسپری کردن 
این رویه کهن که اکثر دام ها طرفدار آن هستند، از این منش برای شناسایی کلیه دام ها استعمال می کنند . 

اسپری های رنگی که برای شناختن دام ها استفاده می شود،آن را روی بدن و یا رمز گوسفند زنده می پاشند و به این جور می بضاعت آن ها را از یکدیگر تفکیک کنیم . پلاک 
کردن گردن به منش موقت 
پلاک کردن گردن دام ها از جمله شیوه های موقت دیگری هست که برای شناسایی دام استعمال می شود . می بضاعت و توان اذعان کرد کاربرد کمتری نسبت به دو خط مش بالا داراست . 

ولی همگی آن ها برای یک انگیزه در پرواربندی به کارگیری می شود . برای این کار بایستی کناره ای از گردن دام را ترک کرد و پلاک مسئله نظر را که دربردارنده داده ها کلی از دام ها هست را به منطقه گردنی متصل نماییم . 

به گزارش تیم فضای مجازیخبرگزاری میزان، پژوهشگران دانش کده گروناد در پی مطالعات متعدد به این نتیجه رسیده‌اند که شیر بز دربردارنده مواد مغذی زیادی میباشد که برای بهبود سلامت بدن آدم مضاعف اثرگذار میباشد . 

ماشین آلات خورا ک دام

مصرف شیر بز برای افرادی که در گیر قلیل خونی ناشی از فقر آهن میباشند دوچندان خوب هست چون منجر میشود که خواص مغذی آهن اکثر شده و گلبول‌های قرمز خون دوباره ساخته شوند . این نوع شیر تداخل در میان کلسیم و آهن را به دستکم می‌رساند . می بایست بگوییم که شیر بز از DNA اشخاصی که به دلیل معالجه ناچیز خونی به بازه زمانی طولانی از آهن استعمال کرده و ذخیره‌ی آن بیش از حد گردیده است حفظ میکند . دانشمندان مشاهده کردند که شیر بز حاوی مواد مغذی بی‌شماری می‌باشد که از لحاظ بها تغذیه‌ای می‌توان آن‌ را با شیر مادر مقایسه کرد . بدون شک می دانید که شیر گاو به ادله دارا بودن مواد آلرژی‌زا منجر ایجاد آلرژی می‌شود البته شیر بز حاوی اندازه کمتری از این مواد آلرژی‌زا میباشد و برای همین تولید آلرژی آن مضاعف کمتر می باشد . برای همین افرادی که به شیر حساسیت دارا هستند و یا این که نمی‌توانند آن‌ را تحمل نمایند میتوانند این شیر را جایگزین شیر گاو نمایند . شیر 

بز برای فلور روده خوب است 

یکی دیگر از خواص شیر بز این میباشد که حاوی اندازه متعددی اولیگوساکارید است . در واقع اولیگوساکارید این شیر شباهت زیادی به شیر مامان دارااست . این ترکیبات بدون این که هضم شده باشند وارد روده‌ی بزرگ می شوند و مانند پربیوتیک‌ها فعالیت می‌نمایند و فلور باکتریایی بیماری زا را از میان میبرند . شیر بز مقدار کلسترول را کاهش میدهد و تری گلیسیرید و ترانس آمیناز را در مرحله مناسبی نگه می دارااست . 
شیر 

بز حاوی لاکتوز کمتری است 

شیر بز در مقایسه با شیر گاو لاکتوز کمتری داراست ولی در عین حال خیلی راحت‌تر از این شیر جذب می‌گردد . به همین عامل برای افرادی که به این قند شیر آلرژی داشته و نمی‌توانند آن‌را تحمل کنند زیاد اثرگذار هست و این اشخاص میتوانند با خاطر سهل و آسان از شیر بز به کار گیری نمایند . بایستی بگوییم که اصلی‌ترین تفاوت فی مابین شیر گاو و شیر بز در نوع چربی جانور در این شیرها میباشد . شیر بز بافت کاملاً یکنواختی داراست و برخلاف شیر گاو که قطرات چربی رغبت متعددی به جدا شدن و وارد شدن به تراز را دارند، قطعات چربی شیر بز کوچک‌ترند و معلق در شیر باقی می مانند . همچنین شیر بز دربردارنده اسیدهای چرب اضطراری (لینولئیک و آراشیدونیک) بیشتری از شیر گاو میباشد . این اسیدهای چرب به خانواده‌ی امگا 6 ها وابستگی دارند . این اسیدهای چرب دربردارنده یک منشاء انرژی سرعت بالا می‌باشد که در عین درحال حاضر به چهره بافت چربی مانند ذخیره نمی‌شود . 


زمانی 

که قصد خرید دام دارید به چه مسائلی اعتنا می کنید؟ آیا می دانید یک دام خوب باید چه خصوصیت هایی داشته باشد؟ ولی تمام دامداران،‌نشانه های یک دام عالی را می دانند . 

البته آیا از میزان اهمیت هر یک ازاین آرم ها هم آگاهی دارید؟ آیا اساسی ترین آرم و اندازه آنها را می دانید؟ دراین مقاله سعی می کنیم شما را درخرید یک گاو شیری عالی و پرمحصول امداد کنیم . همچنین کلیدی ترین نماد های یک گاو شیری خوب را به شما معرفی کنیم . 

به این ترتیب، با خرید دام عالی و پرمحصول نیز تولید خیر و خوبی خواهید داشت وهم دام های غیر مناسب وکم فرآورده خویش را ناچیز ناچیز با دامهای پرمحصول،‌ عوض کرده و نژاد گاوهای خویش را اصلاح می نمائید . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

نشانه 

های عمومی گاو سالم گذشته وعظ می کرد زخرید گاو شیری باید ازسالم وبیمارنبودن آن اطمینان پیدا فرمایید . می بایست اعتنا نمائید که گاو مسئله لحاظ به طور تر و تمیز واکسینه شده می باشد وکارت بهداشت دارد . یک گاو سالم،‌تحرک کافی،‌چشمان شفاف، درشت و براق،‌موهای درخشان و تمیز،‌گوش برجسته و سیخ ،‌پوزه صاف و مرطوب و لب های گشاده داراست . 

توجه نمایید تا حرکت های غیر عادی گاو را با تحرک وشادابی آن خطا نگیرید . گاو را حرکت دهید تا ازمناسب بودن PARSHOLDIN،‌راه رفتن منظم گاو ولنگ نزدن آن،‌ مطمئن گردید . 

خصوصیت 

های اختصاصی گاوهای شیری ۱- 

قد و قامت(اندازه قد) خوب می‌باشد بدانید که قد حیوان اثری درشیردهی آن ندارد . 

ولی گاو کوچک و ضعیف به علت این که نمی تواند غذای بیشتری بخورد ودرتلقیح تصنعی به اسپرم های خوب،‌جواب نمی دهد،‌برای نگهداری مطلوب نمی‌باشد . 

درهرصورت گاوها را به سه گونه تقسیم می کنند: الف) 

قد بلند به ارتفاع ۱۵۰ تا ۵/۱۴۷ سانتی متر ب) 

قد متوسط به طول ١٤٠ تا ١٣٧سانتی متر ج) 

کوتاه قد به طول ١٣٠ تا ١٢٧ سانتی متر ۲- 

عمق بدن عمق بدن گاو شیری را با خط کشهای اختصاصی (کولیس) مقدار گیری می کنند . البته با دیدن ظاهر گاو نیز می توان به عمق بدن آن پی موفقیت . به طوری که هرچه فاصله گودال شیر تا آخرین دنده از قسمت عقبی حیوان بخش اعظم باشد، آن حیوان غذای بیشتری می تواند بخورد و قدرت ساخت بالاتری داراست . اما این صفت رابطه مستقیمی بامیزان ساخت شیر ندارد اما درعمر اقتصادی وتوانایی گاو برای تولید اکثر اثر داراست . 

۳- 

زاویه دار بودن بدن درمنظر پشتی این صفت به طور بدون واسطه با شیرواری گاو ارتباط دارد . زاویه داربودن یعنی هر وقت از عقب حیوان به سمت سرش نگاه کنیم،‌یک زاویه تیز که به سمت آخرین گردن باریکتر می شود،‌ببینیم . هرچه این زاویه تیزترباشد ، دام ازنظر ویژگی های شیرواری،‌وضعیت بهتری دارد . البته باید دقت داشته باشید که نباید این صفت را با لاغری گاو اشتباه گرفت . 

زاویه داربودن گاو درمنظر پشتی نشان می دهد که این گاو سروگردن کشیده،‌ دنده های برجسته و ظریف وبدنی کشیده و موزون دارد . درحقیقت کمر صاف، سفت و قوی،‌گردن نازک و کشیده، نداشتن غبغب وزاویه داربودن گلو موجب به وجود داخل شدن چنین زاویه ای شده می باشد . 

۴- 

عرض وزاویه کپل عرض کپل رابطه مستقیمی با زایمان سهل وآسان وبه جهان وارد شدن گوساله سالم و درشت دارد . هرچه عرض کپل گاو شیری بیشتر باشد، خوب تر میباشد . برای پی بردن عرض کپل، کافی می‌باشد که فاصله دو استخوان مفصل خاصره راست و چپ گاو را مقدار گیری کنیم . مسافت این دو، نشان دهنده پهنا کپل گاو است . 

*نکته 

مهم* نکته حساس دیگر این است که زاویه کپل گاو می بایست یک شیب ملایم از سمت برجستگی مفصل ران به استخوان ورکی ذیل گاو داشته باشد . برای میزان گیری این زاویه باید به استخوان مفصل ران گاو توجه فرمائید وشیب آن را نسبت به محل پین گاو نظارت نمایید . شیب فراتر و شیب تحت تر برای گاو شیری مناسب نمیباشد و موجب حزن هایی درتولید نظیر وخروج ناقص ترشح های رحمی گاو می شود . 

همچنین دقیق بودن و یک نواختی دم ازمحل اتصال تا انتها،‌نشان دهنده شیرواری گاو می باشد


همچنانکه می دانید بخصوص در گاوهای پرتولید و اوایل زایش بخش اعظم ترین کمبود در جیره گاوهای شیری انرژی است . چون در این بازه دام در بالانس منفی انرژی قرار دارد و با توجه به حجم شکمبه نمی تواند مقدار متعددی طعام را برای تامین انرژی موضوع نیاز خود و ایجاد شیر بالا مصرف کند بدین ترتیب ضروری میباشد که از موادی که حاوی انرژی بالایی هستند در جیره به کار گیری کرد . که از گزاره این مواد می توان به دانه سویا پرچرب فرآوری گردیده و چربیها اشاره نمود . . 
جدول 
مقایسه بررسی انواع کنجاله ها و منابع پروتئینی کنجاله 
های پروتئینی پروتئین خام-درصد چربی خام-درصد انرژی خالص شیردهی فیبر خام-درصد بها هر واحد پروتئینی(تومان) قیمت هر واحد چربی(تومان) فول فت سویا 37 1 .98 5 .4 .92 38 .89 
کنجاله سویا-42 42 4 .9 1 .94 7 .3 12 .38 106 .1 
کنجاله تخم پنبه 32 4 .5 1 .68 22 13 .44 95 .56 
کنجاله آفتابگردان 26 1 1 .3 24 12 .69 
330 کنجاله کا 34 4 .5 1 .9 12 11 .03 83 .3 
کنجاله گلرنگ 22 1 .3 1 .25 39 14 .55 
250 نکته1 
: در مقایسه ارقام از جدول فوق معین گردید که: قیمت هر واحد پروتئینی فول فت سویا در مقایسه با کتنجاله سویا تنها 6 .5 تومان گرانتر می‌باشد در صورتیکه در مقایسه هر واحد چربی کنجاله سویا 67 تومان گرانتر از فول فت سویا می‌باشد . 
نکته 2:با توجه به مقایسه آماری انجام گردیده در بین متوسط پروتئینهای و چربی جانور در اشکال کنجاله های مصرفی در جیره گاوهای شیری مشخص شوید که مقادیر پروتئین ناپخته در کنجاله های تخم پنبه ،کا و آفتابگردان و گلرنگ زیر حد میانگین محاسبه شده پروتئین دارا هستند .و کنجاله سویا 42 درصد و فول فت سویا بیش از حد متوسط محاسباتی پروتئین دارا هستند . 
نکته 
3: در فیس به کار گیری از فول فت سویا می بضاعت به شرح پایین از منابع پروتئنی جیره به ازای هر یک درصد فول فت سویا کسر نمود: 0 .8 درصد از کنجاله سویا،1 .16 درصد از کنجاله تخم پنبه ،1 .42 درصد از کنجاله آفتابکردان ،1 .06 درصد از کنجاله کا و 1 .68 درصد از کنجاله گلرنگ کسر می گردد .در ضمنیکه اندازه 1 .8 درصد به چربی جیره بیش تر می گردد . همینطور مقادیر متعددی ویتامین E که جهت بهبود تلاش سیستم ایمنی و تولید مثلی در حیوان مفید می‌باشد با اطمینان یاد برای دام تامین می گردد . 
نکته4 :مهم اینکه علاوه بر ارتقاء ساخت شیر و چربی آن انرژی تامین گردیده از طرز فول فت سویای مصرفی در جیره نسبت به سایر کنجاله ها ارزانتر ین میباشد . 
و با توجه به مقایسات انجام گردیده معادله زیر جهت برآورد شایسته ترین ارزش اشکال کنجاله موضوع استفاده با اعتنا به مقدار چربی در جیره گاوهای شیری به شرح تحت می باشد .(نمودار 
الف) Y=356 .21+19 .93X 
که Y نشانگر قیمت و X نشانگر اندازه چربی در هر یک از کنجاله های نامبرده میباشد . 
بطور 
مثال: در مقایسه فول فت سویا و کنجاله سویا 42% حداکثر ارزش برای فول فت سویا 714 تومان و حداکثر ارزش برای کنجاله سویا 453 تومان می باشد درصورتیکه در اکثر مواقع سال ارزش کنجاله سویا بیش از 500 تومان میباشد . 
پیشنهاد 
های مصرف: فول فت سویا را با اعتنا به این‌که منشا تامین کننده پروتئین و انرژی میباشد می توان دستکم 6 درصد و حداکثر 15 درصد در جیره گاوهای شیری استعمال نمود . درصد ورود به جیره با تدریجی بوده و دست کم زمان عادت پذیری در صورت استعمال از فول فت سویا در جیره 5 روز می باشد . ج 

– اپیدمیولوژی سندرم EPIDEMIOLOGY در سال 1984 عامل رینو تراکئیت عفونی بوقلمون یا TURKY RHINOTRACHITIS یا ( TRT ) با رویه سرولوژیکی از مرغان تخمگذار قطع گردیده در سال 1987 PICAULT از کشور فرانسه چیره شد دلیل سر باد کرده ویروس طیور یا SWOLLEN HEAD SYNDROM یا ( SHS ) ازطیور و بوقلمونهایی که دارای علایم معین بیماری بودند انقطاع کند . چندی آنگاه در مرکز تحقیقات طیور PLOUFARGAN دخالت مستقیم دلیل TRT در ایجاد سندرم SHS به وسیله میکروسکوپ الکترونیک به ثبوت رسید و مشخص و معلوم گردید ویروس TRT در سلولهای اولیه جنین در جوجه و بوقلمون به راحتی رشد میکند با همکاریهای علمی و فنی و تحقیقاتی که بین مرکز تحقیقات Ploufargan و موسسه رون مریودر لیون فرانسه انجام شد ویروس TRT را در روی سلولهای اولیه تراشه یا نای جنین جوجه و بوقلمون رشد و گسترش دادند و با این کار تحقیقاتی توانسته واکسنهای زنده و کشته SHS را در روی سلولهای فوق الذکر و سلولهای کلیه میمون سبز افریقایی یا سلول ( Vero ) تهیه و تولید نمایند . در هم اکنون حاضر دامنه بسط بیماری بسط یافته و از اکثر کشورهای دنیا نظیر فرانسه ، بلژیک ، ایتالیا ، هلند ، اسپانیا ، لیبی ، مراکش ، تونس ، مکزیک ، پاکستان ، ایران ، عراق ، و عربستان سعودی بیماری گزارش گردیده می‌باشد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام و طیور


راجع‌به 

– تشخیص سندرم Diagnostic : 1 – تشخیص سندرم راز باد کرده ویروس معمولا بر مبنای علایم درمانگاهی ، دسته طیور و پیشرفت بیماری و ضایعات و complication که به وجود می آورد معین می شود . 

2 – تشخیص سرولوژیکی : با به کار گیری از روشهای الیز Elisa ایمونو فلورسانس آنتی بادی بیماری تشخیص داده می شود . باید یاد آور نحس الیزا روشی سریع و با کاربردی بالا در این بیماری استفاده می شود در حالا حاضر مرکز تحقیقات Ploufargan و رون مریو در فرانسه یکی از مراکز رفرنس برای تشخیص این بیماری می باشند . 

3 – تشخیص تفریقی سندرم : ممکن میباشد این سندرم با بیماریهای نیو کاسل ( ND ) برونشیت عفونی طیور IB ) ، کریزای عفونی ( IC ) ، لارنگو تراکئید عفونی یا ( ILT ) و پاستورلوز طیور نادرست شود . در بیماری نیو کاسل علامت ها و ضایعات شدید عصبی یا Torticolis دیده می شود .در بیماری برونشیت عفونی نانیسم و تخم مرغ لمبه وجود دارااست . در بیماری کریزای عفونی ترشحات بینی خیلی زیاد و طیور مبتلا دارای حرکت می باشند ولی در SHS حرکت وجود ندارد . در بیماری لارنگو تراکئید عفونی جراحات بیشتر در باطن تراشه یا نای و حلق دیده می شود . 

ه 

– معالجه در سندرم Treatment به حیث می رسد در شکل کامل و نهایی سندرم رمز باد کرده ویروسی طیور به ویژه در مواقعی که بیماری با عامل ها ثانویه می مانند اشیرشیاکلی ، کریزای عفونی ، پاستورلاها ، مایکو پلاسماها و دست اندرکاران ویروسی اصلی دستگاه تنفس مخصوصا برونشیت عفونی همپا باشد یک دسته Complication در این بیماری به وجود می آید که باید از آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف به مدت چهار تا پنج روز در آب آشامیدنی استعمال نمود و تظاهرات و ضایعات سندرم SHS به حد اقل ممکن تقلیل بخشید . یاد آور میشود 6 تا 8 هفته آن‌گاه از انقطاع آنتی بیوتیکها مجددا بیماری عود نموده و ظواهر می شود و به همین جهت می‌باشد که باید در مصرف آنتی بیوتیکها نهایت دقت و هوشیاری و احتیاط را مبذول داشت . 


و 

- پیشگیری و کنترل سندرم Prevention رعایت اصول بهداشت و قرنطینه از اساسی ترین عوامل پیشگیری و کنترل بیماری محسوب می شود . در صورتی که با برسی های سرولوژیکی متوجه شدیم گله مادری Pneumovirus آلوده و کثیف میباشد باید قبلی از اینکه دست اندرکاران می و ویروسی دیگر مجال پیدا کنند ومشکلات و مشکل‌ها به وجود آورند و آن فرم Complication ایجاد شود لازم هست به عبارتی طور که قبلا نیز متذکر شدم ازآنتی بیوتیکهای وسیع الطیف به کار گیری شود .در حالا حاظر دو مدل واکسن زنده وکشته روغنی به ترتیب با ویروسها TRT و SHS برای طیور تهیه گردیده می‌باشد واکسن زنده ای که با ویروس TRT تهیه گردیده می باشد در پولتهای مامان گوشتی و تخمگذار و پولتهای تخمگذار تجارتی در سن 10 هفتگی به عنوان واکسن اولیه یا Primovaccination به چهره اسپری یا آب آشامیدنی مصرف می کنند و در فیس وم میتوان از همین واکسن به عنوان راپل در دومین واکسیناسیون نیز در سن14 – 16 هفتگی در آب آشامیدنی استعمال نمود . باید توجه داشت که واکسن TRT را در جوجه های گوشتی به حافظه انتر فرانسی که با ویروس برونشیت عفونی به ویژه واکسن برونشیت عفونی که با واریانت ها تهیه شده باشد ایجاد می کنند نباید تو ولی مصرف گردد . واکسن کشته روغنی SHS که با ویروس SHS تهیه گردیده است بیشتر در سن 20 تا 22 هفتگی یعنی دو هفته پیش ازشروع تخمگذاری در پولتهای تخمگذار ومادر های گوشتی مصرف می گردد . 

در اکنون حاضر چهار مدل واکسن کشته روغنی SHS به رخ زیر : 

– منووالان ( SHS Vaccine ) 

- بی والان ( ND vacc + SHS Vacc ) 

– تری والان ( ND Vacc + IB Vacc + SHS Vacc ) 

– وواکسن چهار تایی ( ND Vacc + IB Vacc + EDS Vacc + SHS Vacc )


معرفی 
مشهورترین نژادهای گاو در جهان کلیه گاوهای مو جود در عالم را از حیث نژادی به دو دسته شیری و گوشتی تقسیم بندی می کنند . این تقسیم بندی دارای ربط با سعی نژاد ها در موضوع ایجاد شیر یا گوشت و اهداف اقتصادی تولیدی رخ گرفته است . نژادهای شیری برای تولید شیر و نژادهای گوشتی برای ایجاد پروتئین حیوانی رویش داده می شوند . در سال های اخیر برای ارتقای تراز تولید شیر و ایجاد گوشت گاو در جهان، اصلاحات نژادی فیس می گیرد . معمولا گوساله های نر ساخت گوشت بیشتری دارا هستند . 

مشهورترین نژادهای گاوهای شیری هلشتاین، آیرشایر، براون، سوییس، گرنزی، جرسی و هورن می‌باشند . 

بهترین نژاد گاو شیری هلشتاین اسم دارد و پس از آن گاو براون سوئیسی در درجه دوم قرار دارااست . 

مشهورترین نژادهای گاوهای گوشتی در عالم نژادهای هرفورد، براهما، برانگوس، هورن، آنگوس، گالووی، لیموزین و سیمنتال می باشند . 

معرفی 
مشهورترین نژادهای شیری گاو در جهان شناخت 
با نژاد گاو هلشتاین شایسته ترین نژاد شیری گاو در عالم نژاد هلشتاین می باشد . این گاو در بخشها بخش اعظمی از جهان معاش می کند خاستگاه این گاو میهن هلند می باشد . رنگ تن گاو نژاد هلشتاین سیاه و سفید می‌باشد . 

گاوهای هلشتاین به دو دسته فرژین هلندی و هلشتاین فرژین تقسیم بندی می شوند . 

وزن گاو ماده هلشتاین حدودا ۶۸۲ کیلوگرم و وزن گاو نر این نژاد ۱۰۰۰ کیلوگرم می باشد . 
مقدار شیردهی گاو هلشتاین ۷۲۴۰ لیتر می باشد و درصد چربی شیر آن ۳٫۶۵ درصد هست . 


نژاد 
گاو جرسی Jersey خاستگاه این نژاد جزیره ی جرسی میباشد یک عدد از جزیره های در بین شبکه فرانسه و انگلستان هست . شیر تولیدی از این نژاد، بیشترین درصد چربی را در بین سایر گاوهای شیری دارااست و حدودا ۴٫۸۵ درصد می باشد . به استدلال چربی بالا و وجود کاروتن زیاد رنگ شیر زرد رنگ است . 

گاو جرسی کوچکترین نژاد شیری است و مقدار تولید شیر آن نیز نسبت به بقیه نژاد گاوهای شیری کمتر می باشد که در حدود ۴۹۵۰ لیتر است . 
وزن گاو ماده جرسی ۴۵۴ کیلوگرم و وزن گاو نر جرسی ۶۸۲ کیلوگرم است . 


گاو 
نژاد گرنزی Guernsey یکی دیگر از نژادهای پر اسم و رسم گاوهای شیری نژاد گرنزی میباشد که خاستگاه آن گرنزی جزایری در نزدیکی سواحل فرانسه می باشد . 

گاو نژاد گرنزی اندامی کوچک داراست و برای تولید گوشت مطلوب نمی باشد . 
گاو نژاد گرنزی بدنی به رنگ زرد آهویی داراست . 
مقدار ایجاد شیر این نژاد در حدود ۵۲۰۰ لیتر است . 
وزن گاو ماده گرنزی ۵۰۰ کیلوگرم و وزن گاو نر ۷۷۳ کیلوگرم هست . 
گاو 
نژاد گرنزی Guernsey گاو 
نژاد گرنزی Guernsey معرفی 
نژاد گاو آیرشایر خاستگاه این گاو شیری حیطه آیر اسکاتلند می‌باشد که حوزه‌ ای سردسیری است . 

جثه 
ای بزرگتر از نژاد جرسی و گرنزی دارااست و پرورش بهتری هم دارد میزان ساخت شیر گاو نژاد آیرشایر در حدود ۵۶۰۰ لیتر می باشد و درصد چربی شیر آن ۴٫۶۷ درصد میباشد . 
وزن گاو ماده ۵۴۵ کیلوگرم و وزن گاو نر ۸۴۱ کیلوگرم میباشد . 


کسب 

درآمد از پرورش بلدرچین تخمگذار در ایران سالهاست که مردم به نگهداری و پرورش بلدرچین به صورت تفریحی و یا به عنوان شغل و محل درآمد عشق و علاقه مند شده اند و با مراقبت بلدرچین در خانه و فضاهای کوچک هر چندین در تعداد ناچیز در پی ساخت شبکه مالی برای کسب درآمد دوم و سوم میباشند . 


ما در این مقاله قصد داریم فارغ از بحث های حفظ بلدرچین به فیس سرگرمی و تفریحی به طور کلی بر روی پرورش بلدرچین با نگاه شغل و درآمدزایی بپردازیم . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

هزینه 

رویش بلدرچین تخمگذار برای ایجاد مزرعه بلدرچین تخمگذار خوراکی هزینه ها به شش نصیب تقسیم می شود . 


مدل 

اولیه : هزینه های زمین، ساختمان و ابنیه (خرید و ساخت و یا این که رهن و اجاره) 

مدل 

دوم : هزینه های تاسیسات (هیتر گرمایشی ، کولر، فن ، نوروروشنایی و نور و روشنایی و … ) 

جور 

سوم : هزینه امکانات و اسباب پرورش بلدرچین (قفس، آبخوری، دانخوری و…) 

مدل 

چهارم : هزینه خرید بلدرچین تخمگذار 

مدل 

پنجم : هزینه های جاری روزمره نظیر خرید دان بلدرچین، دارو و درمان، کارگری ، آب، برق ،گاز، حمل و نقل و… 

دسته 

ششم: هزینه های مارکتینگ (بسته بندی، لیبل ، تبلیغات و بازاریابی و …) 

فضای 

قضیه نیاز رویش بلدرچین تخمگذار یک بلدرچین تخمگذار بر روی بستر به حدود ۲۵۰ سانتی متر مربع فضا نیاز داراست و برای نمونه در یک سالن ۱۴۰ متری می بضاعت و توان ۵۶۰۰ عدد پرنده بلدرچین تخمگذار را بر روی بستر مراقبت کرد . به عبارتی هر متر مربع از کف تالار برای ۴۰ بلدرچین تخمگذار مطلوب می‌باشد . 


رویش 

بلدرچین در بستر 

چنانچه پرندگان در قفس بلدرچین تخمگذار استاندارد قرارگیرند، این دور و اطراف به ۱۴۰ سانتی متر مربع کاهش پیدا می نماید . با اعتنا به تعداد طبقات قفس بلدرچین که در حالت استاندارد ۴ طبقه بوده و فاصله دستکم ۵۰ سانتی متر در بین طبقات رعایت شده باشد . یک سالن ۱۴۰ متری می تواند ۵۰ متر طول قفس با پهنا ۹۰ سانت ۴ طبقه را در خود جای دهد، که چیزی حدود ۱۰۰۰۰ بلدرچین گنجایش داراست . 


پرورش 

بلدرچین در قفس 

ولی یک مزرعه رویش بلدرچین تخمگذار به فضاهای دیگری هم نیازمند می باشد . از قبیل انبار مراقبت دان ، که چنانچه مزرعه مجهز به کارگاه ایجاد دان نباشد و دستگاه آسیاب و میکسر نداشته باشد و دان روزانه ساخت نشود مستمند آن می‌باشد تا دان را از کارخانه های دان سازی تهیه و در محل مناسب ذخیره کند . برای هر ۱۰۰۰ پرنده ۴ متر مکعب فضای ذخیره سازی حتمی است و با توجه به حد بخش اعظم ارتفاع ۲ متر برای تجمع گونی های دان ۲ متر مربع فضای کف لازم می باشد . حداکثر زمان پیشنهادی برای ذخیره سازی دان در دمای مطلوب ۱۵ روز می باشد . 


محل 

دخیره تخم خوراکی بلدرچین به یک اتاق کوچک با دقت به حجم ساخت تخم خوراکی در روز و بازه ذخیره سازی برای عرضه به بازار نیاز دارید . اتاق ذخیره سازی باید مجهز به وسایل سرمایشی حتمی باشد و دمای اتاق دربین ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتی گراد و رطوبت حدود ۵۰ درصد قابل تهیه و تنظیم باشد . 


محل 

بسته بندی تخم بلدرچین این اتاق را با میز های کار استاندارد مجهز نمائید تا کارگران به راحتی مشغول کار شود . تخم بلدرچین ها پیشین از بسته بندی می بایست تمیز گردیده و تخم های ترک خورده و بد شکل از خط بسته بندی خارج شوند . 


توجه فرمایید ظروف بسته بندی تخم بلدرچینی که از محصول پی او سی روشن بوده در برابر نوروروشنایی خورشید و حرارت آسیب پذیرند لذا در انتخاب محل ذخیره سازی آنان اعتنا فرمایید . اثرات 

گرما و رطوبت بالا بر ایجاد مثل گاو ارتقا حرارت و رطوبت محیط در تابستان می تواند موجب تغییرات فیزیولوژیکی و رفتاری درگاوها ودرنتیجه کاهش موفقیتهای ایجاد مانند گردد . 

این تغییرات عموما در نتیجه (استرس گرما) بوده وشامل مورد ها ذیل است: 1 .ارتقا تنفس . 

2 .افزایش رتبه حرارت رکتوم . 

3 .ارتقاء مصرف آب . 

4 .کاهش غذای مصرفی . 

5 .کاهش وزن . 

6 .کاهش فعالیت . 

ولی استرس حرارتی خیلی بالا باعث عدم تعادل ، کلاپس((Collaps و در نهایت مرگ دام خواهد شد . 

علاوه براین علامتها ،تغییراتی در اندام تناسلی گاو نروماده در اثر استرس گرما رخداد می افتدکه ممکن می‌باشد سبب کاهش باروری در آن ها گردد . آستانه حرارت محیطی که در آن تغییرات فوق چهره می دهد به خیر روشن نمی‌باشد بلکه استرس گرما بسته به ارتفاع بازه وشدت آن اثرات خود را روی اعضای تناسلی به جای می گذارد . حرارت محیطی بالا که برای هفته ها ثابت بماند ممکن میباشد اثرات ضرر و زیان آور خود را در اندام تنا سلی نشان دهد . شب های خنک به کاهش استرس گرما امداد خواهد کرد و ممکن هست که اثر استرس گرمائی روز را جبران نماید . 

دیگر 

عواملی که سبب کاهش اثراسترس گرمایی می شوند عبارتند از : 1 .تهویه 

کافی(چه مکانیکی و چه ارگانیک ( 2 . وجود سایه وآب آشامیدنی . 

3 .به کار گیری مطلوب از آب مانند ایجاد غبار آب وکاهش حرارت در اثر تبخیر آن . 

تاثیر 

استرس گرما بر گاونر: علامت ها استرس گرما در گاو نر با ارتقاء حرارت وثابت ماندن در 90 رتبه فارنهایت (2/32 مرتبه سانتیگراد) بروز می نماید . حرارت محیطی 100 رتبه فارنهات (7/37 مرتبه سانتیگراد) خطر ناک بوده و ممکن میباشد علامت ها توسعه یافته استرس گرما را تولید نماید . اکثری از داده ها در مطالعات تجربی موید تاثیر استرس گرما بر کیفیت منی گاو نر می باشد . تغییرات بعدی استرس گرما می تواند هنگام آنالیز منی مشاهده گردد وآن شامل تغییرات در صورت ، راز و دم سلول اسپرم می باشد . 

پوشش گذاری بر روی اسکروتوم بیضه در گاو نر می تواند 4-1 سکو فارنهایت(2/2-6/ . سکو سانتیگراد) حرارت پوستی اسکروتوم را ارتقاء دهد . این فعالیت آزمایشی موجب ایجاد شرائط استرس گرمائی می شود . پوشش گذاری بر روی اسکروتوم گوساله های نر یک ساله به بازه زمانی 72-24 ساعت موجب کاهش سلولهای ارگانیک اسپرم گردیده هست . این کاهش از 2-1 هفته بعد از پوشش گذاری اتفاق میافتد .زمانی این استرس بر داشته می شود ، کیفیت منی تا 4-1 هفته به همان فیس ادامه می یابد . بسته به طول مدت استرس گرمائی کیفیت منی نسبتاً تا 8-4 هفته سپس از آن به تراز گذشته از استرس گشوده می گردد . در مکانهائی که دامها به دوران متعددی پایین شرائط آزمایشات استرس گرما و هوای گرم قرار گرفته اند (95-88 جایگاه فارنهایت مساوی 35-31 جایگاه سانتیگراد به مدت هشت هفته) ، نتایج مشابهی به دست آمده می‌باشد و دامهــــــــای فوق آنگاه از هشت هفته کـــــه استرس بر داشته شده به شرائـــط قبل خود برگشته اند . 

نتایج عملی استرس گرمائی بر روی گاوهای نر به خیر و خوبی معین نمیباشد . تغییرات در کیفیت منی ممکن میباشد به کاهش باروری سبب شود و خصوصا در صورتی‌که که گاو نر مو جود بارور کننده گله ،تنها گاو نر پیشین از استرس گرما بوده می باشد . آزمایشات نشان داده که گاوهای نر در بروز نشانه ها استرس و نشان دادن حساسیت نسبت به استرس گرمایی متفاوت می باشند و بصورت انفرادی ممکن هست گاو نری باشد که در پیش‌روی استرس گرماعلائم چندانی نشان ندهد در حالی که سایرین دارای علامتها شدید باشند . چنانچه گاو نری در معرض استرس گرما قرار گرفته و1 الی 2 هفته آن گاه این گاو در برنامه همزمانی روی یک‌سری از گاو ها به عمل گرفته شود ،ممکن هست کاهش متعددی درباروری گاو ها اتفاق افتد . با این وجود ذیل وضعیت بخش اعظمی که در فیلد وجود دارااست با یک گاو نر نرمال غیرمحتمل هست که استرس گرمائی حاد اساساً به تنهایی بتواند باروری گاو را ذیل تاثیر خود قرار دهد . داده ها داده ای جان دار اجازه ی بررسی دقیق اندازه تاثیرگذاری استرس گرما بر روی باروری در موقعیت گوناگون مدیریتی در فیلد را نمی دهد . 

با 

کاربرد مدیر ایجاد مثلی صحیح ممکن هست استرس گرما به شرح تحت در گاو نرکاهش یابد : 1-استفاده با صرفه از گاو نر(نسبت 1 به 20 برای گوساله های نر یکساله به گاوهای ماده و نسبت 1 به 40 برای گاوهای نر بالغ) . 

2-تهیه 

سایه و تهویه مطلوب (نصب رشته (Fan ) یا این که به کارگیری از جریان باد به فیس طبیعی) 3- استفاده از گاوهای نر با باروری بالا . 

4-تهیه مقدار کافی آب با کیفیت مطلوب و مواد معدنی . 

5-کاهش استرس های دیگر شامل ه ها مزاحم ، عفونت سم ، و غیره . 

6-نگهداری گاو نر در شرائط وضعیت بدنی خوب . 

7-گردش گاوهای نر در میان مزارع (اگر که مزارع دیگری در دسترس است) این کار سبب ارتقاء مقاومت گاونر کلیدی به استرس گرمائی و جبران استرس فوق می شود . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

اثرات 

استرس گرما بر ساخت مثل گاو ماده: ارتقاء استرس گرما به بیش از 86 جایگاه فارنهایت (30 رتبه سانتیگراد) ممکن میباشد که روی هورمونها در گاو ماده تاثیر گذار باشد . کاهش طول مدت فحلی و اندک شدن شدت علامتها آن ممکن می باشد که یکی از اثرات استرس گرما باشد . استرس گرما در مدت باروری و یا بلافاصله 10-7 روزبعد از آن ممکن می باشد که سبب ساز کاهش ریت باروری ( conception rate ) گردد . این خصوصا هنگامی به وقوع می پیوندد که گاو ها به استرس گرما عادت نداشته باشند .این تغییرات نه تنها دربرگیرنده نارسائی در بــــاروری تخمک می‌باشد بلکه اساسا موجب ارتقا مرگ زود رس جنین نیز در گــــــاو می باشد . 

بامرگ زودرس جنین در ارتباط با استرس گرما ، گاو ظرف 21 روز به فحلی گشوده می گردد . در واقع جنین قبلی از شناسائی توسط مادر از میان رفته و آبستنی زایل شده می‌باشد .بنابر این گاو مجددا ظرف 21 روز به فحلی باز می گردد . 

کاهش باروری در گاوها، بیشترین احتمال، متعاقب استرس گرما می باشد .ولی در بعضی از تلیسه ها نیز ممکن می باشد کاهش باروری واقعه افتد . . 

درحالی که بطور سنتی غا لب توجهات معطوف به اثرات کاهش باروری در گاو نر است، البته این حقیقت اصلی هست که استرس گرما بر روی باروری گاو ماده مفید می باشد . 

بنا بر این استرس گرما خصوصا در بازه زمانی اجرای برنامه همزمانی می بایست مورد دقت قرار گیرد . در یک برنامه همزمانی در برهه زمانی بروز فحلی برای اجتناب از استرس آب و هوای گرم و یا به عمل گیری ابزار مدیریتی در جهت کاهش این استرس برای حصول یک سود عالی ، باید مد نظر قرار گیرد . 


متیونین 
و لیزین در جیره گاوهای شیرده جایگاه 
متیونین و لیزین در جیره گاوهای شیرده و پرواری چیست؟ اسید های آمینه حفظ گردیده را از چه مراکزی با ارزش مطلوب می توانایی خرید نمود؟ 
از جمله خط مش های ارتقا بهره وری جیره، بهبود توازن اسیدهای آمینه می‌باشد . در موقعیت تغذیه گاوهای شیرده با جیره های بر مبنا ذرت، دو اسید آمینه متیونین و لیزین، اولین محدود کننده ها می باشند . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

متیونین 
در جیره گاوهای شیری کامل کننده کردن جیره ها با متیونین حفظ شده درحال حاضر در اکثری از مزارع گاو شیری به روش ای معمول تبدیل شده است . فرآیند مشاهده شده ارتقا یک درصد در پروتئین شیر به ازای 10 گرم متیونین نگهداری گردیده در جیره های دارای کمبود متیونین می باشد . 

لیزین 
در جیره گاوهای شیری داده ها محدود تری در ارتباط با لیزین در دسترس می‌باشد . متابولیسم از 5/5 تا 7/8 درصد نشان داده گردیده می‌باشد . با این اکنون عمده این مطالعات در قوانینی ارتقاء تولید شیر را گزارش نموده اند که متیونین محافظت گردیده نیز مورد به کارگیری قرار گرفته، و در بعضی مطالعات هم سودمندی قابل توجهی حاصل نشده هست . 

نسبت 
مناسب لیزین به متیونین مطالعات شواب و همیاران در دانش گاه نیوهمپشایر نشان می دهد که نسبت مطلوب لیزین به متیونین در پروتئین قابل متابولیسم، برای دستیابی به بیشینه محتوای پروتئین شیر بر شالوده گونه NRC به ترتیب برابر 2/97 و 2/82 و بر اساس نوع CPM برابر با 2/90 و 3 می باشد . 
مراکز 
فروش گندم شکسته درجه یک ارزش مناسب آیا می دانستید گندم شکسته در کیفیت های متعدد و در اشکال مرتبه یک و رتبه دو هستند؟ آیا تمام مرکز ها دان مرغی را با یک بها واحد و مناسب به فروش می رسانند . 

گندم شکسته این ایام به یک عدد از کیمیا ترین تولیدها در حوزه خوراک دام و طیور تبدیل گردیده می باشد . تقاضای زیاد برای این جنس و ساخت کم آن سبب ساز شده تا دسترسی به گندم شکسته به راحتی امکان پذیر نباشد . 

نحوه 
خرید گندم شکسته گندم شکسته با توجه به کیفیت آن با بها های مختلفی در بازار عرضه می شود . اما فروش گندم شکسته با هر سکو کیفیتی طبق مقررات خاصی به فروش می رسد . 

برای خرید گندم شکسته با کیفیت بالا و بها مطلوب می بایست این مال را پیش خرید نمود . این عمل منجر حصول اطمینان از خرید یک جنس با جایگاه کیفیت بالا و نرخ ذیل نسبت به دیگر مرکزها دهنده می شود . 

بازرگانی دیرین پیشنهاد های گندم شکسته مشتریان خود را از کارخانه های معتبر تهران، کرج، قزوین، رشت و دیگر مناطق در کمترین فاصله وقتی ممکن ارسال می کند . 

دلایل 
اسهال در گوسفندان 
گوسفندان در چهره ابتلا به بعضی از بیماری ها در گیر اسهال می شوند . در این مطلب شما را با عمده ترین دلایل ساخت اسهال در گوسفندان آشنا می کنیم . 

ماشین آلات خوراک دام

تب 
به هم پا اسهال در گوسفندان ممکن است گوسفند در گیر به ویروس کنه شده باشد . 
ممکن می باشد گوسفند مبتلا به بیماری لهجه آبی رنگ گردیده باشد . از دیگر علامت ها این بیماری ریزش بزاق و ترشح از بینی می باشد . 
احتمال دیگر ابتلای گوسفند به بیماری در ادامه پلاسموز میباشد که از دیگر علامت ها آن زردی مخاطات و لاشه و خون شاشی می باشد . 
عوارض 
اسهال در گوسفندان اسهال 
و عدم تعادل در گوسفندان ممکن هست گوسفند دچار مسمومیت با مس یا این که سرب شده باشد . لرزش از دیگر علامتها این بیماری می‌باشد . 
احتمال دیگر کمبود مس یا این که کمبود ویتامین A در گوسفند است که یاور با ریزش اشک هست . 
همچنین خوردن دوچندان نمک نیز می تواند برهان اسهال باشد . از دیگر علامتها آن تشنگی و کوری میباشد . 
استفراغ یاور با اسهال یعنی گوسفند دچار مسمومیت گردیده می باشد . 
تشنج 
یاور با اسهال مسمویت آرسنیکی که معمولا یاور با علائمی چون ادرار تیره رنگ و ریزش بزاق هست . 
مسمومیت با مس می باشد که عموما هم پا با علائمی زیرا ادرار تیره رنگ و عدم تعادل، لرزش و اغماء می باشد . 
یک عدد از احتمال ها مسمومیت چغندر می‌باشد که یاور با زردی و تب بوده و گوسفند به سختی شیوه می رود . 
احتمال دیگر بیماری آنتروتوکسمی است . این بیماری همراه با علائم دیگری چون عصبی و دندان قروچه، کشیدگی رمز و چرخش می باشد . 
عوارض 
اسهال در گوسفندان اسهال همپا با ترشح مهبل از علائم بیماری سالمونلوز می باشد . 
بره هایی که اسهال خونی دارا‌هستند و پشت را خمیده می کنند دچار بیماری اسهال بره‌های نوزاد هستند . 
در شرای در اسهال گوسفند خون منعقد گردیده دیده شود و گوسفند در گیر خیز و اندک خونی باشد می تواند نشان دهنده ابتلا گوسفند به کرم‌های قلاب‌دار باشد . 
در‌صورتی‌که گوسفند در گیر اسهال خونی بلغمی و قلیل خونی و لاغری بشد احتمال مضاعف به بیماری شابریتا در گیر می باشد . 
در حالتی که در اسهال خون دیده شود، دام خمیده راه رود و زور کاذب می زند بیماری کوکسیدیوز محتمل است . 
در صورتی‌که گوسفند دچار اسهال هم پا با اتساع شکمبه و نفخ باشد در گیر به بیماری سوء تغذیه می‌باشد . 


بیماری‌های 
مهم تلیسه تلیسه گوساله ماده‌ای هست که هنوز زایمان نکرده می باشد یا این که به گوساله ماده 9 ماه به بالا تا وضع حمل اولیه گفته میشود . در این زمان ممکن است در معرض بیماری‌های زیادی قرار بگیرند . 


عدم 
رشد کافی در بین سنین 9 تا 16 ماهگی می بایست به قد و وزن مطلوب رسد تا برای تلقیح آماده شوند . سن 15 ماه و وزن 350 کیلو برای تلقیح تصنعی و مصنوعی مناسب می باشد . لذا عدم رشد کافی می‌تواند به مفهوم بیماری باشد . 

عوارض 
عدم رویش کافی نداشتن جیره غذایی مطلوب برای رویش دام: در این مرحله جیره دام باید دربردارنده انرژی، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی باشد . چاقی دام سبب عدم آبستنی و مشکل‌ها آن گاه از زایمان می شود . 

آلودگی انگلی: انگل‌های خارجی مثل کنه، کک و شپش که بر روی پوست حیوان زندگی می‌نمایند . انگل‌های داخلی مانند کرم روده، شیردان، ریه و جگر که از روش آب یا این که خوراک وارد تن حیوان می‌گردد . 

علامتها 
این بیماری 

سرعت رویش کم، بی حالی و بی اشتهایی، ژولیده بودن موهای دام، مبتـلا شـدن بـه بیماری‌هایـی ماننـد زردی و بابزیـوز (عامـل آن کنـه خصوصـا در فصـول گرم سـال) 
پیشگیری 
تهیه 
جیره مناسب 
استعمال 
از تکمیل کننده های غذایی ویتامینه و معدنی 
استعمال 
از داروی ضد انگل با تجویز دامپزشک 
سم 
پاشی رده دام 
برای سم پاشـی جایـگاه دام ابتـدا می بایست کـود و بسـتر و آخورهـای دام را تخلیه کرده و سـپس سـم را در مخزن سـمپاش با دز پیشـنهادی به وسیله شـرکت تولید کننده بـا آب مخلـوط و اقـدام بـه سمپاشـی کـف، دیوارهـا و سـقف جایـگاه بسـته و محوطـه بهاربنـد نمود . 

زردی 
(تیلریوز) دلیل بیماری زردی ( انگل تیلریا) از شیوه کنه منتقل می شود که پس از نشستن بر روی پوست حیوان و نیش زدن موجب انتقال انگل به خون حیوان صاحب خانه می گردد . 

بیماری 
های تلیسه 
علائم 
تب 
بالای 41 درجه 
اندک 
اشتهایی و عدم نشخوار 
زردی 
مخاطهای چشم 
کاهش 
ایجاد شیر و گوشت و وجود نقاط خون ریزی روی مخاط چشم 
متورم 
شدن غدد لنفاوی جلوی کتف 
پیشگیری 
نبرد 
با کنه‌ها در فصول فصل بهار و فصل تابستان از طرز سمپاشی رده و تن دام 
استعمال 
از ضد انگل مطلوب (آیورمکتین) 
به کار گیری 
از واکسن ضد زردی از سه ماهگی و تکرار آن سالی یکبار به غیر از برهه زمانی آبستنی 


پیروپلاسموز 
(بابزیوز) عامـل بیمـاری بابزیوز (انگل بابزیا) از شیوه کنه منتقل می شـود که پس از نشسـتن بـر روی پوسـت حیـوان و نیـش زدن موجـب انتقـال انـگل بـه خـون حیـوان میزبـان می‌شـود . 

علامت ها 
بیماری تب 
ناگهانی 41 تا 42 درجه 
بی 
اشتهایی و عدم نشخوار 
خون 
در ادرار 
تنفس 
و ضربان قلب بالا 
پیشگیری 
نزاع 
با کنه ها در فصول فصل بهار و فصل تابستان از روش سمپاشی جایگاه و تن دام 
به کارگیری 
از داروی ضد انگل 
استعمال 
از واکسن ضد بابزیوز 
بیماری 
تب برفکی بیمـاری تـب برفکـی یـک بیمـاری عفونـی بسـیار واگیـردار ویروسـی اسـت کـه حتی از طریـق هـوا می‌توانـد منتقـل شـود و خسـارت‌های فراوانی را بـه واحـد گاوداری وارد کنـد . ایـن ویـروس می‌توانـد همـه رده‌هـای سـنی (گاو و گوسـاله و تلیسـه) را درگیـر نماید و زمان کمون این بیماری 3 تا 20 روز میباشد . این ویروس پایداری بالایی در فضولات حیوان دارااست . 

علت 
بیماری عامـل ایـن بیمـاری ویـروس اسـت و به راحتـی می توانـد از طرز هـوا، خـوراک دام ماشـین‌های حمـل خـوراک و . . . منتقل شـود و در سـطح گله هم از طریـق آب، طعام دام، لبـاس، چکمـه کارگـران و ترشـحات دفـع شـده از بـدن دام به راحتـی پخـش و تعـداد زیـادی از حیوانـات را مشغول کند . 

علامتها 
بیماری تب 
ناگهانی و شدید 42 درجه 
بی 
اشتهایی 
کاهش 
تولید شیر 
ساخت 
تاول و زخم بر روی زبان، کام و دهان، روی و سوراخ دربین سم 
پیشگیری 
واکسیناسیون 
(دو نوبت در سال به وسیله شبکه ی دامپزشکی انجام می‌گیرد) 
دوری 
از ورود دام مشکوک به گله، ضدعفونی ماشین‌های حمل غذا دام و شیر با موادی مثل فرمالین 5 درصد، سود 2 درصد و آهک 
مکمل‌های 
تقویتی ویتامین و مواد معدنی

فلاشینگ در گوسفندان برای تعدادی قلوزا کردن دام گوسفند ، در این مقاله به روش فلاشینگ در گوسفندان و همینطور یادگرفتن یک سری قلوزایی در گوسفندان خوا‌هیم پرداخت و شما می توانید با استعمال از این آموزش راه فلاشینگ کردن گوسفندان را خاطره بگیرید و در نهایت روی دام های خود اعمال فرمائید با این عمل شما می توانید گوسفندان خویش را به چندین قلوزا تبدیل کنید و از این راه و روش به تعداد دام خویش در طول مدت زمانی کوتاه بیفزایید و از نتیجه بالا بهرمند شوید . 

 ماشین آلات خوراک دام

در حالتی که شما هم یک دامدار و یا این که دامپرور هستید و به دنبال راه و آموزشی جهت دوقلو زا کردن گوسفندان خویش می‌باشید و یا این که قصد دارید با بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا آشنا شوید و در نهایت آن ها را به دوقلو و یا این که چندقلوزا تبدیل نمائید سفارش می کنیم تا نقطه نهایی این مطلب با ما هم پا باشید و مراحلی را که ارائه خوا‌هیم کرد را بر روی دام گوسفند زنده خود اعمان فرمائید . ولی بعضی از این نژاد گوسفندان اهل ایران به صورت طبیعی دوقلوزا و چندقلوزا می باشند که انجام فلاشینگ را ندارد . نظیر گوسفند نژاد رومانوف که به تیتر شایسته ترین گوسفند چندین قلوزا در عالم محسوب میگردد و رکورد دار وظایف ۹ قلو در مرزوبوم روسیه را به ثبت رسانده می باشد . 

از آنجایی که قیمت گوسفند نژاد چندقلوزا مضاعف بالا و متوسط ۴ الی ۵ میلیون و حداکثر تا ۵۰ میلیون تومان می باشد خرید این مدل نژاد و گوسفندان ژن دار برای کلیه دامداران قابلیت و امکان پذیر نیست، ما آموزشی با تیتر تعدادی قلو زا کردن گوسفندان با شیوه فلاشینگ در این بخش در خدمت شما هستیم و با به کارگیری از پروسه و طرز فلاشینگ می‌توانید گوسفندان خویش را یک‌سری قلوزا نمایید . 

یکسری 
قلوزا کردن گوسفند فلاشینگ 
در گوسفندان فلاشینگ 
در گوسفندان چیست؟ به خط مش جیره ای در بازه زمانی ی جفت گیری و یا در بازه زمانی جفت گیری دربین نر و ماده از هر گونه نژاد که سبب ساز به چند قلو زا کردن این مدل دام ها را فلاشینگ در گوسفندان می گویند که در ادامه به گام به گام فرآیند آن خواهیم پرداخت . 

جیره 
فلاشینگ چه چیزی است ؟ جیره فلاشینگ منش و روند تغزیه ای در بازه جفت گیری و پس از بارور کردن در راستای چندین قلوزا کردن گوسفندان را جیره فلاشینگ می گویند . 

فلاشینگ 
گوسفندان همان گونه در بالا اشاره کردیم خرید اشکال نژاد گوسفندان یکسری قلوزا نظیر رومانوف و … از قیمت فراوان بالایی برخوردار میباشند و برای بعضا از دامداران ، عشایری ، دامپروران و … قابلیت و امکان خرید و سرمایه گذاری وجود ندارد بر همین مبنا ما تصمیم به ارائه آموزشی باعنوان فلاشینگ در گوسفندان گرفتیم تا این مدل از افراد بتوانند هر نوع نژادی از گوسفندان را به یاری فلاشینگ به چند قلوزا و یا دو قلوزا تبدیل کنند . 

البته 
هنگام فلاشینگ چه چیزی را بایستی رعایت کرد ؟ 
از آنجایی که امروزه اشکال بیماری های مزمن و خطرناک و یا حتی بیماری های جزئی در کمین انواع دام زنده و گوسفند زنده قرار دارا هستند هر زمان و در هر مکان امکان مبتلا شدن به این جور بیماری ها وجود داراست از این رو می بایست از ابتلا به هر دسته بیماری جلوگیری کرد که این کار با به کارگیری از تزریق اشکال واکسن ها و دارو های ضد انگل قابل انجام می‌باشد تا به گونه های بیماری مثل آنتروتوکسمی و . . دچار نشوند . 

برای اینکه بتوانیم یک فلاشینگ خوب داشته باشیم قبل از هرگونه اقدامی میبایست دام گوسفند زنده توسط دامپزشکی به فیس بی نقص معاینه شود و همچنین در چهره نیاز به دستور دامپزشک اقدام به تجویز واکسن های موضوع نیاز گردد این واکسن ها می توانند تب برفکی ، شاربن ، آبله ، آگالاکسی و بروسلوز و … باشد . 

موردی که می بایست به فیس بی نقص گذشته از فلاشینگ انجام گیرد این است که حتماً گوسفندان خویش را به بازه زمانی آبادی روز با تغذیه علوفه های ناچیز قیمت محافظت فرمائید و چنانچه این حادثه و تغذیه با علوفه های ناچیز بها برای گوسفندان ممکن نبود مسلما با به کار گیری از تزریق واکسن های آنتروتوکسمی دام های خود را جهت تغذیه ناچیز واکسینه کنید با به کار گیری از این منش می تواند میزان تغذیه را قلیل نماید . واجب به ذکر است که پرخوری دام ها با مصرف اشکال غلات و شیر قابلیت پذیر می گردید که می بایست به آن توجه ویژه ای داشته باشید تا بتوانید به بازه زمانی ۱۰ روز گوسفندان و دام های خود را با تغذیه اندک مراقبت و از پرخوری آن ها جلوگیری فرمائید . 

رویش 

شتر؛ تبدیل تهدید به فرصت 

در موقعیت بحرانی خشکسالی در مملکت و در حالی که شرایط بارندگی مساعد نمی باشد و چشمه ها و چاه ها هر سال با کاهش تراز آب روبرو می‌باشند مدیر مصرف آب و اقتصاد صرفا تغییر و تحول الگوی کشت در کشاورزی و یا این که صرفه جویی در مصرف آب و اجرای طرح های مکانیزه آب نیست، رشد شتر پتانسیلی که دارد می تواند خشکسالی را به زمان تبدیل نماید و با یک مدیر برنامه محور می توان از چنین قوانینی استفاده کرده و در نهایت موجب تقویت اقتصاد روستاها به عنوان شالوده اقتصاد جامعه شد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

کشور‌ایران از لحاظ پرورش شتر در جایگاه ۲۰ جهان قرار دارد و در آسیا درجه هفتم را داراست . در بخش ها خشک و کم آبی‌رنگ نظیر استان بوشهر که ۹۵۰ هزار هکتار مرتع دارااست رشد شتر یک مزیت اقتصادی به شمار می رود . شتر در استفاده از مراتع با هیچ دام دیگری رقابت ندارد، در واقع شتر از علوفه ای به کار گیری می کند که به وسیله سایر دام ها استفاده نمی شود، این حیوان از خار شتر یا این که گیاهان شور دیگر به کار گیری می کند و با مصرف آن ها می تواند تولید شیر و گوشت داشته باشد . 


صنعت شترداری موقعیت موجود، با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد به همین عامل کار هایی با فایده گیری از شیوه های نوین پرورش شتر مقدمه شده تا جمهوری اسلامی ایران از کشورهای همسایه در این مسئله عقب نیفتد . رویش شتر تا سال ۲۰۱۳ میلادی در کشورهای همسایه به طور متوسط ۱,۴۵ درصد پرورش داشته و در این در بین عمان بیشترین رشد و امارات اصلی ترین مزرعه شتر جهان را دارد، البته شاخص ایران در این زمینه منفی بوده میباشد . در حالی که بیابان های ایران در اکنون گسترش می باشد و کره زمین گرم خیس می شود، در چنین قوانینی با اعتنا به رویه اقتصادی مقاومتی، شترداری از قیمت افزوده بالاتری نسبت به دیگر کار های مشابه برخوردار میباشد . 
محصول ها 

شتر 

:: 

شیر 

شیر شتر که به دوغ شتر نیز مشهور است دارای خاصیت بی‌شماری است که به بعضی از آنها اشاره خوا‌هیم کرد . شیر شتر گرم و یا سرد آن نسبت به گاو و گوسفند خوشمزه‌تر می‌باشد و چربی آن نیز سبک‌تر است . شیر شتر برای درمان بیماری‌های کبد و قلیل خونی و سل و بیماری‌های هنگام پیری و شکنندگی استخوان‌ها و نرمی استخوان در کودک ها و برای درمان سرماخوردگی، تب و آنفو لانزا و همچنین معالجه هپاتیت ب مفید است . 


شتر می تواند میزان متعددی در حدود ۴ تا ۸ کیلوگرم در روز شیر دهد و این میزان در برخی تایم ها به ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم در روز می‌رسد، در پیش‌روی گاوها،‌ توانا به ایجاد این مقدار شیر در شرایط آب و هوائی گرم و مراتع فقیر که غیر از درختچه‌ها و گیاهان سوزنی چیزی ندارد،‌ نیستند . عصر شیر دوشی در شترهای ماده میان ۱۰ تا ۱۸ ماه بوده و میانگین ایجاد روزمره شیر مابین ۸ تا ۱۰ لیتر می باشد . 


:: 

گوشت 

کمبود پروتئین حیوانی و افزایش جمعیت سبب ساز گردیده که کلیه ساله ارز زیادی جهت خرید گوشت از مملکت بیرون گردد با توجه به اقلیم مطلوب رشد شتر و تعداد جمعیت شتر در مرزوبوم و با رویش و توسعه متعادل می بضاعت از گوشت آن پاره ای از نیاز جامعه را بر طرف نمود . مصرف گوشت شتر در تمام نقاط مرزو بوم همگانی نبوده ولی در اکثر زمان ها بخشها شتر خیز اشاعه دارد مناطقی مثل استان خراسان، سمنان، تهران، قم، اصفهان، یزد، کرمان، بخصوص در بخش ها و روستاهای حاشیه کویرهای ایران پروار بندی و مصرف گوشت شتر رایج است، همینطور اندازه ایجاد گوشت شتر در سرزمین ۴۶۰۰ تن در سال برآورد شده می باشد . این گوشت در مقایسه با گوشت گاو از اندازه پروتئین و چربی کمتری برخوردار بوده و در مقایسه با سایر گوشت‌های دیگر حاوی سدیم اکثر و پتاسیم کمتری می باشد . میانگین وزن جنازه این حیوان ۲۱۶ کیلوگرم و راندمان لاشه آن را ۴۹ درصد می باشد . 


:: 

پوست و پشم 

از گیسو شتر، رو اندازی به‌ نام خرسک و پوزه بند ساخت و همینطور از پوست آن برای تهیه کیف، کفش، زین و کمربند به کار گیری میشود . پشم شتر برای عبابافی استفاده می‌شود و عبایی که در شهرستان دشتی در استان بوشهر با این پشم‌ها بافته می‌شود، شهرت جهانی دارد . 


از پیخال کاملاً خشک آن به عنوان سوخت استعمال می‌شود و اندازه چربی جان دار در کوهان شتر دوکوهانه در حدود ۱۰۰ کیلوگرم برآورد می‌‌شود و به عبارت دیگر می‌توان بیان کرد کمتر گوشه ای از شتر وجود داراست که بی‌مصرف و به دور انداختنی باشد . 
تحلیل 

بازار و توجیه اقتصادی طرح 

مراقبت و رویش شتر بر سه مبنا است، شترهای شیری، گوشتی، و سواری (جمال) که نژاد عمده شترهای استان هرمزگان جمال می باشد . کشورهای لبه خلیج فارس و برخی نقاط کشور عشق فراوان زیادی به گوشت و محصولات لبنی این حیوان دارا‌هستند و چه بسا در مشاجره ورزشی و برگزاری مسابقات زیبایی شتر این حیوان مسئله دقت قرار داراست . به‌منظور حمایت و سرمایه‌گذاری از بخش صادرات غیرنفتی و باهدف ساخت اشتغال و به کارگیری از ظرفیت‌های بالقوه منطقه و دارا بودن حالت مستعد رشد شتر در استان های مملکت در فیس حمایت‌های حتمی در آینده‌ای نزدیک میتواند صادرات شتر به‌عنوان یکی از کالاهای مهم صادراتی تبدیل شود . 


سرمایه گذاری در این بخش فراوان سود آور می‌باشد ولی با توجه به بازار فرا حیطه ای باید حمایت های ویژه از سوی دستگاه های اقتصادی و بازرگانی از رویش دهندگان رخ گیرد و قضیه دسترسی آن‌ها به بازارهای انگیزه باید آماده شود . 


اقتصادی بودن رویش شتر مشتمل بر درآمدهی حاصل از گوشت، شیر، پوست، پشم و زاد و ولد شتر می باشد . قیمت اقتصادی یک شتر بیش از ۶٫۵ میلیون تومان می باشد که این قیمت در دسته دو کوهانه بالاتر میباشد . شتر تک کوهانه با فیزیولوژی خاصی که دارد در گرمای مناطق بیابان لوت، حاشیه مرکزی و جنوب شرق مرز و بوم مقاوم است، شتر دو کوهانه نیز با پشم زیادی که داراست در برابر سرمای شدید بخشها سردسیر شمال غربی و شرقی میهن مقاومت خوبی دارااست . بیمارهای شایعی که هم حالا بین دام های سبک و سنگین وزن وجود داراست در این حیوان رایج نیست و کمترین نیاز به گذارده های ساخت داراست . رویش شتر یک عدد از سودآورترین و در عین حال ناچیز هزینه ترین بخش های دامداری می‌باشد که در عین حال کمتر مورد اعتنا قرار گرفته هست . اهمیت اقتصادی شتر در سیستم کشاورزی متراکم امروزی شاید از نظر تولید قابل‌توجه نباشد البته قدرت ایجاد و زیست شتر در موقعیت فراوان طاقت فرسا و تولید تولید ها دامی طبیعی ازجمله کارداران رویش و حفظ این دام را کاملاً توجیه می‌سازد . 


مطابق پژوهش ها بهین صنعت یاب؛ به رقم وضعیت نامناسب رویش شتر در مرزو بوم عالی میباشد سرمایه گذاران بدانند که بازدهی رشد شتر دو برابر رشد گاو میباشد و در مقابل هزینه های رویش این حیوان دارای فایده نیز نصف می شود . رویش شتر فرصتی سودآور در بیابان کشور‌ایران هست که می تواند قضیه ساز صنعتی نتیجه آور در سرزمین نیز باشد . 
ایجاد تصاعدی شیر و سابقه دوقلوزایی های پیشین فاکتورهای دیگری هستند که احتمال خطر دوقلوزایی را افزایش می دهند عموماً نسبت دوقلوزایی در بیشتر نژادهای گوشتی گاو کمتر از 1% گزارش شده می‌باشد گستره وقوع دوقلوزایی در گاوهای شیری دربین 5/2% تا 8/5% گزارش گردیده که به اندازه متعددی زیر تاثیر تعداد زایمان‌های گاو می باشد و احتمال آن 1% برای اولی وضع حمل تا حدود 10% در بقیه زایمانها می باشد . 

تاثیر دفعات وضع حمل بر مقدار دوقلوزایی به طور واضح واضح نشده میباشد اما می بضاعت و توان آنرا با ارتقاء توان گاوهای مسن‌تر در جهت نگهداشتن آبستنی دوقلوها و همینطور افزایش میزان اوولاسیون فراوان یا این که تاثیر این دو عامل به نیز آنرا توضیح بخشید افزایش ظرفیت رحمی گاوهایی که دوقلوزاییده اند هم به عنوان دلیلی اثر گذار گزارش گردیده می باشد . علاوه‌براین میزان وقوع اوولاسیون مضاعف در گاوهای شیری شیرده حدود 14% تیتر گردیده که در سود افزایش تعداد نتاج دام میزان دوقلوزایی ارتقا یافته می باشد . کینسل و همیاران (1998) نسبت ارتقاء دوقلوزایی را طی یک دوره 10 ساله گزارش دادند که در این گزارش مهم‌ترین دلیلی که سبب ساز بالا بردن میزان دوقلوزایی گردیده افزایش در مدت پیک ساخت شیر در طی دوره ارزیابی ابلاغ شده است ، آن‌ها همچنین عنوان کردند که قابلیت دارد تغذیه گاوها ی پرتولید با جیره‌های دربردارنده انرژی بالاتر میزان اوولاسیون فراوان را ارتقاء داده و از این شیوه منجر بالارفتن اندازه دوقلوزایی شود . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

این اثر مشابه روشی ذیل تیتر فلاشینگ (Flushing) در میش‌ها می‌باشد که در این منش 2 تا 3 هفته گذشته از جفت‌گیری به میش‌های جیره‌هایی حاوی پروتئین و انرژی فراتر داده می گردد که اثرات آن مشتمل بر : 1 . 

رها شدن تعداد تخمک‌ بیشتر 2 . 

زودتر فحل شدن حیوان 3 . مطمئن بودن وقوع آبستنی می باشد . 

می بایست دقت داشت که در این قضیه در گاو شیری نیاز به پژوهش ها بیشتر و گسترده‌تری می باشد . 

ارتقا اندازه پروتئین های زود گذر از شکمبه (Dietary Bypass Protein) قادر است میزان تخمک‌گذاری و وقوع دوقلوزایی را در میش‌ها افزایش دهد بدین ترتیب در شرای مقادیری از این پروتئین‌ها به گاو‌های شیرده خورانده شود ممکن میباشد به تیتر علتی در افزایش وقوع دوقلوزایی مفید باشد . 

به طور کل در پژوهش ها اخیر اندازه دوقلوزایی درگاوهای شیری در مقایسه با گذشته فراتر گزارش گردیده می باشد که این نشان می دهد که مقدار دوقلوزایی در جمعیت گاوهای شیری طی مقطع رو به افزایش است ، در شرای به ارتباط فی مابین دوقلوزایی با تغذیه و یا تولید شیر دقت کنیم متوجه خوا هیم شد که ارتقاء میزان دوقلوزایی با اعتنا به گرایش صنعت دامپروری به سوی تغذیه و ساخت خوب تر غیرمنتظره نخواهد بود . 

فریمارتینیسم 

(Freemartinism) فریمارتینیسم در تلیسه‌ها در سود دوقلوزایی و هنگامی که پرده‌های جنینی ، جنین‌های نروماده در طول آبستنی بهم جوش خورده و منجر به جابه جا شدن خون در بین جنین‌های نروماده می شود ایجاد می گردد . فاکتورها و هورمون های دورن‌ریز یا این که سلولهای گوساله نر منجر رشد غیر عادی سازمان های تولید مثل گوساله‌های ماده گردیده که در نهایت سبب ساز به ناباوروری می گردد . فریماتینیسم حدوداً در 92% از آبستنی‌های دوقلو با دو مال مخالف (Heteroual Twins) حادثه می‌ افتد به این ترتیب حدوداًَ 8% از تلیسه‌های متولد شده از این آبستنی ‌ها بارور خواهند بود . زیرا احتمال دارااست که پرده‌های جنینی به هم جوش نخورده یا این که جوش‌خوردن آن ها پس از عصر زمانی تمایز ارگان های تولید مثلی روی دهد . 

او‌لین وقوع افتاد ناهنجاری مجرای ساخت مثل گوساله‌های ماده فریماتین حدود52 تا 49 روز پس از لقاح ساخت می شود . شایان ذکر می‌باشد که مواقعی از فریماتینیسم در گوساله‌ها ماده تک قلو نیز گزارش گردیده که احتمالاً این موارد در سود آبستنی‌های دوقلویی بوده که پس از جوش تناول کردن پرده‌های جنینی جنین‌های نروماده ، جنین نر سقط شده و قبلی از زایمان جذب گردیده میباشد . به علاوه گاوهای نری که به چهره دوقلو با یک تلیسه به دنیا میایند درجات متفاوتی از نقص کار تولیدمثلی را نشان داده که دربرگیرنده عدم بضاعت و توان در تولید اسپرم، کاهش ساخت اسپرم و یا ارتقا تعداد اسپرما توزوئیدهای غیرطبیعی می باشد . به تجربه ثابت گردیده هست که گاوهای نری که با یک تلیسه دوقلو به جهان میایند می توانند پس از گذراندن تست‌های اصلاح نژادی و آزمایش کیفیت اسپرم به مراد هدف های تصحیح نژادی و جفت‌گیری در گله به عمل مراحل . 

رئیس 

گاوهای دوقلوزا مدیریت گاوهایی که دوقلو آبستن‌اند به شناسایی صحیح وجود آبستنی دوقلو طی پروسه نخستین آبستنی بستگی دارد گاوهایی را که دوقلو حامله اند می توان به طور درست 55-40 روز پس‌‌از تلقیح با به کار گیری از اولتراسونوگرافی به رویکرد مقعدی تشخیص بخشید تائید تشخیص نیز می‌تواند 70-50 روز پس از تلقیح توسط دامپزشکان حرفه ای و از طریق لمس مقعدی صورت گیرد . 

پس از تشخیص این که گاوشیری دوقلو حامله می‌باشد ، چندین پروتکل مدیریتی اتخاذ می شود ؛ می توانایی از ادامه مراقبت گاوهای دوقلوزای حامله با شیوه حذف گاو یا سقط جنین پس از تزریق مواد منقبض کننده رحم (Ecoblic) مانند PGF2α دوری کرد . خط مش سقط آبستنی دوقلو در گاو به نیت باروری مجدد گاو چندان مورد قبول نبوده و برعلیه آن یک سری استدلال را برمی شمرند . اولاً اینکه براساس میانگین شاخص های تولیدمثلی و شاخص‌های مدیریتی که در گاوهای شیرده معین شده ، متوسط طول دوره شیردهی گاوهایی که سقط جنین القایی در آنها فیس گرفته و مسافت هنگامی تا تولید نظیر حدوداً نزدیک به 500 روز می باشد (تقریباً 5/ ماه طول مسافت دربین دوزایش (Calving Interval) می‌باشد) . ثانیاً رخداد دوقلوزایی طی آبستنی‌های بعدی ارتقاء می یابد چون گاوهای دوقلوزا دارای ریسک فراتر دوقلوزایی در حامله های بعدی می‌باشند . براین اساس و با مرور موارد ذکر شده در بالا و همینطور با محاسبه قیمت گاو ماده و گوساله آن ممکن است حذف دام نسبت به سقط جنین منش اقتصادی تری به نظر برسد .در حالتی که گاوی که دوقلو باردار باشد را بخواهند تا برهه زمانی زایمان در گله حفظ نمایند می‌بایست چند شیوه مدیریتی را در لحاظ داشت . اول این که برپایه تحقیقات در گاوهای گوشتی ، گاوهای شیری که دوقلو آبستن‌اند باید با میزان بالاتری از مواد غذایی خصوصاً در ارتفاع انتها آبستنی تغذیه‌ شوند . دوم این که به ادله کوتاه بودن ارتفاع دوره آبستنی گاوهای دوقلوزا (حدوداً 7 تا 10روز) اکثر گاوهایی که دوقلوزا میباشند رژیم‌غذایی عصر انتقالی (Transitional period) را که 2 تا 3 هفته پیشین از مورخ وضع حمل داده می‌گردد از دست خواهند بخشید بایستی دقت داشت که زودتر کم آب کردن گاو و تغذیه با جیره انتقالی ممکن است که وقوع معضلات متابولیک پس از وضع حمل را در گاوهای دوقلوزا کاهش دهد . 

در نقطه پایان با یاری نمودن گاو دوقلوزا در وضع حمل میتوان مشکل ها ناشی از سخت‌زایی تولید گردیده را کاهش داده و تا حدودی ضررهای اقتصادی ناشی از آن را با کاهش اندازه تلفات جنینی گوساله‌ها کاهش داد 


پشم 
گوسفند رویش گوسفندان و دام ها تنها به ادله دست یابی به گوشت این گونه حیوان‌ها نمی باشد و فواید متعددی دارااست که هر کدام برای بخشی از زندگی بشر کاربرد خاصی را دارد . دست یابی به گوشت مسئله نیاز دام چه بسا به وسیله شکار هم به دست می آید و چه بسا که سهل و آسان تر از پرورش دام هم می باشد و زحمت نگه داری و حفظ را ندارد و هم جنین هزینه ی آن نیز مضاعف اندک هست . اما دام ها و حیوانات اهلی هم زیرا گوسفندان فواید دیگری مثل پشم و شیر نیز برای بشر دارا هستند که فعالیت شکار دیگر این منافع را در اختیار بشر قرار نمی دهد . با توجه به ترقی دانش و کارخانه های نساجی نیاز به پشم در این نوع صنایع هم ارتقا یافته است ازاین رو می باشد که اشخاص می کوشند تا با گشترش پرورش های دام و گوسفند این نیاز را برطرف سازند . از آنجا که گوسفندان و بز ها بیشتر در مناطق کوهستانی و سردسیر زندگی می کنند و از حالت جوی تاثیرات اکثری را می پذیرند، پوست این نوع حیوانات اهلی و یا این که وحشی ضخیم می باشد و در اکثری از مورد ها در ساخت پشم و خرقه کاربرد فراوانی را دارااست . 

ماشین آلات خوراک دام

صنعت نساجی برای رفع نیاز خود به پشم بسیار نیاز دارد اما چیزی که اهمیت فراوان زیادی داراست کیفیت این پشم هست که سبب ساز محاسبه یا این که قوت نتیجه ی عمل نساجان خواهد شد . در ارتفاع مورخ نساجی افراد مبادرت به ساخت پشم های تصنعی فراوانی کرده اند که با وجود ترقی های دوچندان هنوز نیز پشم گوسفند از حق تقدم و کیفیت به سزایی در مقایسه با مصنوعات ساختگی می باشد . 
ولی در این مطلب می خواهیم که برسی کنیم چه جیزهایی سبب می شود تا پشم گوسفند دارای مزایای زیادی برای نساجان باشد و یا این که به یک ماده ی پرطرف دار در این صنعت مبدل شود . 

آشنایی 
با پشم گوسفند آشنایی 
با پشم گوسفند اولیه از همه می توان به وجود نقص‌ و فرج در پشم گوسفند اشاره کرد که این خصوصیت سبب ساز می شود تا نسبت به سایر الیاف ها جذب آب بیشتری داشته باشد و چه بسا بیش از درصد وزن خویش آب جذب کند فارغ از این که ما با مشاهده ی پشم متوجه مرطوب بودن آن شویم و یا این که بیش از 50 درصد وزن خود را آب جذب نماید سوای این‌که از لحاظ جذب آب اشباء شود و نتواند آب بیشتری را جذب کند . 
پشم های گوسفندی عایق گرما می باشند یعنی خیر فقط در سرمای شدید می توانند بدن آدم را از سرما برهانند و سبب مراقبت شدن گرمای بدن شوند، بلکه در تابیدن بسیار زیاد نور و روشنایی خورشید نیز می توانند از نفوذ گرما به بدن خودداری نمایند و منجر خنک نگه داشتن بدن شوند . از ان رو است که کوچ نشینان معمولآ جامه های خویش را از پشم گوسفند تهیه می نمایند . 

خصوصیات 
پشم گوسفند: پشم های گوسفندان فراوان مقاوم هست و الیاف آن زیاد ضخیم می‌باشد . در کنار این مقاومت پشم خواص ارتجاعی نیز دارد یعنی فارغ از این که حاد و پاره شود می تواند بیش از 30 درصد ارتقاء ارتفاع داشته باشد .از این رو است که در صنعت نساجی کاربرد فراوان داراست و همچنین در پارچه سازی و ساخت جامه هم بسیار کارامد می‌باشد زیرا جذب رنگ پشم زیاد بالا است و می تواند همگی رنگ های رنگ رزی هارا به خود جذب نماید . مراقبت رنگ پشم مستمر هست و رنگ ها را تغییر و تحول نمی دهد . 
اما این نظر که همه پشم های گوسفندان دارنده یک ویژگی و ماهیت باشند کاملآ نادرست می باشد . گوسفندان در نژاد های گوناگون پشم های متفاوتی را تولید می کنند البته در این در میان پشمی پر طرفدار خیس میباشد که قطر اندک تری داشته باشد . کیفیت چنین پشمی بسیار بالا تر از سایر پشم ها می باشد و نیز استعمال های بیشتری هم دارااست . 

تولید 

نظیر در نژادهای گاو شیری چکیده 

امروزه اظهار نظرهای متفاوتی در خصوص این مسأله وجود داراست که آیا واقعاً فرایند کاهش اجرای برد آمیز تولیدمثل در جمعیت گاوهای شیری، وجود دارااست یا نه؟ در ایالات متحده ی آمریکا نرخ آبستنی حدود ۰/۵ درصد در سال تقریب زده شده می‌باشد . در سیستم بهبود گله های شیری(DHI) گزارشات راءس پردازش داده ها در پروو (Provo) نشان داده، که روزهای گشوده (days open) از ۱۲۸ روز در سال ۱۹۸۹ به نزدیک ۱۵۰ روز در سال ۲۰۰۳ ارتقا یافته می باشد .در طی این مدت، کل خدمت های سبب ساز به حاملگی از متوسط ۲/۰۴ به ۲/۲۴ رسید . راس پردازش رکوردهای گاوهای شیری در شمال کارولینا ، گزارشات مشابهی را مبنی بر پروسه رو به کاهش این مسأله ارائه داده می باشد . در بریتانیا نرخ آبستنی طی اولین خدمت از سال ۱۹۷۵ تا سال ۲۰۰۳ به طور متوسط سالانه یک درصد رشد داشته هست . برخی کارشناسان معتقدند پائین داخل شدن نرخ آبستنی در فیض ضعف رئیس در برآوردن نیازهای گاوهای با ایجاد بالاست و بعضی دیگر بر این باورند که این خلل ناشی از ژنتیک حیوان میباشد .لغات کلیدی: آبستنی، CLA، BCS، توارث پذیری . 

ماشین آلات خوراک دام

سنجش آبستنی منتخب از مشکل بودن شناسایی اجزای ژنتیکی آبستنی، کمبود مقدار های ظریف می باشد . 

جهت سنجش اجزای تولیدمثلی سه سنجش وجود دارد: ۱- 

روزهای شیردهی طی اولی جفتگیری ۲- 

کارآیی تشخیص فحلی ۳- آبستنی یا این که بضاعت گاو به حاملگی در اولی یا دومی تلقیح . بیشتر سنجه های آبستنی یا ظریف نیستند و یا در بعضی موارد، نظیر مسافت ی گوساله زایی، به موقع نمی باشند . همچنین برای پیدا کردن تفاوت های ژنتیکی اکثری از صفات، تعداد دختران بالا با دقت دوچندان و قابل مقدار گیری مسئله نیاز می باشد . برخی کشورها مستمند رکوردهای تلقیح هم می باشند . برای سنجش بهداشت و صفات باروری در کشورهایی چون دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد، تحلیل های ژنتیکی و شاخص های آبستنی گاوهای ماده مورد دقت قرار می گیرد . در فرانسه، آلمان، اسرائیل و هلند، نظارت های ژنتیکی نرها بر شالوده آبستنی دختران انجام می گردد . در کانادا، آمریکا و بریتانیا نیازی به گزارشات تولیدمثل، انتشار بیماری و یا بقیه صفات نامناسب نمی باشد . در این کشورها کلیه داده ها از کانادا گرفته می شود و پارامترهای ژنتیکی تخمین یا حساب و کتاب می گردند که از توجه بالایی هم برخوردار نمی باشند . 

ژنتیک آبستنی وراثت پذیری آبستنی در اکثر گاوها، در حدود کمتر از یک تا ۳ درصد مقدار گیری شده میباشد . صفات تولیدمثلی بیشتر تحت تأثیر مدیریت، محیط و ژنتیک غیرافزایشی می باشند تا واریانس ژنتیک افزایشی . احتمال دیگر این می‌باشد که ما این صفات را به طور درست تعیین نکنیم . واریانس ژنتیک رو به بالا به ما قابلیت و امکان می دهد تا در گزینش ترقی کنیم . به طور مثال سوئد سالهای زیادی میباشد که راه و روش تلقیح مصنوعی(AI) را برای تقابل با تخمدانهای کیستی گاوهای شیری خود به اجرا درآورده می‌باشد . حتی درصورتی که توارث پذیری چه کسی است تخمدانها پائین باشد، رویش دهندگان این مرز و بوم وقوع این حالت را در گاوهای شیری خود کاهش داده اند . 

مانع ها تبارآمیزی در آبستنی آمیزش خویشاوندی (Inbreeding) به تیتر یک عیب در آبستنی گاوها و پیدایش صفات نامناسب شناخته می شود . مرحله فعلی آمیزش خویشاوندی در گاوهای شیری در محدوده ی ۲ تا ۳ درصد می باشد . آمیزش خویشاوندی موجب جراحت وصال به صفات حساس اقتصادی می شود . هر چندین ظاهراً هر یک درصد تغییر تحول در آمیزش خویشاوندی، مسافت ی دربین دو زایش را فقط به اندازه ۰/۲۵ روز تغییر‌و تحول می دهد، اما کاهش بروز آبستنی از ۰/۵ به ۱ درصد را توجیه نمی نماید . به هر حال مالکان گله ی گاوهای شیری جهت پرهیز از وقوع مشکلات، ادله خیر برای آمیزش بسته افراد دارنده قرابت فامیلی، دارا‌هستند . استعمال ی فراوان از توده ی مقداری از گاوهای نر گله می تواند به تبارآمیزی فراوان محدود جمعیت منتهی گردد . در عمده مورد ها رشد دهندگان بایستی از آمیزش خویشاوندی بیشتر از ۶/۲۵ % دوری کنند (مترجم) . 

رابطه ی منفی آبستنی با ایجاد


به گزارش رابطه ها عمومی اداره اقتصادی کوثر، پروژه ۲۰ هزار رأسی رویش دام سبک اصیل (بُز سانن و آلپاین و گوسفند رومن) در استان کرمانشاه شهرستان صحنه منطقه دینور با مساحتی بالغ بر ۳۸ هکتار و با انگیزه رشد بُز شیری و گوسفند مولد جهت تولید شیر، بزغاله و گوسفند نر و ماده اصیل در آستانه بهره برداری از فاز اولیه آن می باشد . 

ماشین آلات خوراک دام


پروژه فوق با اندازه حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال و پیش بینی اندازه اشتغال بدون واسطه ۱۲۰ نفر و غیر بدون واسطه ۹۰ نفر از پروژه های شاخص با منش ساخت و اشتغال استوار در مناطق کمتر توسعه یافته مرز و بوم و در مسیر تحقق ت های اقتصاد مقاومتی می باشد . 


احیاء مراتع با ساخت واحدهای صنعتی، ایجاد یک فرصت شغلی به ازای هر ۵ بدن گوشت قرمز، ضریب تبدیل مناسب، ارتقا وزن روزمره و یک‌سری قلوزایی، تأمین گوشت گرم و با کیفیت، عدم تعلق به کشورهای بیگانه در تأمین مواد ژنی و اصلاح نژادی، جلوگیری از اتلاف منابع در سرمایه گذاری ثابت وکوچک بودن حجم سرمایه گذاری و مناسب برای مزارع خانوادگی از ضرورت های اقتصاد مقاومتی در رویش دام می باشد . 


همچنین بر پایه مجوز محفظه زیست و جهت امنیت زیستی دام های مولد پُرتولید وارد شده و نیز طبق اصول نخستین راه اندازی مجتمع های دام پروری، گوشه ای از محیط پرورش به کمربند سبز و ساخت فضای سبز اختصاص داراست و این کمپانی برای منفعت برداری هر چه اکثر و ناظر بر حفظ منابع آبی‌رنگ اقدام به ساخت فضای سبز پروژه دامپروری دینور بر پایه تکنولوژی شبکه کود و استعمال از سوپر جاذب های معدنی و تیوباسیلوس ها در منفعت وری منابع آبی‌رنگ و تسریع در ریشه زایی و احیای خاک غیر کشاورزی در حدود هزار اصله درختان مثمر و غیر مثمر را در مساحت ۸ هکتار با محوریت زیست بوم حوزه‌ و انتخاب گردو غرس نموده می‌باشد و این مبادرت در سطح شهرستان و استان از لحاظ تلفیق دامپروری و باغبانی و ایجاد تولیدات کشاورزی به چهره الگویی پیروز خواهد بود . همه اقدامات مربوط به طراحی، پیاده سازی نقشه، چاله کنی و غرس درختان و هم اجرای سیستم آب پاشی قطره ای به وسیله نیروهای کارکشته شرکت تولیدی اجداد سپیدان کوثر چهره گرفته است که در گونه خویش به جهت صرفه جویی قلیل مثل می باشد . 


از دیگر خصوصیت های این پروژه که فاز اول آن با گنجایش ۴۵۰۰ رأس در آتی نزدیک به فایده برداری می رسد، آموزش نیروهای آن در فارم سعدآباد ورامین و همچنین تولید اکثر اوقات تجهیزات این فارم در درون مرزوبوم و با اعتنا به نمونه ها و استانداردهای شبیه خارجی می باشد . . 


اضطراری به ذکر است از هدف ها استراتژیک شرکت تولیدی اجداد سپیدان وابسته به مجموعه سرمایه گذاری کشاورزی کوثر، تولید زنجیره تأمین دام سبک در مرزو بوم می باشد که در این مسیر فارم هایی را در سراسر مرز و بوم از گزاره سعدآباد (تهران)، پشرت (مازندران)، نمین (اردبیل) و دینور (کرمانشاه) بهره برداری و یا این که در مرحله فراهم سازی و دریافت حالت قرار دارااست . 


هدف این مطالعه ارزیابی تاثیرات روغن آفتابگردان ،سلنیوم و ویتامین "ای" بر جیره های غذایی گاو و تاثیر آن بر روی شیر گاو وپارامتر های خون اشخاص استعمال کننده بود . 

دلایل مطالعه:امروزه مردم بطور دور از شوخی از اثرات اکسیدان ها بر تندستی ابراز نگرانی کرده و بدنبال راهی برای پیشگیری و غلبه بر پیری و بیماری هایی از قبیل سرطان و حزن های قلبی اند . دو دسته آنتی اکسیدان حیاتی و ارگانیک که در این مسئله موءثر شناخته شده اند ، ویتامین "ای" و سلنیوم اند .نقاط زیادی از دنیا و از جمله برزیل با کمبود سلنیوم مواجهه بوده و اضطراری ست که این ماده به جیره غذایی افزوده شود . بدلیل بالا بودن بها غذایی شیر،با افزودن این ترکیبات به شیر میتوان مشکل ها ناشی از این کمبود را مرتفع ایجاد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

شرح 

آزمایش: بیست 

و چهار گاو نژاد جرسی در چهار تیمار طبقه بندی شدند: تیمار1)شاهد 

تیمار 2)افزودن روزانه 2 .5میلی 

گرم سلنیوم +1000واحد ویتامین "ای" در روز به ماده خشک جیره تیمار 

3) افزودن روزانه 3 درصد رو غن آفتابگردان به ماده خشک جیره تیمار 4) )افزودن روزانه 2 .5 

میلی گرم سلنیوم +1000واحد ویتامین "ای" در روز به ماده خشک جیره+ اضافه کردن 3 درصد رو غن آفتابگردان به ماده کم آب جیره این 

عصر تحقیقاتی دوازده هفته به ارتفاع انجامید (بعلاوه چهارده روز جهت سازگاری یافتن با جیره ) گاوها دوبار در روز شیر دوشی می شدند و هر هفته فاکتور های چربی، پروتئین ، لاکتوز و کل ماده کم آب حساب و کتاب و نظارت می شد . همچنین در هفته ی 0 ،4 و 12 سرم خون گاوها از لحاظ مرحله ویتامین "ای" و سلنیوم نظارت گشت . 

شیر گاوهای زیر تیمار و عده آوری گردیده ،مورد تغذیه کودکان یک مکتب ابتدایی قرار گرفت .( روزمره 500 میلی لیتر ) و در طی این سه ماه از این کودکان مثال خون گرفته و مرحله سلنیوم و ویتامین "ای" مثال ها آنالیز شد . 

مشاجره 

و بررسی: بر طبق نتایج آزمایشات اضافه کردن تکمیل کننده روغن منجر کاهش چربی شیر شوید و این تیمار تاثیری بر پروتئین شیر و لاکتوز و کل ماده کم آب نداشت . 

سطح سلنیوم شیر در گاوهایی که مکمل سلنیوم دریافت کرده بودند اکثر بود .(0 .038 میلی گرم بر لیتر برای گروه شاهد و 0 .115 

میلی گرم بر لیتر برای گروه در یافت کننده تکمیل کننده روغن و سلنیوم) ویتامین ای در نمونه خون تیم دریافت کننده کامل کننده ویتامین "ای" ارتقاء داشته است . برای گروه شاهد تراز آن 4 .93 میلی گرم بر لیتر و برای تیم دریافت کننده مکمل روغن و آنتی اکسیدان 6 .58 میلی گرم بر لیتر بود . 

سرم خون کودکانی که از شیر گاوهای گیرنده تکمیل کننده سلنیوم تغذیه کرده بودند از تراز سلنیوم بیشتری تا 28 و 84 روزگی برخوردار بود .(0 .045 میلی گرم بر لیتر برای گروه شاهد و 0 .1 میلی گرم بر لیتر پس از 24 روز) . 

کودکانی که از شیر گاوهای مکمل ویتامین "ای" به کارگیری کرده بودند هم در مثال گیری سرم خون مرحله ویتامین "ای" بیشتری داشتند .(10 .2 میلی گرم بر لیتر برای مجموعه دریافت کننده کامل کننده روغن +ویتامین "ای" و 5 .96 

میلی گرم بر لیتر برای مجموعه شاهد تا 28روزگی) فیض 

گیری: بر طبق نتایج ، روغن آفتابگردان در جیره گاو سبب کاهش چربی شیر گشته ، سلنیوم و ویتامین "ای" در جیره غذایی گاو منجر ارتقاء ویتامین"ای" و سلنیوم در سرم خون گاو و سلنیوم شیر گردید . همینطور جیره های غنی شده با سلنیوم و ویتامین "ای" سبب ارتقا تراز مواد مغذی با اهمیت در بدن کودک ها گردید . 


طریق 

پیشگیری و درمان بیماری کتوزیس در گاوها 

کتوزیس یکی از بیماریهای شایع متابولیکی در گاوهاست که اساسی ترین عامل پیدایش آن، عدم تغذیه مطلوب گاو بویژه از حیث انرژی، در اوایل عصر شیردهی می‌باشد . 


افت انرژی در این عصر موجب کاهش تدریجی سطح گلوکز خون می شود و تن آغاز به مصرف ذخایر بدنی می‌نماید . ادامه این شرایط پس از ۱۰ روز تا ۶ هفته پس از زایمان منجر به پیدایش بیماری کتوزیس ذیل کلینیکی یا کتوزیس اول می شود که بیشتر در گاوهای پرتولید چشم می شود . 


از دیگر عوامل بستر ساز برای تولید این بیماری میتوان به جفت ماندگی و جابجائی شیردان اشاره کرد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

علائم 

بیماری کتوزیس: قلیل 

شدن اشتهای گاو به ویژه برای مصرف غلات کاهش 

وزن گاو شیرده ایجاد 

شیر کم و 

عدم کارکرد صحیح شکمبه علامت ها 

آزمایشگاهی بروز این بیماری: 

کاهش تراز گلوکز خون: سطح گلوکز خون در یک گاو شیرده سلامت حدودا ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر خون هست . 

ارتقاء 

سطح کتون بادیهای خون تشخیص 

بیماری کتوزیس: برای تشخیص این بیماری میتوان آزمایشاتی جهت چک سطح ها کتونها در شیر و ادرار انجام اعطا کرد . در چهره ابتلای گاو به این بیماری سطح کتون بادیهای شیر نسبت به خون نصف می شود البته تراز کتون بادیهای ادرار چهار برابر تراز کتون بادیهای خون می شود . 


وجود کتون بادیها در ادرار بسیاری از گاوها در اوایل شیردهی یک مسائل شایع است و نیازی به درمان خاصی ندارد . در شرای در ادرار گاوها وجود کتون بادی تایید نشود یعنی گاو تندرست بوده و به کتوزیس مبتلا نشده می باشد . برای اطمینان از ابتلای دام به این بیماری بایستی آزمایش شیر ظریف گرفته شود . 


شیوه 

پیشگیری و معالجه بیماری کتوزیس در گاوها معالجه 

بیماری کتوزیس: برای درمان این بیماری انگیزه اصلی ارتقا سطح گلوکز خون و کاهش آزاد سازی ذخایر بدنی است . 


تزریق 

وریدی گلوکز تزریق وریدی گلوکز یک معالجه قطعی برای بیماری کتوزیس است که با انجام آن میتوان در سریعترین دوران ممکن گلوکز کافی را به بدن گاو تزریق کرد . 


معالجه 

هورمونی هورمون های گلوکوکورتیکوئیدها محرک تولید گلوکز از بافتهای پروتئین هستند . ACTH (هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک ) نیز برای تحریک ترشح گلوکوکورتیکوئید به عمل می پروسه . 


درمان 

با قندهای خوراکی این خط مش بیشتر به همراه یک عدد از دو شیوه درمان با گلوکز یا هورمون اجرا می شود . در این راه دو قند خوراکی به نامهای پروپیونات سدیم و پروپیلن گلیکول می بایست به میزان ۲۵۰- ۴۵۰ گرم به فیس خوراکی یا این که آشامیدن روزانه به دام داده شود . این دو قند به چهره ارگانیک در کبد گاو جهت ایجاد قندها کاربرد دارا‌هستند . 


شیوه 

پیشگیری و درمان بیماری کتوزیس در گاوها نکاتی 

برای پیشگیری از بیماری کتوزیس ارتقاء وزن می تواند سبب به کاهش اشتهای گاو شده و احتمال بروز بیماری هایی مانند کبد چرب را ارتقاء دهد . برای پیشگیری از بروز بیماری کتوزیس می بایست تا حد امکان از ارتقا وزن گاوها در اواخر شیردهی یا زمان خشکی دوری کرد . شایسته ترین امتیاز بدنی برای گاو در هنگام زمان وضع حمل میان ۳- ۵/۳ هست . 

یکی از شیوه های معمول برای پیشگیری از بروز بیماری کتوزیس، تغذیه گاو در روزهای انتهایی آبستنی (۳ هفته پیش از زایمان) با ۴/۲ کیلوگرم غلات میباشد . 

تغذیه گاو با یونجه مرغوب و کافی در زمان پس از وضع حمل احتمال پیدایش این بیماری را کاهش میدهد . 

تغذیه 

گاو با جیره ادغام و محدود کردن هر وعده غذایی به ۲- ۴ کیلو گرم غلات دادن نیاسین به گاو (۲ هفته پیشین از زایمان ۶ گرم نیاسین روزانه به گاو داده شود) . 


اصول 
رویش گوسفند و بز( پرواربندی ) پرواربندی عبارت هست از تغذیه متعادل دام‌های نر دارای سن کمتراز یک سال به مراد تامین سرعت پرورش کافی در جهت ایجاد گوشت است برای بازه بازه و وزن مشخصی انجام میشود . در پرواربندی با حیوانات باید تمام تجهیزات برای دام‌های جوان و نو متذکر شد . 
این امر به عارضه ها ذیل است: 
1-ضریب تبدیل حیوان برنا کمتر از پیرمی‌باشد . 
2-سرعت رویش حیوان برنا ببشتر میباشد . 
3-افزایش وزن در دام‌های مسن و حذفی ناشی از ذخیره چربی میباشد اما در نرهای برنا به چهره ذخیره پروتئین( عضله ماهیچه) می باشد . 
4-بازار پسندی گوشت حیوان کهن سال کم هست . 
5-ارزش یابی وزن زنده یا این که لاشه دام‌های نوجوان نسبت به دام‌های ماده و مسن اکثر میباشد . 

روش‌های 
متعدد پرواربندی 
1-پرواربندی 
کوتاه مدت بره‌های شیرخوار از سن دو هفتگی وهمزمان با آغاز تغذیه بره ها با مواد کنسانتره شده و علوفه تا سن 14 ماهگی انجام می گردد . برای در دست گرفتن تغذیه بره ها و ممانعت مادر ها از تغذیه با کنسانتره یک دیوار انقطاع کننده که صرفا بره ها میتوانند عبور کنند در آغل قرار داده میشود . ارتقاء وزن در این خط مش 300-250 گرم می‌باشد . پروار بره‌های شیرخوار در چراگاه نیز قابل اجرا میباشد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

2-پرواربندی 
طولانی برهه زمانی بره‌های شیر خوار در این راه پس از آن که بره ها به مقطع 7-8 هفته با شیر مادر تغذیه شدند، به تدریج شیرگیری شده و تغذیه آنها با کنسانتره و علوفه شروع میگردد . وزن بره ها در شروع تغذیه حدود 22- کیلوگرم هست . وزن آخرین در این روش 50-45 کیلو است و ارتفاع مدت پرواربندی با احتساب مدت شیرخوارگی 7 ماه هست . 

مزیت‌های 
پرواربندی طولانی مقطع نسبت به کوتاه مدت 
الف: در اثر محدود شدن عصر شیرخوارگی به 6-5 هفته گوسفند مامان زودتر بارور میشود . 

ب: مصرف غذا در مقایسه با رویکرد کوتاه بازه کمتر می باشد . 

3- 
پرواربندی با شیر(بره‌های شیر پروار) در این نوع پرواربندی عمده مواد مغذی قضیه نیاز بره ها از طریق شیر مادر و یا جانشین شیر تامین می‌گردد و بره ها در وزن مساوی 20k g کشتار میگردند . 

رنگ گوشت این بره ها سفید با چربی سپید تا صورتی روشن بوده ومقدار آهن در گوشت آن‌ها مضاعف کم است . 

4- 
پرواربندی تجارتی پرواربند بره ها را از گله‌های داشتی عشایر یا این که روستایی تنظیم می‌نمایند . 

با شروع فصل بهار بره ها یاور به چراگاه و مرتع منتقل می شوند و در وزن مناسب به فروش می‌رسند . 

به علت ارتقاء تقاضا برای مصرف گوشت بره‌های شیرخوار در آخرها فصل زمستان، عشایر و دامپروران روستایی بره‌هایی که در فصل پاییز متولد می‌شوند را با غذای کامل کننده تغذیه کرده و در آخرها فصل زمستان می فروشند . بیشتر دامداران فروش خویش را از اواسط اردیبهشت ماه ماه آغاز می کنند . سطح دوم فروش دام تقریباً وسط خرداد هست . به هر هم اکنون در رویش تجاری از بره‌هایی که از وسط خرداد ماه ماه به فروش می‌رسند برای پرواربندی به کار گیری میگردد . 

مزایای 
پرواربندی علاوه 
بر اقتصادی و اجتماعی بودن فعالیت‌های پرواربندی دارنده مزایای دیگری به شرح تحت است: 
1- 
استعمال از حداکثر ظرفیت ایجاد گوشت دام برای ساخت تعادل میان مرتع جان دار و تعداد واحد دامی‌در مملکت می بایست حتی‌الامکان از افزایش غیر اصولی تعداد دام دوری شود . با کاهش دام‌های موجود و رشد صحیح آن ها مقدار ایجاد همچنان اثبات باقی میماند . به نحوی که در تغذیه متعادل یک بره با وزن 30kg(‌با تغذیه غیر اصولی) به بازار ارائه میشود و از تخریب مرتع دوری می‌شود . 

2- 
افزایش مرغوبیت گوشت در فعالیت‌های پرواربندی تغذیه مطلوب و متعادل گوسفندان علاوه بر ارتقاء سرعت رویش حیوان سبب بهتر شدن کیفیت گوشت تولیدی می‌گردد . 

3-برگشت 
پر سرعت سرمایه چنانچه سرمایه گذاری صرفا در موضوع پرواربندی انجام شود در نقطه نهایی دوره هم سرمایه به دست دامدار رسیده و نیز یک سود به دست او خواهد رسید که این فرمان موجب دلگرمی‌دامدار شده و او به فعالیت خویش عشق بیشتری نشان میدهد . 

4-کمک 
به حفاظت از مراتع کشور 3- چون عشایر دارنده تجهیزات حتمی برای پرواربندی نمی‌باشند، ممکن می‌باشد که در گله بره‌هایی داشته باشند که رویش کافی را نکرده باشند . به همین یاد آن‌ها را به فروش نمی‌رسانند و آنان را تا 12-11 ماهگی حفظ میکنند و بعد به فروش می رسانند . شیشک ها توسط چوبداران خریداری شده و در مراتعی که به آنها حق علف تناول کردن میدهند چرا میدهند که این خود منجر تخریب مرتع میگردد . 

منش عمل چوبداران علاوه بر تخریب مرتع باعث افزایش غیر اصولی تعداد دام میشود که این هم تاثیر بی واسطه بر تخریب مرتع دارد . 

موقعیت 
برد در پرواربندی 
1-امنیت 
در عمده دامداری ها امروزه به کار گیری از سلاح‌های مجاز و سگ‌های اصیل امری معمولی می‌باشد . با این حالا پاسداری و نگهبانی در هنگام شبکه های عمومی امری حتمی و واجب می‌باشد . 

2-جایگاه 
و فضای زمینه نیار برای هر راءس بره در ایران به خاطر اختلاف در سردترین و گرم ترین منطقه( حدود 50) نوع رده در بخش ها متعدد گوناگون هست . 

در آغاز پروار برای هر راءس دام 8/0-7/0 متر مربع دور و اطراف کافی می‌باشد . اما فضای کافی باید با وزن آخری دام تعیین گردد . 

تجربه نشان می دهد که کاهش تراکم دام در واحد مرحله باعث افزایش سرعت رشد و سوددهی می گردد . لذا در جایگاهی‌های گشوده و بسته به ترتیب 1 و 2/1 متر مربع محیط برای هر راس بره سفارش می‌گردد . 


آیا گاوهای شما از فری استال استفاده می کنند ؟ ارتباطی که در بین ساختار فری استال و کف فری استال وجود داراست روی چگونگی استعمال گاوهایتان از فری استال تاثیر می گذارد . با توجه به این‌که بین دو بستر ریزی متوالی ارتفاع بستر تغییر‌و تحول می کند؛ بنابر این ابعاد استال نیز تغییر تحول می کنند . با تغییر تحول چگونگی ورود گاو به استال چگونگی وضعیت گاو روی بستر و فضای مو جود تغییر و تحول می کند و قابلیت و امکان داراست که گاو تصمیم بگیرد هیچ زمان از استال استفاده نکند . 

آیا گاوهای شما از فری استال به کارگیری می نمایند ؟ ارتباطی که بین ساختار فری استال و کف فری استال وجود داراست روی چگونگی به کار گیری گاوهایتان از فری استال تاثیر می گذارد . با اعتنا به اینکه فی مابین دو بستر ریزی پشت سر هم طول بستر تغییر‌و تحول می کند؛ بنابر این ابعاد استال هم تغییر‌و تحول می نمایند . با تغییر چگونگی ورود گاو به استال چگونگی موقعیت گاو روی بستر و فضای جانور تغییر و تحول مینماید و امکان دارااست که گاو تصمیم بگیرد هیچ وقت از استال به کار گیری نکند . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

در این مقاله ما استالهایی با بستر ثابت و متغیر را توصیف می کنیم . بستر های ثابت ارتفاعشان در هنگام دو بستر ریزی پی در پی از ۲ .۵ تا ۷ .۵ سانتی متر تغییر‌و تحول می کنند . مثال این مدل بستر ها بسترهای لاستیکی می باشند . شیوه استعمال گاو از این دسته استالها عموما ثابت خواهد بود . بنابراین به مکان میله گردنی و تخته سینه به میزان کافی توجه فرمایید تا گاوها از استال به طور مطلوب استعمال کنند . استالهایی با بستر متغیر آنهایی هستند که دارنده بسترهای غیر آلی (ماسه) یا این که آلی( کلش؛ تراشه چوب) می باشند .و ارتفاع آنها دربین دو بستر ریزی پشت سرهم احتمالااز ۱۵ تا ۲۲ .۵ سانتی متر تغییر تحول می نماید . طریق استفاده گاو از چنین استالهایی متفاوت می باشد زیرا فضای مسئله استفاده گاو تغییر و تحول می کند . به طور ایده آل ارتفاع استالهایی با بسترهای متغیر دربین دو بستر ریزی متواتر باید مشابه باشد البته در فعالیت اینطور نمیباشد . در شکلهای ۱ و ۲ فری استالهای جلو گشوده با بستر های ثابت و متغیر نشان داده گردیده می‌باشد . 

● 

مکان و ارتفاع تخته سینه تخته سینه به این خواسته طراحی شده است تا گاوها در مکان خود نگه داشته گردیده و فضای مطلوب برای جلو رفتن به هنگام بلند شدن داشته باشند . همینطور با استعمال از تخته سینه انتهای استال پاک باقی می ماند . تخته سینه بایستی با ابعاد تن یا این که مسافت سینه تا دم یک گاو منطبق داشته باشد . گاوهای هلشتاین بالغ عموما ۱۶۵ تا ۱۸۰ سانتی متر و گاوهای کوچکتر ۱۵۰ تا ۱۶۵ سانتی متر فضای فی مابین تخته سینه تا انتهای استال را اشغال می نمایند . برای اثر گذار واقع شدن تخته سینه بایستی آن ۱۰ تا۱۵ سانتی متر فراتر از مرحله بستر قرار گیرد . این طول تکان رو به جلوی گاوها را در اختیار گرفتن کرده و به گاو اذن می دهد که هنگام استراحت کردن دستان جلوی خویش را دراز کند(وضعیت همگانی استراحت گاو) . برخی از تخته سینه ها عریض بوده و مدور می باشند و به گاو اذن می دهند که دستان خویش را سهل و آسان خیس دراز نماید . از لوله های پی او سی ( ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری) نیز می توان استعمال کرد . مکان تخته سینه در فری استالهایی با بستر ثابت از جدول پشتی استال تا انتهای تخته سینه اندازه گیری می شود . 

در استالهایی با بستر متغیر ؛ بعدها بدن گاو روی بستر با دقت به وزنی که دام دارد مشخص میشود . هرچه که دام از بستر اکثر استفاده می نماید ؛ بستر نازک خیس شده و تخته سینه نمایان خیس می گردد و حرکت دام به سمت جلو را در اختیار گرفتن می کند . علاوه بر این جدول انتهایی استال بیشتر نمایان شده و فضای در دسترس دام کاهش می یابد . هنگامیکه دور و بر محدود باشد گاوداران برای بهبود مقبولیت استال تخته سینه را بر می دارا هستند . بهترین مورد این می باشد که تخته سینه را بیشتر به سمت جلو استال ببریم تا هنگامیکه تراز بستر ذیل می‌باشد فضای کافی برای تن دام وجود داشته باشد . مکان تخته سینه در استالهایی با بستر متغییر از جدول پشتی استال تا انتهای تخته سینه مقدار گیری می شود . 

در استالهایی با بستر متغییر ؛ قرار دادن تخته سینه ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر فراتر از جدول انتهایی به حیث می برسد که خوب تر هست . هنگامی که استال مملو از بستر است اکثرا تخته سینه پوشیده گردیده و وقتی که تراز بستر تحت میباشد تخته سینه اکثر نمایان می باشد . 

● 

مکان میله گردنی میله گردنی سبب می شود وقتی که دام وارد استال میگردد بیش از میزان جلو نرود . در ضمن میله گردنی فضای به جلو رفتن دام به هنگام بلند شدن را نیز حفظ می نماید به صورتی که دام می تواند به سادگی بلند شود .میله های گردنی که در مکان قابل قبولی قرار گرفته باشند سبب ساز می شوند که هر چهار پای دام هنگام ورود به استال در داخل آن قرار گرفته و گاو به مقدار کافی در انتهای استال قرار گیرد تا استال پاک باقی بماند . در ضمن مکان میله گردنی باید با بزرگترین دام گله انطباق داشته باشد نه با کوچکترین دام گله . برای این که راحتی دام در داخل استال ارتقا یابد میله گردنی می بایست در ۱۶۵ سانتی متری از لبه خارجی استال قرار گرفته باشد .طول میان کف بستر و میله گردنی معمولا ۱۰۵ تا ۱۲۰ سانتی متر از ذیل میله گردنی می باشد . 

بعضی از گاوداران میله گردنی را در ۱۲۰ سانتی متری بالای تراز بستر با موفقیت قرار داده اند . استالهایی با با بستر متغیربه صورت تراز شیبداری از جلو به سمت عقب می باشند . بنابر این میله گردنی اکثر زمان ها ۱۱۲ .۵ تا ۱۱۵ سانتی متر فراتر از جدول انتهایی استال می باشد . برخی از گاوداران میله گردنی را روی میله جدا کننده فوقانی و ۱۲۰ سانتی متر فراتر از جدول انتهایی به خوبی نصب کرده اند اما آن‌ها یک افزایش نسبتا ثابتی را با تناوب بسترریزی محافظت می کنند . به یاد داشته باشید که ارتفاع بسترهای متغییر از ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر در بین دو بستر ریزی متوالی باشد . بنابر این طریق قرار دریافت کردن دام در آنها متعدد می باشد . این دستور از آنجاییکه جدول انتهایی استال بخش اعظم نمایان میباشد معمولا خوب می باشد و باعث می‌گردد که گاوها روی جدول انتهایی به استراحت نپردازند . فضای مازاد به‌وجود آمده فی مابین میله گردنی و بستر استال به گاوها اجازه می دهد بخش اعظم وارد و باطن استال گردیده و این به‌این مفهوم میباشد که مدفو رفتارهای غلط و ادرار بیشتری روی بستر استال توده می شود . مجددا می گوییم که این نگرانی می تواند با حفظ سطح استال کاهش پیدا نماید . مصرف زیاد نمک موجب نگهداری آب در بدن و ایجاد خیز یا ادم در برخی گاوها به ویژه تلیسه های شکم اولیه می شود . 

نقش 

تغذیه در بازده تولید نظیر گاو گاهی دامدارانی که مشکلات تولید مانند را در گله های خویش تجربه کرده اند ، از این که این مشکلات با تغذیه در رابطه می‌باشد تعجب می کنند ، هر چندین که کمبودهای تغذیه ای یا جیره های نامتعادل ،یکی از علل کاهش راندمان تولید مانند می‌باشند . عدم موفقیت در بازده تولید مثلی می تواند ناشی از بیماری ،مسمومیت و مشکلات مربوط به مدیریت باشد . گرما واسترس گرمایی خود به تنهایی بیشترین نقش را در ضعف راندمان تولید مثل در گله هایی که از تلقیح مصنوعی استعمال می کنند ،ایفا می کند . 

علی رغم تمام پیشرفت ها در علم تغذیه ، مشکلات مربوط به تغذیه هنوز تولید مانند را تحت الشعاع خویش قرار می دهد . گاوها در ابتدای عصر ی شیر دهی مقادیر زیادی مواد مغذی نیاز دارند . در ارتفاع ۱۲۰ روز نخستین شیر دهی گاوها تقریباً نیمی از تولید کل زمان ی خویش را دارند و مواد مغذی برای نگهداری و تولید شیر مصرف می شوند . در صورتیکه این نیازها برطرف نشوند ، تولید نظیر گامی به عقب بر می داراست و کاهش درصد باروری را شاهد می شویم . کلید این که گاوهای اصیل شیری را به حداکثر پتانسیل ژنتیکی خود برای تولید شیر برسانیم و در عین حال مرحله سنجیده و کافی از آبستنی را نیز داشته باشیم ، تهیه ی جیره ای متعادل از علوفه و غلات با کیفیت و همین طور مواد معدنی و ویتامین ها وبه حد اکثر رساندن مصرف این جیره می باشد . امروز بسیاری از کارشناسان، برنامه های غذایی را به تیتر مشکل اصلی در ضعف باروری گله می دانند . کمبود مواد معدنی ، میزان ناکافی ویتامین ها عدم تعادل انرژی و پروتئین و دریافت بیش از حد پرو تئین به تیتر دست اندرکاران ناباروری و کاهش راندمان تولید مانند شناخته می شوند . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

در هنگام مطالعه در زمینه مشکلات تولید مثلی گله ، تغذیه باید همواره مد نظر باشد . با این وجود دو حقیقت در زمینه رابطه بین تغذیه و تولید مثل باید همواره در ذهنمان باشد . 

تغذیه صرفا یکی از عامل ها موءثر در کاهش تولید مانند می‌باشد . عواملی همچون ضعف در فحل یابی یا مشکلات بهداشتی گاوداری و بهداشت خود گاو هنگامی که مشکلات تغذیه ای فاحش نیستند ، نقش خویش را بیش از تغذیه ایفا می کنند . 

گاوهای 

لبریز تولید دیر تر از گاوهای کم تولید به تلقیح پاسخ می دهند ونیاز به روزهای گشوده بیشتر بوده و دفعات تلقیح نیز بیشتر می‌باشند . 

این مورد به این معنی می‌باشد که ما برای حل مشکل باروری و تولید مانند باید بیشتر به فیزیولوژی ، تغذیه و مدیریت توجه کنیم تا ژنتیک تعدادی از دست اندرکاران تغذیه ای موثر در تولید مثل به شرح زیر می باشند : ۱- انرژی 

انرژی دریافتی در بسیاری از گله ها مهمترین فاکتور اثر گذار بر بازده تولید نظیر می‌باشد . انرژی دریافتی ناکافی در تلیسه ها وگاوهای بالغ شیر قریه در اوایل زمان ، بازده باروری را کاهش میدهد . دریافت بیش از حد انرژی در آخرها عصر ی شیر دهی یا در دوره ی خشکی می تواند منجر چاقی گاوها و کاهش راندمان تولید نظیر در دوره ی سپس شود . اکثراً گاوهای لبریز تولید در ابتدای عصر ی شیر دهی دارای بالانس منفی انرژی می‌باشند به دلیل این که نمی توانند غذای کافی برای برآوردن نیازهای تولید بالای خود دریافت کنند . بدین نحو انرژی موجود در بافت های تن بسیج می شوند و کاهش وزن فیس می دهد . فاکتور های وابسته به این بالانس منفی انرژی به تیتر دلایل شکست در باروری تلقی می شوند . رجوع به سیکل فحلی بستگی به بالانس منفی انرژی در سه هفته ی نخستین شیردهی دارد . هر چه بالانس منفی انرژی بیشتر باشد ، فاصله تا اولین تخمک گذاری طولانی خیس می شود . کمبود انرژی سبب ساز فراتر رفتن میزان فحلی خاموش نیز می شود .نکته ی دیگر آن که یکی دیگر از عواملی که پایین تاثیر بالانس منفی انرژی سبب ساز بالارفتن گوساله زایی و کاهش تولید مانند می شود ، کم شدن وزن در اوایل شیر دهی هست . نمره ی وضعیت بدنی نیز نقش موثری در تشخیص میزان آبستنی دارد (چاق=۵، لاغر=۱) به طوری که آنهایی که نمره وضعیت بدنشان کمی بیش از یک میباشد فاصله گوساله زایی طولانی تر و میزان آبستنی کمتر دارا هستند . از طرف دیگر دریافت بیش از حد انرژی نیز گاوها را به سمت چاق شدن و باز مشکل کاهش تولید مانند سوق می دهد ، به طوری که در این گاوها جفت ماندگی نیز به میزان تقریبا زیادی دیده می شود . همین طور آلودگی کیست های تخمدانی نیز در آن ها به چشم می خورد که تمام این ها عامل ها کاهش راندمان باروری هستند . 

۲- پروتئین 

کمبود پروتئین در گاوهای شیری سبب ساز فحلی خاموش و کاهش آبستنی می شود به گونه ای که در تولید شیر و مصرف طعام نیز کاهش می یابد . درصورتی که پروتئین به جیره طولانی تر شود ، آنگاه از ۲ تا ۳ روز ، ارتقاء در تولید شیر را می توانایی مشاهده کرد و ولی تلیسه ها نسبت به گاوهای بالغ و شکم چندم در مقابل کمبود پروتئین اصلی خیس می‌باشند . وقتی میزان پروتئین قابل تجزیه در شکمبه افزایش یابد یا حیوان انرژی کمی دریافت کند ، آمونیاک به سیستم پروتئین می ملحق نشده و به باطن خون جذب می شود به این ترتیب این میزان زیاد آمونیاک و اوره در خون ممکن میباشد باعث کاهش باروریشود . 

۳- مواد 

معدنی کمبود یا نامتعادل بودن مواد معدنی یکی دیگر از عوامل تغذیه ای کاهش بازده تولید نظیر می باشد . واضح می‌باشد که میزان کافی از این مواد باید در جیره تهیه شود ولی به طور کلی در زمینه حد کمبود آنها اختلاف لحاظ وجود دارااست . مسلماً زیاده روی در آنان نیز زیان آور می باشد . 

فسفر : این عنصر بیشترین پیوند را باکاهش راندمان تولید مانند دارااست . تخمدان های غیر فعال ، بلوغ جنسی دیر رس و میزان کم آبستنی ، نتیجه ی کمبود تغذیه ی فسفر می باشند به طوری که دریافت ۷۰ الی ۸۰ درصد میزان مورد نیاز و کاهش فسفر در سرم خون موجبات افزایش تعداد دفعات تلقیح برای هر آبستنی را فراهم می کند . 

کلسیم : بیشتر مطالعات در زمینه کلسیم و اثر آن بر تولید مثل مربوط به نسبت کلسیم و فسفر می باشد نسبتهای ۱ به ۵/۱ و ۱ به ۵/۲ کلسیم به فسفر اثری در کاهش باروری نداشته می باشد با این حالا باید دقت کرد که میزان مصرف هر یک از این ها توسط گاو می باشد که اهمیت زیادی دارد . برای گاوهای شیری باید همیشه میزان کافی از این عنصر را آماده کرد و برای گاوهای خشک نیز باید مطلوب ترین و بهینه ترین سطح از کلسیم و فسفر را تغذیه کرد تا وقوع تب شیر کاهش یابد چرا که گاوهایی که دچار تب شیر می شوند نسبت به گاوهایی که تب شیر نگرفته اند در حین زایمان ۲ برابر بیشتر احتیاج به کمک دارند و ۲/۴ برابر بیشتر در گیر متریت می شوند ، پس سعی در کاهش تب شیر ، کمک شایانی در به حداکثر رساندن میزان آبستنی می کند . 


سلنیوم : خاک یکی از منابع فقیر سلنیوم می باشد ، پس جنس های کشاورزی که در این خاکها کشت شوند نیز دارای این کمبود می‌باشند . این دستور به خصوص در زمانی که گاوداری به فیس کشت و صنعت باشد ، بسیار مشهود می باشد . کمبود سلنیوم یکی از عامل ها ایجاد جفت ماندگی میباشد که به همراه ویتامین می بضاعت از این عارضه جلوگیری کرد . تغذیه ۱ میلی گرم سلنیوم به گاوهایی که مبتلا کمبود سلنیوم می باشند ، می تواند این عارضه را برطرف کند . کمبود سلنیوم میتواند ادله سقط نیز باشد . 

ید : اثر ید بر غده تیروئید می تواند در تولید مانند اثرگذار باشد . باید مطمئن شد که هر گاو به طور روزمره ۱۵-۲۰ گرم ید دریافت نماید . از مشکلات زیادی دریافت کردن ید سقط جنین ، کاهش مقاومت در برابر بیماری و عفونت ها می باشند . * تعویض مطلوب آب بر حسب وضعیت هنگامی به منظور دفع و رقیق سازی سموم و گازهای ساخت شده و نیز متعادل ساختن دمای آب استخرها و همینطور حذف بقایای فیتوپلانکتونی و زئوپلانکتونی و میکروارگانیسم های ساخت کننده گونه های شکوفایی جلبکی به خواسته افزایش کیفیت آب مزرعه در وسط عصر و روزهایی با هوای شرجی اامی می باشد . در مسئله ماهیان قزل آلا چون در حجم کم تراکم بالایی دارا‌هستند هنگامی میزان آمونیاک و نیترات مضاعف شود کار کشته به دفع نیستند . ماهی همه داراست ولی 90% مواد دفعی بدن ماهی از آبشش با تکثیر معمولی دفع می شود . در محفظه استخر زمانی آمونیاک بیش از حد افزایش یابد دفع نمی شود و برای دفع مواد ازته نیاز به انتقال فعال و مصرف انرژی می باشد و ماهی به جای وزن گیری انرژی از دست می دهد پس باید سرعت بده بستان آب عمده شود . 


* به خواسته جلوگیری از ایجاد شکوفایی جلبکی غیر استاندارد و نامتعادل استفاده از کود مرغی ممنوع بوده و برای مقابله با پیدایش احتمالی بلوم ، به کارگیری از آهک کشته توصیه می شود ( آهک جلوی نشر و تزاید فیتو پلانکتون ها و زئو پلانکتون ها را می گیرد) . 


* در صورت عدم قابلیت تعویض آب و همینطور ایجاد تغییرات شدید PH در ارتفاع شبانه روز، استعمال از آهک در استخر های خاکی (با مصرف 50 کیلوگرم به ازای هر هکتار و به رخ اسپری در مرحله استخر به مراد ترکیب ذرات آویزان و بهبود شفافیت آب و تهیه و تنظیم حجم بافری آب) حتمی است . 


* تصویب روزانه فاکتورهای فیزیکو شیمیایی آب مانند مرتبه حرارت، اکسیژن، سختی و مواد آلی همینطور نظارت سلامت ماهیان می بایست بصورت مستمر فیس گیرد تا در چهره مشاهده موقعیت نامساعد نسبت به تصحیح آن مبادرت گردد . همچنین تغییر تحول نکردن PH محیط آب آهک بیشتر کرده زیرا آهک خواص بافری آب را ارتقاء می دهد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

* در اختیار گرفتن گازهای سمی استخر های پرورشی و تصویب و مقدار گیری دوره ای آنان در مزرعه پرورش اامی بوده و برای پرهیز از پیدایش این مشکل، استفاده از شیرابه زئولیتی به خواسته کاهش گازهای سمی استخرها سفارش می گردد که از شیرابه کود مخلوط با آهک زنده ( به ازای هر 1000 لیتر شیرابه 1 کیلوگرم آهک زنده مسئله نیاز است) به کارگیری گردد . گازهای سمی مانند S H2 در ادغام با آب ساخت اسید سولفوریک می نماید که موجب مرگ ماهیان می شود . * در به کارگیری از خوراک های کنسانتره به شرط نگهداری صحیح معمولاً مشکل آلودگی غذا وجود ندارد، اما در غذادهی بوسیله غذاهای دستی بخصوص موادی که پرسرعت فاسد می شوند مثل ضایعات کشتارگاهی خطر ابتلاء ماهیان به بیماری های می بسیار دوچندان است، بنابراین در نحوه تهیه و تنظیم و مراقبت طعام رعایت نکات پایین اضطراری است: 

الف) تامین خوراک از منابع کا ملا بهداشتی و سلامت انجام بگیرد . 


ب) خوراک می بایست در انبارهای خشک، خنک و منزه محافظت شود و در موضوع غذاهای کنسانتره به مورخ مصرف آن‌ها می بایست توجه کرد . 


ج) مواد و غذای ورودی به انبار بایست از لحاظ آلودگی به ه‌ها و آفات کنترل شود . 


د) از چیدن کیسه های طعام در کف انبار خودداری شود برای این کار می بضاعت از پالت ها یا این که الوار چوبی به کارگیری کرد . 


ه) در موضوع استعمال از ضایعات کشتارگاهی، خوراک بایستی به میزان نیاز روزانه تنظیم شده و پیشین از مصرف حرارت داده شود، همچنین استعمال از نوع های قابل کنترل و ارزیابی بایستی انجام بگیرد . پیشنهاد می شود به کارگیری از چنین موادی در مزارع به طور کلی متوقف شود چون منشا آلودگی خواهد بود . 


* قسمت ضروری دیگر در برنامه مدیر بهداشت، پایش بیماری ها بوده که دربرگیرنده برنامه ریزی منظم جهت ارزیابی بهداشتی استخرهای یک مزرعه میباشد و با اعتنا به موقعیت و وضعیت مزرعه، نمونه گیری از ماهیان تلف شده، ماهی های زنده و یا از هر دو بایستی بعمل آید . در ماهیان از آبشش، پوست، باله و اندام های داخلی به ویژه کلیه جهت کشت باکتریایی ، جداسازی ویروسی و غیره نمونه برداری می شود . به هر هم اکنون هیچ کدام از این آزمایشات نمی تواند بی تردید نشان دهنده عدم آلودگی به پاتوژن های بالقوه در جمعیت ماهیان باشد و تنها به کاهش مخاطرات ناشی از کارداران بیماری زا در مزرعه یاری می نماید . 


* شیوه خوراک دهی و میزان غذادهی، بایستی متناسب با الگوی پرورشی باشد . اصول 

تهیه جیره متعادل: برای تنظیم یک جیره متعادل باید از میزان احتیاجات گوسفند به مقدار ماده خشک، انرژی، پروتئین ومواد مغذی اطلاع داشت . جیره غذایی ضمن خوش خوراکی، قابل هضم بودن ومقوی بودن بایستی از حیث اقتصادی نیز باصرفه باشد و چون گوسفند یک حیوان نشخوار کننده است، وجود مقدارکافی مواد خشبی درجیره واجب میباشد . مواد خوراکی زمینه استعمال درپرواربندی گوسفند نژاد کریم و مهربان دربرگیرنده یونجه، جو بلغور شده، کنجاله تخم پنبه ، سبوس گندم، تفاله کم آب چغندر قند و کربنات کلسیم می‌باشد .برای هر مرکز دام، اندازه طعام مصرفی درهرروز ۱۳۰۰ گرم می باشد . نسبت ترکیب کنسانتره وعلوفه به ترتیب ۷۸۰ گرم و ۵۲۰ گرم بوده بطوریکه کنسانتره ویونجه را کاملاً با هم مخلوط کرده ودرسه نوبت صبح، ظهر و عصردراختیار بره ها قرار داده می شود . برای عادت کردن بره ها وجلوگیری از معضلات گوارشی ناشی از غذا مصرفی، تغییر‌و تحول جیره باید به تدریج وطی یک هفته تا ده روز انجام شود . درماه دوم پرواربندی مقدار خوراکی مصرفی ۱۶۰۰ گرم می شود بطوری که برای هر بره ۱۲۸۰ گرم کنسانتره و ۳۲۰ گرم یونجه به رخ مخلوط درسه وعده داده می شود . دریک طرح تحقیقی – ترویجی که برای آنالیز اثر تغذیه برافزایش وزن بره های نژاد کریم دراستان همدان انجام شد، بره ها طی سه ماه با ادغام مواد جدول ۱ تغذیه شدند که ارتقا وزن بره ها و ماده خشک مصرفی برای اطلاع درجدول ۲ آمده میباشد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

جدول 

۱ : مخلوط کنسانتره ودرصد هرمورد از مواد غذایی 

ردیف ماده 

خوراکی درصد ۱ جو 

بلغور شده ۵۳ ۲ کنجاله 

تخم پنبه ۱۰ ۳ سبوس 

گندم ۱۱/۳ ۴ تفاله 

کم آب چغندر قند ۲۶ ۵ کربنات 

کلسیم ۷ 


جدول 

۲ : نسبت کنسانتره به علوفه درجیره غذایی بره های پرواری و افزایش وزن دردوره پرواربندی 

ماه وزن 

زنده (کیلوگرم ) ماده مصرفی (کیلوگرم ) درصد کنسانتره درصد یونجه اول ۳۰ ۱/۳۰۰ ۶۰ ۴۰ 

دوم ۴۰ ۱/۶۰۰ ۷۵ ۲۵ 

سوم ۵۰ ۱/۶۰۰ ۸۰ ۲۰ 

برهه زمانی 

خاتمه پرواربندی: اصولاً زمان پرواربندی یکصد روز می‌باشد وهر بازه که طولانی تر وزن به ادله بیش تر شدن چربی تن باشد بایستی پرواربندی خاتمه یابد . دراواخر پرواربندی ضریب تبدیل غذایی کاهش یافته وبه ازاء مصرف هر واحد جیره غذایی ارتقا وزن بره ها اقتصادی نخواهد بود . 


مزایای 

استعمال از ملاتونین رگولین باعث زودتر استارت شدن فصل جنسی در بزها و گوسفندهای نر و ماده شده و معیارهای تولید مثلی پیش از فصل جنسی را بهبود می بخشد . سوای اعتنا به میزان ایجاد نظیر خارج از فصل ، فصل جنسی را می بضاعت و توان ۱ تا ۵/۱ ماه زودتر مقدمه نمود . مطالعات دوچندان فراوان روی نژادهایی که به سادگی می توانند خارج از فصل آمیزش نمایند نشان داده هست که کارایی تولید مانند (باروری و تعداد بره متولد شده) در این مورد ها بهبود می یابد . آزمایشات انجام گرفته در اسپانیا، ایتالیا، یونان، قبرس، ترکیه، تونس، مراکش، سوریه و اردن نشان داده میباشد که در همه موارددر رخ به کار گیری در شرایط مطلوب ممکن میباشد درمقایسه با ماده های درمان نشده ]با ملاتونین[ در همان دوره، ۱۵ تا ۲۵ بره عمده در ۱۰۰ میش به دست آید . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

مزیت ایجاد مثلی دیگرملاتونین که به وسیله رشد دهندگان مشاهده شده است این که به همان نیکی که فصل جنسی را جلو می اندازد، بر روی مقدار بره زایی درطی یک دوره سه هفته ای در گروهی که در به عبارتی روز (قرص) کاشته شده می‌باشد ]در مقایسه با گروهی که با ملاتونین معالجه نشده اند[ تاثیر دارد .از دوران آغاز به کار گیری آن در فرانسه در سال ۱۹۹۶م بسیاری از آزمایشات انجام گرفته در مزارع رویش گوسفند تأیید کرده می‌باشد که یک قرص کاشتنی زیرجلدی تجویز شده در ۴۲ تا ۴۹ روز (۶ تا ۷ هفته) پیشین از مورخ جفت گیری با میل جنسی (یک قوچ به ازای ۲۰ـ۲۵ میش) باعث نزدیک شدن تولدها در یک عصر ساخت مثلی می شود . همچنین جداسازی نرها از ماده های ذیل معالجه ه ]با ملاتونین [باعث تولید اثر دام می گردد، زمانی که قوچ ها ۴۲ تا ۴۹ روز پس از کاشتن (قرص) در ماده ها، وارد گله می شوند . 

اثر تولید مثلی دیگر ملاتونین، تأثیرش بر روی تعداد بره های متولد گردیده می باشد . به طور سیستمیک ۱۵ تا ۲۵ بره اکثر در ۱۰۰ رأس میشی که قرص کاشته شده می باشد درمقایسه با جفت گیری ارگانیک در همان زمان با میش های معالجه نشده ]با ملاتونین[ تولید می شود: یعنی دوقلوزایی بخش اعظم و تک زایی کمتر، بدون هیچ جور تغییری در تعداد ]زایش های[ سه تایی یا این که اکثر . این تأثیر حتی در نژادهای با رغبت ارگانیک ] به تولید [ بره خارج از فصل نیز می تواند مشاهده شود . ادله فیزیولوژیکی برای این تأثیر ـ که بین تولید کنندگان گوشت گوسفند ارزش بیشتری دارد ـ هنوز به طور کامل شناخته گردیده نمی‌باشد . اما تحقیقات مجدانه در درحال حاضر انجام است . 

نمودار تعریف به دنیاآمدن یک، دو و سه تایی را پس از جفت گیری طبیعی در میش های Tarasconnais نشان می دهد . بسته به این‌که قرص رگولین کاشته گردیده است یا این که خیر (گروه کنترل) . اطلاعات این آزمایش به وسیله مؤسسه فرانسوی del&#۰۳۹;Elvoge تعیین گردیده است . 

برخی 

داده ها محلی در تونس، آزمایشات با همیاری دانش کده دامپزشکی نانت بر روی نژادهای بومی انجام شد: در نژاد دم باریک غرب thin tailed ofwest و مرینوس سیاه (Black merino) قرص های کاشتنی ملاتونین در فوریه (بهمن ـ اسفند) به کار گیری شد یعنی عصر ای که فعالیت جنسی در ماده ها در کمترین اندازه طبیعی می‌باشد . در نتایج ۲۸۰ تولد، تزاید ( به مقدار کمتر) و بنابراین باروری (تولید کلی) به طور مشخص و معلوم میان تیم کنترل و گروهی که در آن‌ها قرص ملاتونین کاشته شده ، متفاوت بود . به علاوه دوره بره زایی بسته به نژاد ۱۳ تا ۱۶ روز زودتر صورت می گیرد و همینطور تفاوت در باروری در میان مجموعه های کاشته شده با ملاتونین و مجموعه های در اختیار گرفتن معنا دار نبود . گروه ملاتونین ۳۰ بره عمده از گروه معالجه نشده ایجاد کرد یعنی ۲۲% ساخت بیشتر . 

سایر 

نقاط: آواسی گسترش یافته ترین نژاد در خاور میانه و خاور نزدیک هست . در سوریه ۱۶ میلیون، عراق ۶ میلیون، اردن ۷/۱ میلیون، ترکیه ۱ میلیون و… رأس وجود داراست . به نظر منشأ، نژادی میباشد که هم پا با قبایل چادرنشین بخش ها بیابانی بوده می‌باشد و شایسته ترین نژاد شیری در منطقه، با تولید شیر بیش از ۳۰۰ لیتر درطول ۲۱۰ روز می باشد . اگرچه ماده هایی با مقدار تولید شیر اکثر از ۷۵۰ لیتر در ارتفاع زمان شیرواری نیز می بضاعت و توان یافت . 

به هرحال فصل جنسی این نژاد شیری ممتاز دقیقاً معین نیست . زمان جهت گیری اش در میانه ژوئن ]اواخر خرداد[ استارت و تا دسامبر ]آذر[ ادامه می یابد ولی بازه زمانی ایده آل برای قرص کاشتنی نیاز به شناسایی داراست . امروزه این مسئله علتی برای موفقیت آزمایشات در سوریه شده میباشد چه بسا می بضاعت بهبود قابل ملاحظه ای را در مقدار باروری در اوایل فصل (مارس ]اسفند[ / آوریل ]فروردین[) مشاهده کرد یعنی سودی درحدود ۷۰% . 

تمام این آزمایشات ما را قوی به تصحیح روشی برای به کار گیری از قرص های کاشتنی ملاتونین مطابق نژاد و مرزوبوم و هم گزینش عصر مطلوب جهت استعمال برای میش ها و بره میش ها در نژادهای حساس خواهد کرد . 


رویش گوسفند از قبلی تاکنون مسئله توجه مردمان روستایی و عشایرنشین بوده و است . گوسفندان از حیث نژاد به اشکال مختلفی تقسم بندی می شوند که هرمورد در جایگاه ی خویش دارنده اهمیت فراوانی می باشد . در این مقاله با انواع نژادهای گوسفندان اهل ایران و همچنین معرفی شایسته ترین نژادهای گوسفندان ایرانی آشنا می شوید . ضمناً یک ویدیو آموزشی در اولِ متن قرار داده ایم که به معرفی بهترین نژادهای گوسفندان دنیا می پردازد . 


مقدمه: 

در حالتی که شما جزو کسانی می‌باشید که به شغل دامداری و رشد گوسفند عشق و علاقه مند می باشید ضروری میباشد آغاز با گونه های نزادهای گوسفند آشنا گردید و با دقت به این که چه هدفی از رشد دام های خود دارید قبل از استارت فعالیت جور آن ها را برای خرید تعیین نمائید . نژاد گوسفند شال یکی از بهترین نژادهای گوسفند در کشور‌ایران می باشد و بعد از آن، حیاتی ترین نژادها عبارتند از: نژاد قره گل، نژاد لری، نژاد مهربان، نژاد بلوچی، نژاد ماکوییو نژاد قزل و … که در ادامه ویژگی ها هر کدام از این نژادها را برای شما ابلاغ می کنیم . 

ماشین آلات تولید خوراک دام


مقاله 

مشابه : دانلود بهترین کتاب بدون‌پول آموزش رشد گوسفند (پی دی اف) 

معرفی 

نژادهای گوسفند معروف جهان: نمایشگر 

ویدیو 

00:00 

01:00 گوسفند 

شال بهترین نژاد سنگین وزن ایران و عالم است: گوسفند 

شال5 

گوسفند شال که بومی حیطه بوئین زهرای استان قزوین می‌باشد جزء بهترین نژاد سنگین وزن ایران و عالم هست . این نژاد سرعت رویش بالایی داراست و از لحاظ تولید شیر نیز از توانایی کمی و کیفی خوبی برخوردار می باشد . درصد وزن جنازه سرد به وزن زنده در بره‌های پرواری این نژاد ۹۹/۴۹ درصد و وزن چربی لاشه به وزن زنده حدود ۴۶/۱۳ درصد است .همچنین اندازه تولید پشم سالیانه قوچ یک الی ۳/۱ کیلوگرم و میزان میش سالیانه ۸/۰ تا یک کیلوگرم میباشد . 


شایسته ترین 

نژادهای گوسفندان ایرانی: گوسفند-مهربان 


شایسته ترین 

نژاد پوستی: نژاد قره گل گوسفندان این نژاد پوستی قابل انعطاف و لطیف داشته و دارنده پشم هایی مجعد و دقیق می باشند . پشم این گوسفندان به ادله نرم بودن تارهایش برای تولید پالتو و کلاه و … به کارگیری می شود . نژاد پوستی دارنده دست و پای کشیده، باریک و ظریف می باشد و پشمهایی دارای رنگ خاص با تارنازک و بلند اما ناچیز پشت دارااست و بره های جوان خیس این نژاد پوست مرغوب تری دارا هستند . در دربین نژاد های پوستی جهان، بره قره گل پوست دوچندان لطیفی داراست . 


نژاد-قره-گل1 


در 

مسئله رویش شترمرغ چه اطلاعاتی دارید ؟ : هر آنچه در رابطه رویش شترمرغ باید بدانید+ دستگاه، هزینه و درآمد 

شایسته ترین 

نژاد گوشتی: نژاد شال، لری، کریم و افشاری این نژاد مهم‌ترین نژاد در کشور ایران است چون در مرز و بوم جمهوری اسلامی ایران هدف مهم از پرواربندی دام ساخت گوشت آن است . نژاد های گوشتی را می توان با داشتن صفاتی چون پیشانی پهن، سینه بزرگ و گوشتی، گردن کوتاه و پر، کمر و پشت بدون واسطه و پهن، ران هایی حجیم و عضلانی، ساقهای درشت کپل پهن و بلندمرتبه شناسایی کرد . مهم‌ترین نژادهای گوشتی در کشور ایران نژاد شال، لری، کریم ومهربان و افشاری هستند . 


بهترین 

نژاد پشمی: نژاد ماکویی و بلوچی بعضا از نژادهای اهل ایران تولید پشم بیشتری از بقیه نژادها دارا‌هستند . پس از نفت بیشترین اندازه صادرات غیر نفتی، پشم ناپخته می باشد . گوسفندهای نژاد پشمی بدنی کشیده و باریک تر از نژاد گوشتی دارا‌هستند . پشم این دام ها به شکل فشرده در سراسر پوست آن ها توزیع شده هست . مشهورترین نژادهای پشمی کشور‌ایران نژاد ماکویی و بلوچی می‌باشد . Novus International، Inc.
در Novus، ما به توانمند سازی افرادی که در کشاورزی حیوانات - از مزرعه تا میز می گذریم - با ابزار و دانش به منظور تأثیر مثبت در جوامع محلی و جهان اعتقاد داریم.

ماشین آلات خوراک دام

چشم انداز اصلی ما: "کمک به تغذیه غذای مقرون به صرفه، غذایی سالم و دستیابی به کیفیت بالاتری از زندگی" کمک می کند تا به نوآوری های مبتنی بر علم برسیم که بر چالش های اصلی مواجه صنعت کشاورزی جهانی حیوانات استوار باشد. ما متعهد به پایداری خط سوم سهمیه: پیشرفت های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیست است. قابلیت اطمینان در مورد یافتن شیوه های جدید زندگی، کار و نوآوری است که نیازهای فردی، کسب و کار و جامعه را برآورده می سازد بدون اینکه به نیازهای نسل های آینده برسد.

ما به طور مداوم به عنوان یک سازمان برای ارزیابی اینکه چگونه می توانیم خودمان را از طریق فکر و اقدام نوآورانه به سوی شیوه های کسب و کار پایدار و ارائه محصولات عرضه کنیم، کار می کنیم.

دانشگاه بریتیش کلمبیا
هدف دانشگاه برنامه برابری حیوانات بریتیش کلمبیا بهبود زندگی حیوانات از طریق تحقیق، آموزش و پرورش عمومی است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 1997 برنامه رفاه حیوانی را برای بهبود رفاه و مراقبت های انسانی حیوانات در بخش کشاورزی، تحقیقات، همراهی و دیگر مناطق تاسیس کرد و برای ایجاد یک توافق بر پایه دانش در مورد مسائل اخلاقی وسیع تر که در مورد استفاده انسانی بوجود می آیند از حیوانات. این برنامه از طریق تلاش های فعال در زمینه تدریس، تحقیق و اطلاع رسانی عمومی به این مسائل می پردازد.

در دهه اول، برنامه رفاه حیوانات به یکی از بزرگترین و رعایت مراکز علمی رفاه حیوانات در سراسر جهان تبدیل شده است و تحقیقاتش موجب بهبود حیات حیوانات در سراسر جهان شده است.


بطور خلاصه می بضاعت و توان در جیره آغازین تا 25 % و در جیره پایانی تا 40 % سویای مو جود را با آفتابگردان جایگزین نمود . ولی در جیره حاوی آنزیم می توانایی مقادیر بیشتری از این ماده را استفاده کرد .رنگ کنجاله آفتابگردان تیره میباشد وچون رنگ طعام درمصرف آن بوسیله طیورجذبه دارد، مصرف آن پاره ای محدود می شود . 
6- 
کنجاله تخم پنبه کنجاله تخم پنبه دارای 2300 انرژی متابولیسمی و 41 % پروتئین هست . تخم پنبه دارای ماده ضدتغذیه ای گوسیپول هست که در گله های تخم گذار اهمیت دارااست چون در سفیده و زرده تخم مرغ تولید رنگ می کند . تغییر تحول رنگ زرده بصورت بوجود آمدن لکه های سبز تا سیاه هست که بستگی به برهه زمانی مقطع انبارداری دارااست و رنگ سفیده ، هم بدلیل پاره شدن غشاء به رنگ صورتی درمی آید . برای به کارگیری از تخم پنبه می توانایی از سولفات آهن به نسبت 1 به 1 استعمال کرد ، زیرا ترکیبات آهن دار با گوسیپول کمپلکس می دهند و آنرا از دسترس سیستم گوارشی طیورخارج می سازند . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

7- 
نخود نخود دارنده 2600-2400 انرژی و23 تا 25% پروتئین می باشد . اندازه متیونین آن همانند سویا پائین می باشد که در بازه زمانی جیره نویسی بایستی زمینه دقت قرار بگیرد . دارنده ماده ضدتغذیه ای آنتی تریپسین می‌باشد البته مقدار این ماده در نخود زیاد کمتر از سویا هست که این میزان قلیل هم با حرارت از در بین می رود ضمن این‌که حرارت تأثیر مثبت روی میزان پروتئین قابل هضم دارااست . تانن ماده ضد تغذیه ای دیگری میباشد که در نخود وجود داراست . هر چه اندازه تانن بخش اعظم باشد قابلیت هضم پروتئین نخود پائین تر خواهد بود . اگر به روشی بتوانیم میزان مواد ضدتغذیه ای نخود را پائین آوریم این ماده با سویا رقابت خواهد کرد و با پروتئین سویا قابل مقایسه خواهد بود . 
8- 
پودر گوشت پودر گوشت در حدود 55% پروتئین خام داراست و تجزیه کردن و داشتن چک آن بدلیل متغیر بودن ماده اول بصورت موردی، نیاز می باشد . میزان متیونین ، سیستئین و تریپتوفان آن کم و لیزین بالاست . اندازه انرژی پودر گوشت به میزان چربی موجود در آن بستگی دارااست . وجود یک آنتی اکسیدان در پودر گوشت برای دوری از خرابی آن اهمیت دارد . پودر گوشت به این استدلال که حرارت می بیند و رطوبتش گرفته می شود آلودگی ندارد . ولی بزودی ممکن هست آلودگی به آن منتقل گردد . پودر گوشت در حالتی که دربردارنده استخوان باشد می بایست با بها ارزانتری در اختیار مصرف کننده قرار گیرد و در این موقعیت 40 تا 50% پروتئین ناپخته داراست و منشاء خوبی برای کلسیم و فسفر می باشد اما هر چه فسفر آن پائین خیس باشد بهتر می‌باشد چون ممکن می‌باشد محدود کننده باشد .اندازه مصرف پودر گوشت بطور میانگین 5 تا 7% و حداکثر 10% می باشد . درصورتی که اندازه پروتئین پودر گوشت نامشخص باشد خوبتر است عمده از 4 تا 5% درجیره به کار گیری نشود . 
9- 
پودر ماهی پودر ماهی داخلی که از ماهی کیلکا بدست می آید حدود 60% پروتئین دارد . پودر ماهی فرنگی از ماهی های آنچوی ، هرینگ ، منهادان گرفته می شود و در حدود 64% پروتئین دارااست . ترکیب اسید آمینه ها و قابلیت و امکان هضم آن ها دوچندان بالاست . بخاطربو و مزه ای که در گوشت و تخم مرغ ایجاد می نماید در مصرف آن محدودیت داریم و حداکثر 5% در جیره استعمال می شود . درجیره جوجه های گوشتی این میزان در آخر عصر می بایست به دست‌کم برسد . 
اگرمیزان چربی پودر ماهی بیش از 1% باشد،مقدار عطر بخصوص بعدازطبخ ایراد ساز است . پودرماهی نیز همانند پودرگوشت باید حاوی آنتی اکسیدان باشد . 
پودر ماهی ممکن میباشد موجب سائیدگی سنگدان شود . زمانیکه این جراحات مشاهده شد بایستی بلافاصله مواد پروتئینی با منشاء حیوانی قطع گردیده و مقدار دانه های خوراک کمی درشت خیس گردد تا سنگدان به وضعیت معمولی در آید . 


کسب 

درآمد ماهانه ۱۵ میلیون تومان از گاوداری کارآفرین ۴۶ساله با ابلاغ این‌که کارم را با دو گاو شروع کردم گفت:گاوداری واقعاً شغل لذت گزیده است . من می گویم این شغل نتیجه در سود میباشد . ضرر و زیان ندارد . تماماً برکت میباشد . 

۱۲ 

خرداد ماه ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۹ اقتصادی کار آفرینی و اشتغال ایده ها کسب 

درآمد ماهانه 15 میلیون تومان از گاوداری به گزارش خبر نگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در اکنون حاضر، حدود یک میلیون و 600 هزار واحد دامداری زیر حیث اتحادیه ی دامداران جمهوری اسلامی ایران سرگرم به عمل می‌باشند که وظیفه تأمین گوشت و شیر مرزوبوم را به عهده دارا هستند . بر شالوده آمارهای اعلام شده توسط وزارت کشاورزی، در درحال حاضر حاضر 3 میلیون نفر در کارها دامپروری مرزوبوم در قالب واحدهای صنعتی، سنتی، دامی کوچک و بزرگ و عشایری کار دارا هستند که بها سرمایه ی آن ها در زیربخش دام و طیور بیش از 209 هزار میلیارد ریال می‌باشد . 


کارم را با 2گاو آغاز کردم 

کارکشته دشتی،46 سال دارااست و نیز حالا بومی دهلران می باشد . دارای 4 فرزند پسر میباشد که هر 4 فرزندش در کار ها به وی کمک می نمایند . او که فردی با انگیزه و بانشاط می‌باشد در رابطه ورودش به میدان رشد گاو شیرده این چنین می گوید:شغل پدرم گاوداری بود . من مدام آن گاه از تعطیل شدن مکتب به سوله گاوداری می آمدم و هم بازی می کردم و هم به پدرم یاری می کردم . ناچیز قلیل به این شغل علاقمند شدم . درنظرم بود که وقتی بزرگتر شدم شغل پدرم را ادامه دهم . بازه گذر کرد و من بزرگتر شدم . تحصیلاتم را نتوانستم تا کالج ادامه دهم . از شیوه یکی از دوستانم با حرفه کابینت سازی آشنا شدم . فعالیت کابینت کار هنری بود و از انجام آن رضایت داشتم درآمدش نیز بد کمبود . حرفه کابینت سازی را تا مدتی ادامه دادم در کنارش دست و پا شکسته رویش گاو شیری را نیز انجام می دادم . ولی بعد از مدتی فعالیت و کاسبی چوب و کابینت سازی به عامل بیحرکتی مسکن کساد شد و همچنین دست هم مضاعف گردیده بود . این شد که خیلی زود تغییر تحول شیوه دادم به چهره دور از شوخی خیس وارد شغل رشد گاو شیری شدم . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

او می گوید:سوله پدری که در اختیارم بود، فقط باید یک برنامه ریزی مدون انجام می دادم تا گاوداری از جدید شیوه بیفتد . شروع کارم فقط با 2 راءس گاو بود . هم عمل کابینت می کردم و نیز عمل گاوداری . ولی با بسط کارم در گاوداری و افزایش تعداد گاوها از 4 فرزند پسرم نیز امداد گرفتم . شرایط فعلی با نیز عمل رویش گاو شیری را انجام می دهیم . این شغل در دهلران به عامل آب و هوای عالی و دشت های فراوان، درآمدزایی خیر داراست . زمانی هوا خوب باشد گاوها را به دشت می بریم و وقتی هوا مساعد نباشد در سوله به گاو ها علوفه می دهیم . هزینه علوفه گاو ها خیلی بالاست و به صرفه نمیباشد که همواره علوفه بدهیم . برای 6 نفر اشتغاایی داشته ام . از درآمدم راضی هستم . با درآمد این شغل یک عدد از پسرهایم داماد گردیده می‌باشد . 


*گاوداری 

شغل پربرکتی است 

دشتی با ابلاغ اینکه گاوداری شغل پربرکتی می باشد می افزاید:در حالا حاضر 20 عدد گاو شیری دارم که از فروش شیرهای این گاوها کسب درآمد می کنم . اولیه هر سال یک‌سری تلیسه ( گوساله برنا ماده نزاییده) نیز خریداری می کنم تا والا شوند . تلیسه ها معمولاً 8 ماهه می‌باشند . برهه زمانی باردار شدن این تلیسه ها در 16 تا ماهگی آنها می‌باشد . یعنی نزدیک به 8 الی 10 ماه از آنان محافظت می کنیم تا به بازه زمانی استاندارد باروری برسند . هنگامی ماهه شدند از روش لقاح مصنوعی آنها را بارور می کنیم . 


این کارآفرین می گوید:از هر گاو تلیسه 10 طفل در 10 سال پی در پی می شود گرفت . بعد از مدتی زمانی این گاوهای شیری پیرتر شدند آن ها را به کشتارگاه تحویل می دهیم . این چرخه هر سال تکرار می شود . بعضا گوساله ها را هم می فروشیم . یعنی درآمدم نیز از فروش شیر و نیز از فروش گوساله و هم از فروش گوشت میباشد . 


کارکشته دشتی اظهار می کند: گاوداری واقعاً شغل لذت گوشه ای هست . اینجانب می گویم این شغل سود در سود میباشد . زیان ندارد . تماماً برکت است . ساخت روزمره شیر در مزرعه ما به طور میانگین 25 تا 20 کیلوگیرم از هر گاو هست . هر گاو با اعتنا به نژادش شیردهی متفاوتی دارااست . شیرها را به ارزش هر کیلو 2 هزارتومان می فروشیم . برای فروش شیر مشکلی نداریم حتی شرمنده اقوام می شویم . شیر زود به فروش می رسد . بستنی فروش ها، لبنیاتی ها و مغازه ها مشتری دایم ما هستند . میانگین درآمد ماهانه مزرعه رشد گاو شیری با کسر هزینه های سرازیر ماهانه 15 میلیون تومان می‌باشد . با توجه به تجربه ای که از پدرم در مراقبت از گاوها به یادگار دارم دامپزشک گاو ها خودم هستم و درمان گاوها و واکسن زدن آن ها با خودم می باشد . اما دامپزشکی را به پسر بزرگم هم یاد دادم . 


مقالات 
تخصصی زمینۀ کاری شما در ویکی‌پدیای فارسی همانطور که گفتیم، وقتی که مقاله‌ای در زمینۀ یکی از بحث‌های تخصصی فعالیت خود منتشر کردید، بد نمی باشد در صورتیکه به ورقه ویکی‌پدیای آن هم نگاهی بیندازید و اگر مطلبی در آن جا افتاده بود (و شما در مقالۀ خویش به آن پرداخته بودید)، این ورقه ویکی‌پدیا را کامل‌تر فرمائید و لینک وب سایت خود را به عنوان مبداء قرار دهید . حتی هیچ بعید نمیباشد که صفحه‌ای برای مسئله موضوع لحاظ شما نباشد . در این حالت می توانید یک ورقه جدید برای این مقاله ایجاد نمایید و تمام دانسته‌های خویش را در صفحۀ ویکی‌پدیا وارد نمایید . 

طراحی سایت در مشهد


البته پیشاپیش از شما خواهش دارم و به شما هشدار می‌دهم که با مطالب و لینک‌های بی‌ربط کارایی در تصاحب کردن بک لینک و پیوند از وبسایت ویکیپدیا نکنید . اینکار خیر صرفا سبب ساز هر چه بخش اعظم آلوده شدن فضای اینترنت می‌شود، بلکه سبب ساز می‌شود تارنما شما نزد اشخاصی که این مطلب را می‌خوانند، بدنام شود . به علاوه، هر لحظه ممکن است لینک و پیوند شما بوسیله یک کاربر دیگر (که فهمیده شما تنها قصد اسپم کردن داشته‌اید) منزه شود و زحمات شما به هدر رود . 

پس فقط وقتی در ویکی‌پدیا عمل کنید که راجع به یک موضوع، حرفی برای گفتن دارید، از آن مطمئنید و همین صحبت شما در مقاله‌ای که به عنوان منشاء ذکر میکنید وجود داراست . 

درست میباشد که با این کار شما تنها یک لینک به چهره nofollow به دست خواهید آورد، ولی خب همین فعالیت نیز در طولانی‌مدت تاثیر نیکی بر سئوی تارنما شما خواهد گذاشت . 

لینک‌های 
شکسته ویکی‌پدیا را احیا کنید نکته حرفه‌ای: برخی مواقع هم وجود دارااست که شما به کاغذ ویکی‌پدیای مربوط به مطلب خود رجوع و برگشت می‌کنید و متوجه میشوید که با وجود بدون نقص بودن مطلب، یک لینک و پیوند وخیم در در بین منابع وجود دارد . در این حالت (اگر مقاله شما دارای ربط است) میتوانید این لینک خراب را با آدرس مقاله خویش جایگزین کنید تا نیز به ویکی‌پدیا لطفی کرده باشید و هم یک بک پیوند برای خود ساخته باشید . 

بلندی شترهای دوکوهانه مغولستان بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ سانتی متر و وزن میانگین زنده آن‌ها ۴۶۰ کیلوگرم میباشد . قطر کوهان‌ها در میان ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر میباشد که درشترهای فربه دوکوهان مجموعاً بیش از ۱۰۰ کیلوگرم چربی دارا‌هستند . شترهای مغولستان سری کوچک، سینه‌ای پهن و پاهایی تقریباً بدون واسطه دارند . 

ماشین آلات خوراک دام

شترهای 
دوکوهانه در ایران 
برخی از عشایر جمهوری اسلامی ایران شترهای دوکوهانه نر را با شترهای ماده یک کوهانه تلاقی می دهند که شترهای دورگ حاصله در نسل اولیه یک کوهانه بوده و کوهان آن کشیده خیس از کوهان شترهای یک کوهانه هست و در مجموع خوش اندام و دارای سرکوچک، گردن کلفت و کشیده، دم کوتاه، پشم بلند و مجعد روی پیشانی، پس راز و زیر چانه بوده و یکی از مشخصات معلوم آنان در نسل اولیه این می‌باشد که مدام سنگین خیس از پدر و مامان خود بوده و وزن آن‌ها به نهصد تا نهصد و پنجاه کیلوگرم می‌رسد و دارنده گنجایش انجام شغل های سخت تری نسبت به شتر دوکوهانه است . 
عشایر کشورمان از این دورگ‌ها جهت حمل بار اکثر وعبور از مناطق صعب العبور که شتر دوکوهانه قادر به رفتن از آنجا نیست به کار گیری می کنند . ولی این تلاقی در بین اولاد نسل نخستین به آن گاه به لحاظ ضعیف و غیر طبیعی بودن و مرگ و میر فراوان نتاج آن ها توصیه نمی شود . 
به لحاظ میرسد که در حالت فعلی به علت قلت جمعیت آنها، وجود همخونی سبب ساز خواهد شوید که انقراض نسل این دسته شتر شدیدتر گردد که منش از فی مابین بردن آن وارد نمودن خون جدید در گله می‌باشد . بنا به تجربه شترداران یک عدد از طرق انتشار شترهای دوکوهانه در مرزوبوم وارد نمودن خون تازه در گله، انجام تلاقی تدریجی دربین دورگ‌های حاصله از تلاقی شتر نر دوکوهانه با ماده یک کوهانه وشتر ماده یک کوهانه با شتر نر دو کوهانه در طی سه نسل هست که نتایج حاصله در تلاقی تدریجی در نسل سوم (F۳)، شتر دوکوهانه با مرتبه خلوص خونی ۹۴ درصد می‌باشد . 
ساختار 
وجودی شتر 
خانواده شتر یکی از کوچکترین خانواده‌ها در بین جانوران است . به جز شتر یک‌کوهانه و دو‌‌کوهانه چهار مدل دیگر از این خانواده وجود دارد که در حرفه کوه آند در آمریکای جنوبی زندگی می نمایند . آنها کوچکتر از اقوام خود در آسیا و آفریقا و تمامی فارغ از کوهان میباشند . 
تفاوت شتر یک‌کوهانه با دوکوهانه به قرار پایین است: • شتر دوکوهانه: شتر دوکوهانه دارای پوست بلند و بهم فشرده ، بویژه در نصیب جلوی تن و گلو می‌باشد، پاهای پشت او بلندتر از پاهای جلو می‌باشد و بدنش در مقایسه با قد نسبتا کشیده می باشد . 
• شتر یک‌کوهانه: شتر یک‌کوهانه پوست کوتاه با وضعیت پشمی و پاهایی بطور کلی بلندتر از شتر دوکوهانه دارد . پاهای جلو بلندتر از پاهای عقب بوده و بدنش با مقایسه با قد دوچندان کوتاه میباشد . 

دانستنیهایی 

در زمینه گاو جرسی :گاوی با شیری گرم(بخش دوم) گاو جرسی(گاوی با شیری گرم) : جمعیت نژاد خالص گاو جرسی در سراسر دنیا بسیار بسیار می باشد چه بسا اگر گاوهایی را که با خون گاو جرسی پرمایه کرده اند را اکانت نکنیم باز هم این نژاد بسیار زیاد در دنیا یافت می شود . در بعضی مورد ها گاو با نژاد جرسی- زبو را می بینیم که این نژاد جرسی – زبو در کشورهایی زیرا هند، جامائیکا و برزیل زیاد با فایده بوده می‌باشد .(مرسا) 

ماشین آلات خوراک دام

بهترین-نژاد-گاو-شیری-جهان 


توزیع یک پارچه این گاو شیری و زیبایی گوزن جور آن اکثری از املاک و زمین های انگلستان را منحصر به فرد کرده هست . رنگ پوست گاو جرسی فراوان متنوع تر از گاوهای اروپایی می‌باشد . رنگ پوست آن ها شامل مشکی تا خاکستری کمرنگ می شود . همچنین از آن‌ها انواع حنایی، قهوه ای، شاه بلوطی، طلایی رنگ با رگه هایی از سپید دیده می شود . به طور کلی آن ها همانند گوزن ها درقسمت صورت، گردن و کتف ها رنگشان تیره تر می‌باشد . همینطور دست هایشان تیره تر از پاهایشان هست . در سال 15 آنها را به رنگ کرم، کرم و سفید، قرمز، قرمزوسفید، مشکی، مشکی و سفید، مشکی با نوارهای قرمز رنگ تیره معرفی کرده اند . در سال 34، جامعه کشاورزی رویال جرسی استانداردهایی را برای این نژاد گزینش کرد و دقت اندکی به رنگ پوستشان کرد .در سال 59، رنگ زمینه حیث برای گاو جرسی سفید و قرمز‌رنگ روشن،قهوه ای، حنایی بود و دقت کمتری به رنگ های رویکرد رویه آن شد . 


در اواخر قرن نوزدهم، گاو جرسی به رنگ های قرمز کمرنگ،قهوه ای روشن، حنایی لیمویی، حنایی دودی، حنایی خاکستری، قهوه ای کمرنگ یا این که مشکی به همراه تکه های کوچک و تعالی سپید در حیث گرفته شده می باشد . امروزه گاو جرسی بخش اعظم به رنگ حنایی، شاتوتی یا این که خاکستری یا این که مشکی شناخته می شود البته نکته اینجاست که اگر‌چه بخش اعظم به رنگ مشکی یا این که قرمز رنگ با موهای سفید می باشد اما اساسا گاو جرسی با رنگ های زیاد یا حتی رنگارنگ شناخته گردیده می باشد . 


گاو جرسی حیوانی با استخوان بندی خوب با کفشک های کوچک با پاهایی کار کشته البته بلند و باریک و لگنی والا می باشد که این لگن گرانقدر موجب آسان زائیدن او میگردد ممکن میباشد میزان شیری که می دهد در مقایسه با نژاد هولستین کمتر باشد البته شیرش چربی قابل توجهی دارااست . مقدار کره آن به طور میانگین 3/5 میباشد که این مقدار دوچندان قابل دقت است(دیگر نیازی به آب نیست) گلوله های چربی آن گرانقدر هستند به این ترتیب سریعا خامه آن صحیح می شود . 


این نژاد، نژاد مضاعف با ارزشی است . هر دوسال یکبار گوساله بدنیا می آورد وبعضی از آنان به گوساله های ناآشنا هم شیر می دهند . گاو جرسی بسیار فرمان بردار و آرام است ولی گاوهای نر این نژاد در بعضی موردها شرور و وحشیانه می باشند و دقیقا مثل گاوهای نر جنگجوی اسپانیایی خلق می نمایند . 


گاو جرسی در مقابل بیماری ها زیاد مقاوم می باشد و مبدل موءثر طعام محسوب می شود ولی با این درحال حاضر جز گاوهای خیلی صرفه جو نیست در نیوزلند و دانمارک از این نژاد به تیتر نژاد لبنیاتی خاطره می کنند البته در کل این نژاد در اکثری از کشورهای دنیا یافت می شود . برای مثال در قرن نوزدهم ساکنان انگلستان گاو جرسی را به نپال صادر کردند . حال این گاو در این مرز و بوم بر گاوهای محلی اش ارجعیت داراست . 


به گزارش سرویس دام، طیور و آبزیان» ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سنوریازیس در اثر تهاجم سنورس سربرالیس C .cerebralis (مرحله واسط کرم نواری تنیا مولتی‌سپس) به دستگاه عصبی مرکزی ساخت می شود و سبب ایجاد چه کسی است درروی پرده‌های مغزی می شود . 


صاحب خانه 

نهایی: سگ‌سانان 

میزبان 

واسط: نشخوارکنندگان اهلی و وحشی، اسب و انسان 

کرم‌های بالغ تنیا مولتی‌سپس در روده سگ‌سانان زندگی می‌کنند . تخم‌های آن ها همپا با مدفوع دفع میگردد . صاحبخانه واسط مثلا نشخوارکنندگان تخم‌ها را در مرتع کثیف همپا با غذا میخورند و تخم‌ها در روده باریک نشخوارکننده گشوده میشوند و لاروها از طرز جریان خون خود را به دستگاه عصبی مرکزی (CNS) میرسانند و در انجا ساخت چه کسی است میکنند و به شکل سنور سربرالیس بلوغ می‌یابند . چرخه زندگی وقتی بدون نقص خواهد شد که مغز کثیف به که می باشد نشخوارکننده به وسیله صاحب خانه پایانی یعنی سگ یا این که گوشت‌خوار دیگری خورده شود . سپس از مصرف مغز آلوده، کیست‌ها در روده سگ باز گردیده و به کرم بالغ تبدیل می‌شوند و تخم‌ها مجدد با مدفوع سگ دفع می‌شوند و چرخه دوباره تکرار می‌شود . 

ماشین آلات تولدی خوراک دام

نشانه‌های 

بالینی سنوریازیس 

افسردگی، بی‌اشتهایی، عدم تعادل در موردها شدید، کاهش بینایی یک طرفی یا این که نامتقارن، فلجی یکطرفی صورت، چرخش سر، به دور خویش چرخیدن، برداشتن قدم‌های بلند با اندام‌های حرکتی قدامی و در نهایت با ترقی بیماری زمین‌گیری و اغما چشم می‌گردد . 


بخش اعظم 

بدانیم: 

فاسیولوزیس 

(Fasciolosis) یا کپلک در دام 

بیماری 

قانقاریای کبدی (هپاتیت نکروزان) 

فیزیو 

پاتولوژی بیماری سرگیجه گوسفند 

جراحات 

CNS به شکل جراحات جا گیر مغزی با سه مکانیسم زیر: 

1 .التهاب 

مغز در اثر تهاجم تعداد زیادی کرم نابالغ به CNS 

2 .هیدروسفالی به استدلال ایراد در درناژ مایع مغزی نخاعی . 


3 .ساخت کیست‌های تبارک که باعث ارتقا فشار باطن جمجمه می شوند . 


تشخیص 

قطعی سرگیجه گوسفندی: تهیه عکس رادیولوژی در سطح ها جانبی و پشتی-قدام ‌و مشاهده بخشها رادیولوسنت درون جمجمه 

درمان 

سنوریازیس 

درمان 

سنوریازیس 

1 .تجویز 

قرص پرازیکوانتل (درونسیت) با دوز 100میلی‌گرم/کیلوگرم وزن بدن بمدت 5روز پشت سر هم 

2 .تجویز 

به طور همزمان یک داروی ضدالتهاب غیر استروییدی با دگزامتازون (جهت کاهش فشار درون جمجمه) 

3 .تجویز 

ویتامین B1 جهت امداد به ترمیم بافت مغزی 

4 .کیست رامی‌توان به راه و روش جراحی نیز خارج کرد جهت انجام این فعالیت آغاز بایستی محل که می باشد بوسیله اولتراسوند مشخص و معلوم شود بعد از آن جهت جراحی حیوان بیهوش می گردد و جمجمه در منطقه استخوان پیشانی با مته شکاف می‌شود . بخش اعظم کیست‌ها در روی مشقت بار شامه قرار دارا هستند و به راحتی برداشته می شوند . 


پیشگیری 


1 .جلوگیری 

از مصرف لاشه کثیف توسط سگ 

2 .درمان 

مکرر سگ‌ها با داروی ضد سستود جهت کاهش آلودگی مرتع (پرازیکوانتل یا این که نیکلوزاماید)


راه و روش 

محافظت و حمل و نقل اسپرم یخ زده در گاوهای صنعتی از سال 1960، دامداران با پی بردن به اهمیت تلقیح تصنعی و مصنوعی در دام و مزایای آن، استقبال قابل توجهی از این موضوع نموده که از آن برهه زمانی تاکنون این عمل به سرعت در در میان گاوداران متداول گشته و به چهره امری همگانی درآمده می‌باشد . در کشور‌ایران هم این تکنیک در همگی گاوداری های صنعتی و بعضی گاوداری های نیمه صنعتی موضوع استعمال قرار می گیرد . 

ماشین آلات خوراک دام

استعمال از روش تلقیح تصنعی به سرعت جایگزین گاو نر گردیده و فواید بسیاری برای گاوداران دارااست . چون با این روش، فحلی گاو در مقطع مطلوب و حتی در حین فعالیت های روزمره گاوداری شناسایی شده و تلقیح فیس می گیرد . هزینه ذیل عملیات تلقیح مصنوعی، تصویب دقیق مدت تلقیح و آبستنی و تهیه و تنظیم شناسنامه تولیدمثلی ظریف برای گاو، به کارگیری از اسپرم های پروف شده با ارزش اصلاحی بالا، ساخت گردیده به وسیله شرکت های دارای اعتبار اسپرم (بالاخص که به تازگی اسپرم های گزینش جنسیت گردیده که تحولی کلیدی در صنعت گاوداری ساخت خواهد کرد) و در دست گرفتن بیماری های تولیدمثلی از مهم‌ترین مزایای این منش می باشد . 

مهمترین عیب این روش این است که برخی تکنسین ها و اشخاص یادگرفتن چشم تلقیح مصنوعی، دانش خود را در رویکرد های کاربردی این تکنیک ارتقا نداده و فقط به مهارت عملی خود توکل می نمایند . در سود علی رغم صرف هزینه، دستور تلقیح از موفقیت نیکی برخوردار نمی گردد که این مساله سبب کاهش درصد آبستنی که یک عدد از شاخص های مدیریت مطلوب گاوداری است، می گردد . 

در صورتی نسبت های استاندارد برای آبستنی گله به دست خواهد آمد که یاور با کسب مهارت های عملی تلقیح مصنوعی، اصول بهداشتی و تکنیکی این فعالیت نیز بوسیله ماموران تلقیح رعایت گردد . به این ترتیب عملیات تلقیح مصنوعی به طور کامل بایستی تحت لحاظ دامپزشک و مدیر ایجاد گاوداری باشد . به طوری که کنترل ثبت دقیق اطلاعات تولیدمثلی از اهم وظیفه های مدیریت ایجاد و در اختیار گرفتن کافی عملیات تلقیح و یادگرفتن تکنیک های نو در مورد تلقیح تصنعی و مصنوعی به عهده دامپزشک فارم خواهد بود . 

امروزه شرکت های معتبر بخش اعظمی در امر تنظیم و توزیع اسپرم در کل عالم فعالیت می نمایند که اسپرم را زیر حالت در اختیار گرفتن شده استاندارد ساخت و به یاور کلیه اطلاعات موضوع وم (کاتالوگ اسپرم) به گاودار عرضه می نمایند . 

با این همه، در صورتی که کار با اسپرم به دقت فیس نگیرد، اسپرم ها به سرعت فاسد گردیده و درصد گیرایی اسپرم و عملیات تلقیح مصنوعی گله با اعتنا به هزینه های چهره گرفته با ایراد مواجه می گردد . 

طرز ی حفظ و مواظبت از اسپرم منجمد، مخزن ازت مایع و سایر وسایل مورد استعمال نقش به سزایی در نتایج حاصل از تلقیح تصنعی و مصنوعی گاو دارد . هنگامی که اسپرم یخ‌زده خریداری شده به مخزن ازت مایع گاوداری منتقل گردید، مراقبت و در اختیار گرفتن کیفیت آن وظیفه تکنسین ذی‌ربط خواهد بود . 

معمولا کمپانی های ایجاد اسپرم، اسپرم را در پایوت های 25/0 و 5/0 میلی لیتر و ارتفاع 7/13 سانتیمتر بسته بندی می کنند . این حجم از اسپرم یخ زده شده دارای تعداد کافی از اسپرماتوزوئیدهای زنده هست که در صورتیکه به نحو درست و در بازه زمانی مطلوب فحلی در رحم گاو قرار داده شود، سبب به آبستنی می گردد . 

در دوران تلقیح بایستی پایوت را از تانک ازت مایع خارج و برای ذوب شدن در دستکم دوران ممکن در ظرف آب 35 جایگاه سانتی گراد قرار اعطا کرد . لذا مامور مربوطه بایستی با حداکثر مهارت و سرعت این عمل را انجام دهد تا این‌که اسپرم ها در معرض نوسانات دمایی بیرون از تانک ازت قرار نگیرند . 

ظرف آب گرم باید در نزدیکی مخزن ازت مایع قرار گرفته و محل باکس تلقیح چه بسا الامکان سرپوشیده و بادگیر نباشد تا این که تغییرات آب و هوا در فصول سال در کیفیت دمای محل تلقیح تاثیر چندانی نداشته باشد . 

اسپرم های منجمد که در دو گونه ml 25/0 و ml5/0 می باشد در حرارت 35 سکو سانتی گراد دستکم به ترتیب 20 و 40 ثانیه نیاز می‌باشد تا از حالت اسپرم یخ‌زده به مایع و حدود مرتبه حرارت بدن رسد . سریع بودن تغییر و تحول وضعیت اسپرم از جامد به مایع سبب می شود میزان تلفات اسپرماتوزوئید به دستکم برسد و در سود درصد گیرایی تلقیح بالا رود . اما تکنسین تلقیح بایستی براساس راهبرد های صادره توسط شرکت های تولیدکننده اسپرم فعالیت نماید، اما برنامه کلی کمپانی ها به فیس دستورالعمل بالا می باشد . 

ظرف تعدادی دقیقه حداکثر (15 دقیقه) پس از ذوب کردن اسپرم می بایست عملیات تلقیح صورت پذیرد . مهم‌ترین مساله، حفاظت از شوک سوز‌و‌سرما آن‌گاه از تراز ذوب کردن می‌باشد . مجددا اهمیت سرپوشیده بودن منزلت تلقیح گاو یاد‌آوری می گردد . 

درجه 

حرارت مناسب دمای محفظه 25 درجه سانتی گراد رتبه 

حرارت بدن دام 38 مرتبه سانتی گراد آب 

35 سکو سانتی گراد ازت 

مایع 196- درجه سانتی گراد به 

صورت خلاصه اهم سفارش های کاربردی به شرح ذیل خواهد بود: 1- تهیه لیست اسپرم های جان دار در تانک ازت و شناخت مامور تلقیح با طرز جور بندی اسپرم گاو در تانک ازت . 

2- پیشین از آغاز به عملیات تلقیح تصنعی ضدعفونی و شعله زنی با الکل کلیه وسایل موضوع به کارگیری در تلقیح که از اهم موارد می باشد . 

3- بالا آوردن کوبلت محتوی اسپرم ها تا پایین خط انجماد تانک ازت مایع و سرعت عمل مامور تلقیح در بازه برداشتن پایوت اسپرم از داخل کوبلت ها . 

4- استفاده از انبر منحصر جهت برداشتن پایوت . 

5- حداکثر زمان بستن درب تانک ازت 10-8 ثانیه می باشد . 

6- اسپرم خارج شده از تانک ازت را به هیچ وجه نباید مجددا به داخل آن برگرداند . 

7- در هر مقطع فقط یک پایوت را از انجماد خارج فرمایید و مطلقا از یک دماسنج الکلی جهت تنظیم دمای آب به کارگیری فرمائید . 

8- اعتنا فرمایید که جایگاه حرارت سرنگ تلقیح با رتبه حرارت آب یکسان باشد . برای این عمل می بضاعت و توان از سکو حرارت تن به هم پا به کار گیری از یک حوله کاغذی یا پارچه پاک استعمال نمود تا از تغییرات دست اندرکاران جوی محافظت شود . 

9- از یک دستمال کاغذی مناسب یا پنبه استریل جهت کم آب و مراقبت کردن پایوت به کار گیری نمایید . وجود یا آلوده و کثیف شدن به آب باعث مرگ اسپرماتوزوئیدها و کاهش توان باروری آن ها می گردد . 

10- مامور تلقیح بایستی همت نماید کلیه عملیات مزبور با نظم و ترتیب و سرعت کافی انجام پذیرد . 

11- هر دو هفته یک بار سطح ازت تانک را بازرسی نمائید . 


معرفی 

32 نژاد گوشتی گاو دنیا Angus 

•یک نژاد معروف گوشتی هست . 

دارای اصلی ترین گله های گوشتی عالم است •رنگ 

آن مشکی است •ممکن 

هست غدد ی آن سپید رنگ باشد •مقاوم 

به آب و هوای بد- بلوغ زودرس-چربی خیلی خوب-بازده گوشتی بالا- •از 

آنها به نسبت زیاد برای بهبو راجع‌به کیفیت جنازه و تولید بالا دو رگه گیری می کنند •ژن 

بی شاخی پیروز بر نوع شاخ دار است •در 

سال 35 رسماً به تیتر یک نژاد شناخته شده 

Angus 

hybrids •از 

ترکیب ژنتیکی American angusو ژن نژادهای مجموعه کشورها ای جهت بسیار شدن گوشت ایجاد گردیده اند •

ماشین آلات تولیدخوراک دام

از 

حیث هیکل 8/5 آنگوس آمریکایی می باشند و از لحاظ خون 4/3 آنگوس آمریکایی خون دارند •دارای 

چندین مدل ترکیب ژنتیکی هستند •برخی 

از این نژادها دارای اسکلت ضعیف ولی در کل همگی آن ها دارنده چربی marblingبالایی هستند 

Barzona 

•از 

تلفیق چهار نژادHereford-Angus- وAfrikaner-Santa Gertirudis به وجود آمده •دارای 

دو جور شاخ دار و سوای شاخ می باشند •به 

طور کلی رنگ آنها قرمز اواسط ای اما می تواند قرمز تیره یا این که شفاف باشد •به برهان وضعیت اقلیمی آریزونا (باران اندک ، چراگاه کم ، نوسانات دما فراوان وصخرهای بودن)شخصی به نام F .N .BARD 

این نژاد را بوجود آورد اتومبیل 

آلات تولیدخوراک دام Beefalo 

•از 

تلفیق نژاد گاوهای محلی وBison (نوعی بوفالو)بوجود آمده •دارای 

بدنی مقاوم ، راحت زا ، کیفیت بالای گوشت •قابلیت یافتن چراگاه را دارااست . 


Beef 

master •از 

تلفیق سه نژادHereford-Shorthorn-Brahmanبوجود آمده •هدف 

از تولید این نژاد تولید بیشتر(شیر و گوشت) •مرکز 

نخستین رشد آن جنوب تگزاس بوده است •رنگ 

بخش اعظم آن‌ها قرمز‌رنگ مایل به قهوه ای میباشد اما هیچ دسته رنگ استانداردی برای آن‌ها وجود ندارد •در 

سال 1954 سازمان کشاورزی آمریکا نام این نژاد را به عنوان یک نژاد خالص تصویب کرد 

Belgian 

Blue •دارای 

جثه متوسط-وزنی سنگین-عضلات حجیم-پاهای قوی-سری نسبتاً کوچک-سخت زایی بالا-کپلی شیب دار •رنگ 

آنان آبی-سفید یا این که آبی رنگ و سپید است •گوشت 

آن ها دارای کمترین میزان چربی است 

Belted 

galloway •در اوایل قرن 19از نژاد خالص Black galloway بوجود آمده هست . 

•دارای 

جثه متوسط-سر بزرگ و پهن-گردنی تقریبا میانگین ، قد کوتاه ، استخوان بندی مطلوب و در فصل زمستان دارای موهای بلند، فارغ از شاخ •پا 

های جلو وعقب سیاه رنگ ودرخشندگی قرمز رنگ رنگی داشته •قسمت 

میانی بدن سفید رنگ •گاوهایی 

پر حوصله می‌باشند ، با محیط زود سازگار می شوند ، راحت در اختیار گرفتن می شوند ، کیفیت گوشت خیلی عالی ، آسوده زا و مادر‌ها خیر هستند 

Brad 

Ford •درسال 

1974 در شهر فلوریدا از تلفیق Brahman and Hereford بوجود آمد •دارای 

بلوغ زود رس ، باروری خوب ، راحت زایی ، ساخت شیر با صرفه ، ارتفاع عمر عالی ، صورتی سفید رنگ، به دور چشم و تن قرمز رنگ است •این نژاد به خاطر احساس مادر‌ها اش دارای شهرت می باشد . 


Brahman 

•مرکز 

اولیه رشد آن هند می باشد •تشخیص 

آنان از روی کمر وکپل وگوش های بلند کاری آسان است •رنگ آن خاکستری هست . 

•به علت حالت غذایی نا مطلوب و آفات بسیار وانگل ها وبیماری ها وشرایط آب وهوایی گرمسیری دشوار هندوستان قابلیت و امکان های مقاومتی خوبی پیدا کردند . 

•این 

نژاد پوستی نرمی دارد ودارای غدد عرق ساز می باشد که این فرمان یاری می کند در برابر گرما مقاوم باشند •از 

گاوهای مقدس هندوستان هستند •این 

نژاد معروفترین نژاد عالم است 

Brangus 

•از 

تلفیق دو نژاد Brahman and angusبوجود آمده •مقاوم 

به وضعیت جوی و بیماری و موقعیت غیر مناسب غذایی •دارای 

اسکلت خوب بدنی •در 

شرایط سرد آب و هوایی دارنده پوشش بدنی موی دار هستند 

Braunvieh 

•یک 

لغت آلمانی به معنای گاو قهوه ای است •در 

قرن 17 در کوه های سوئیس مشاهده شد •دارای 

جثه ای متوسط هستند •به 

دلیل سهل وآسان زایی وخوش مزاج بودن و قابلیت چرای عالی معروف هستند •رنگ 

آنها از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره است •دماغ 

و پوزه و کمروغدد ی وداخال پای آن‌ها واضح خیس است •دور 

کتف و گردن دارنده رنگ تیره تری می باشد •قسمتی 

که دم به تن وصل می شود تیره رنگ است •دارای سم تیره رنگ و محکم می باشد . 


British 

white 

•دارای جثه متوسط-بدون شاخ-طبیعتی آرام، غدد ی خوش فرم، کمری صاف، باروری خوب،آسان زا ، گوشت فارغ از چربی ، شیر دهی عالی ، لبریز طاقت •وزن 

نرآن kg 950-725است •وزن 

ماده آن kg 550-450 است •دارای 

جثه میانگین ، فارغ از شاخ، طبیعتی آهسته ،غدد ی خوش فرم، کمری صاف، باروری خوب ،آسان زا ، گوشت سوای چربی، شیر دهی خوب ،پر طاقت •وزن 

نرآن kg 950-725است •وزن 

ماده آن kg 550-450 است 

Buelingo 

•دارای 

جثه میانگین ، نوار سفید رنگ روی کمر ، بلوغ زودرس ، مزاج عالی ، آسان زان ، باروری عالی و گوشت خوب •رنگ 

شانه وکپل مشکی و قرمز رنگ آلبالویی 

•وزن 

ماده آن kg550-450 است •وزن 

نرآن kg 900-800است


تاثیر 

سموم قارچی بر بهداشت و کیفیت طعام دام و طیور دکتر 

نبی موحدنژاد یک عدد از اصول دارای اهمیت در جهت در دست گرفتن بیماری ها، بهداشت و کنترل آلودگی های غذا دام و طیور می باشد . چون بیشترین اقلام ورودی به مزارع رویش دام و طیور را تشکیل می دهند و می توانند به صورت مستقیم در حیوان ساخت بیماری نمایند و یا این که سبب ساز تولید موضوع مناسب برای پیدایش بیماری های دیگر در حیوان گردند . همچنین می تواند با ساخت آلودگی در چرخه تولید غذای انسان، باعث ساخت بیماری در آدم گردند . بطور خلاصه جهت ایجاد غذای تندرست برای انسان، باید عامل ها بیماری زا را از اولِ چرخه ساخت غذا، یعنی از طعام دام و طیور، در اختیار گرفتن کرد . 

مایکوتوکسین ها ترکیباتی با ساختمانهای شیمیایی متفاوت با وزن مولکولی کوچک می باشند که متابولیت ثانویه کپک ها و قارچها می باشند که بر روی تولید ها کشاورزی قبلی یا این که بعد از برداشت،طی حمل ونقل و محافظت رویش می کنند . . در قارچها و بقیه ارگانیسم ها متابولیتهای نخستین ترکیباتی میباشند که جهت پرورش و تکثیر حتمی می باشند و متابولیت های ثانویه در انتهای فاز لگاریتمی پرورش تشکیل می شوند و اهمیت آشکاری در پرورش و یا متابولیسم ارگانیسم ندارند . بطور معمول این ترکیبات هنگامی تشکیل می شوند که مقادیر متعددی از پیش ساز های متابولیکی اولیه مثل اسیدهای امینه، استات، پیرووات و غیره تجمع یابند . در واقع سنتز مایکو توکسین ها توسط قارچ روشی می باشد که از شیوه آن، ترکیبات پیش ساز اضافی بر نیاز متابولیکی ، کاهش می یابد . حدود 200 هزار دسته کپک و قارچ شناخته گردیده می‌باشد که اکثر آن ها برای آدم موثر میباشد زیرا در ساخت نان، آنتی بیوتیک ها و . . . . . به کار می فرآیند ولی بیش از 200 گونه اثرات مضرخود را بر روی انسان و دام نشان داده می باشد . اثرات زیان آور مایکوتوکسین ها بر روی تندستی انسان و دام حدود بیش از 80 سال هست که شناخته شده می باشد اما مطالعه روی مایکوتوکسین های مولد بیماری از سال 1960 وقتی که یک مولکول سم از آسپرژیلوس فلاووس استخراج گردیدشروع شد . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

تشکیل مایکوتوکسین ها یک مشکل جهانی محسوب می شود و مطابق با آمار اداره کشاورزی و غذای اداره ملل متحد تقریبا" 25 درصد دانه های زراعی دنیا آلوده به مایکوتوکسین ها می‌باشند و طبق گزارش WHO مایکوتوکسین ها به ویژه آفلاتوکسین یکی از عوامل موءثر در پیدایش بیماریهای ناشی از خوراک گزارش شده اند . حیث به اهمیت مایکوتوکسین ها در غذای انسان، استانداردهای در میان المللی برای حد مجاز آنها در مواد غذایی از گزاره خشکبار گزینش گردیده است که برای حمایت از حقوق مصرف کنندگان و حضور در بازارهای جهانی،تولید کنندگان را مم به رعایت آن می کند . 

تاریخچه: 

در سال ۱۹۶۰ بیش از صد هزار بوقلمون جوان در مرز و بوم انگلیس در اثر یک بیماری تازه پایین تیتر بیماری TURKEY X در عرض چند ماه اندرز میکرد زبین رفتند . 

محققین پس ار مطالعات وبررسیهای ظریف متوجه شدند که بیماری صرفا محدود به بوقلمون نشده ودر جوجه اردکها وبلدرچین های جوان سبب به تلفات سنگینی گردیده است، همینطور به این فیض رسیدندکه ادله بیماری از شیوه تغذیه با بادام زمینی برزیلی به طیور مزبور منتقل وباعث مرگ ومیر آن ها شده می باشد . 

سرانجام بعد از آزمایشات متعددمشخص گردید که غذا موضوع لحاظ بر اثر آلودگی با نوعی سم که منشا قارچی داراست سبب تلفات طیور گردیده لذا در سال ۱۹۶۱ قارچ تولیدکننده بیماری را ASPERGILUS .FLAVUS وسم حاصله را AFLATOXIN نامگذاری کردند . 

کشف این سموم موجب شد که مسئولین امر به زیانهای حاصله از سموم قارچی به تیتر دلیل کثیف کننده مواد غذائی وایجاد بیماری وحتی مرگ در بشر وحیوانات توجه بیشتری بنمایند . 

سال ۱۹۸۲ بیماری مزبور در مرز و بوم کنیا مشاهده شوید . در سال ۱۹۸۳ AUTRUP وهمکاران برای میزان گیری افلاتوکسین در ادرار از منش SYNCHRONOUS FLURECENCE SPECTROSCOPY به کار گیری کردند . 

در پائیز ۱۹۷۴ بیماری افلاتوکسیکوزیس در دو ایالت شمالی و۱۵۰ روستای مرزوبوم هند حادثه به‌زمین‌خورد که در این همه گیری ۳۹۷ نفر بیمار شدند که از این تعداد ۱۰۸ نفر جان باختند . در سال ۱۹۸۶ WILD وهمکاران روشهای چک سیستم ایمنی راکه دارنده حساسیت قابل توجهی می‌باشد ،برای انتخاب میزان افلاتوکسین در مایعات بدن آدم بکار بردند .درسال ۱۹۸۸ IARC افلاتوکسین B1 را در لیست مواد سرطانزای انسانی قرار بخشید . 

براساس گزارشات سازمان خوراک وکشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) هرساله میلیونها تن مواد غذائی در اثر آلودگی با مایکوتوکسین ها ازبین می رود لذا در سال ۱۹۸۸ برنامه ریزی ها ی زیادی هم پا با کارگاههای آموزشی برای کنترل بهداشتی مواد غذائی در سرتاسر دنیا چهره گرفت . 

از سال ۱۹۹۰ منش TLC به عنوان یک عدد از روشهای متداول جداسازی افلاتوکسین زمینه توجه بوده وبه مراد تشخیص وتعیین مقادیر یه خرده افلاتوکسین به کاررفته هست .در این روش میزان سم بر حسب NG/G گزارش می شود . 

تدبیر و وقوف نسبت به بقیه انواع مایکوتوکسین ها از اوایل ده سال 1990 شروع شوید که بسیاری از این مایکوتوکسین ها، سمی خیس از آفلاتوکسین ها میباشند . 

اثبات شده می باشد که 95% گونه های طعام ها، بخش اعظم از یک جور مایکوتوکسین را در خویش دارند مایکوتوکسین 

ها: 

مایکوتوکسین هایی که در حد بالا می توانند در مواد غذایی یافت شوند بوسیله 5 جور قارچ ایجاد می شوند که عبارتند از: 

1- سموم آسپرژیلوس: آفلاتوکسین های G,B و M اکراتوکسین A ، استریگماتوسیستین و اسید سیکلوپیازونیک 2 

-سموم فوزاریوم: داکسی نیوالنول ( DON )، نیوالنول( NIV )، زوالنون( ZON )، تی - 2 توکسین، فوماتیزین، مونی لی فورمین و دی استوکسی سیرپنول( DA5 ) 3-سموم 

پنی سیلیوم: اکراتوکسین A ،پانولین، سیترینین، پنیترم A و اسید پیازونیک 4- 

سموم آلترناریا: اسید پیازونیک، آلترنایول و آلترنایول متیل اتر 

5- سموم کلاوی سپس: ارگوت تعداد فراوان متعددی از کپکها ترکیبات سمی بنام مایکو توکسین ها تولید می نمایند . در در بین مایکو توکسین ها ، 14 گونه سرطانزا وجود دارد که در این دربین آفلا توکسین ها از نظرقدرت سرطانزایی قویتر از سایرین می باشند . 

دو فرآورده بخش اعظم و حیاتی ایجاد کننده سموم قارچی عبارتند از: آسپرژیلوس و فوزاریوم . کارداران مختلفی بر تولید سموم قارچی به وسیله قارچ ها تأ ثیرگذارند که از آن پاراگراف رطوبت، مرتبه حرارت و رشد همزمان سایر میکروب ها می باشند . از دربین سموم قارچی شناخته شده، آفلاتوکسین ها عموماً توسط آسپرژیلوس فلاووس تولید می شود . 

آفلا توکسین ها بوسیله دو کپک آسپرژیلوس فلاووس و آسپرژیلوس پارازیتی تولید می شوند . آفلا توکسین ها گونه های مختلفی دارند که شامل آفلا توکسین B1, B2 G1, G2, M1, M2 و مشتقات آن‌ها که آفلاتوکسین B1 قویترین دسته آن می باشد . 

گشوده تاب روشنایی این شش توکسین در فروغ و روشنایی ماورائ بنفش بصورت ذیل میباشد:


تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب

آخرین ارسال ها

موسسه خیریه سگال

آخرین جستجو ها

تعمیرات تخصصی انواع ویپ با ضمانت تعمیر ویپ تقویت حافظه کوانتومی سنان نیوز خرید و فروش و رهن و اجاره فروشگاه برتر شاپ نینوا مرکز خرید دام زنده در تهران مهندسی تکنولوژی ساخت و تولید-ماشین ابزار آپشن خودرو | گندم کار راه های ساده برای کم کردن وزن خود